Ухвала від 06.09.2017 по справі 165/479/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/6406/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Гуляка В.В.,

Довгополова О.М.,

з участю секретаря судового засідання Джули В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2017 року в адміністративній справі № 165/479/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Волинського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просив:

- визнати бездіяльність МВС України протиправною щодо ненадіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

- зобов'язати МВС України надіслати до Пенсійного фонду України таке повідомлення;

- визнати протиправним рішення ГУ ПФУ у Волинській області, яке оформлене листом від 05.12.2016 р. № 838/к-01 про відмову в перерахунку пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 01 січня 2016 року такий перерахунок та виплату позивачу пенсії.

Позовні вимоги обгрунтовував тим, що відповідно до вказаних законодавчих актів він має право на перерахунок пенсії, як пенсіонер органів внутрішніх справ, проте відповідач не бажає в добровільному порядку провести такий перерахунок.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із прийнятою постановою, її оскаржив ОСОБА_2, який вважає, що при винесенні оскаржуваного рішення судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, неповно досліджені та з'ясовані обставини справи.

Тому, з підстав, викладених в апеляційній скарзі, просив скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Відповідно до частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що дана апеляційна скарга є безпідставна і не належить до задоволення з наступних міркувань.

Як встановлено судом, ОСОБА_2 30.09.2015 р. звільнений з органів внутрішніх справ та є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується копіями трудової книжки НОМЕР_1 та пенсійного посвідчення від 11.11.2015 р. НОМЕР_2 (а.с.5 - 6).

Він звертався до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 07.11.2016 р. про перерахунок пенсії, у якій просив здійснити перерахунок йому пенсії, як колишньому працівнику міліції та пенсіонеру органів внутрішніх справ, у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських Національної поліції (а.с.7).

Листом від 21.11.2016 р. № 785/Ю-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств та відомств. Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вищезазначеного Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі наведеного, силові міністерства та відомства про такі рішення Кабінету Міністрів України повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України, який, в свою чергу, повідомляє головні управління Фонду в областях про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Проте, повідомлення про перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ з Пенсійного фонду України на адресу ГУ ПФУ у Волинській області не надходило. Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02.12.2015 р., тобто до набрання чинності ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Факт її прийняття не надає підстав для проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції (а.с.8).

На підставі зазначеного позивач звернувся до МВС України зі скаргою від 28 листопада 2016 року на його бездіяльність та просив повідомити Пенсійний фонд України про підстави зміни розміру грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України, з метою підготовки останнім списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для надання можливості ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, як колишньому працівнику органу внутрішніх справ (а.с.9).

Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, за дорученням керівництва Міністерства, листом від 30.12.2016 р. №22/6-Ю-2437 повідомив позивача про те, що перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим законом. Проте, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вищезазначеного Закону, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, не передбачає перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції, які одержують пенсію на умовах Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських, що унеможливлює на даний час реалізацію Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів сімей». Разом з тим, постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не може розглядатися як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення статті 63 Закону), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії української держави. До цього такої категорії працюючих узагалі не було. Рішення Уряду про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських не приймалося (а.с.10).

Не погоджуючись із цими діями відповідачів, ОСОБА_2 оскаржив їх до суду.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції мотивував його тим, що МВС України вчинив усі необхідні дії, які від нього необхідні, а позовні вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу є передчасними.

Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів, відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи і є правильними.

За приписами частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону від 07.11.2015 р.) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Частиною третьою статті 51 Закону № 2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою КМУ № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною (третьою) такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови КМУ № 988.

Відповідно до частини третьої статей 43 і 63 Закону № 2262-XII Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій).

Згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3 Порядку проведення перерахунку пенсій).

За приписами пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Абзацом першим пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Вказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій.

З огляду на зазначене, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-XII та Постанови КМУ № 988, проте для здійснення перерахунку пенсії позивача ГУ ПФУ у Волинській області необхідно мати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій.

Як видно із матеріалів справи, на час розгляду справи така довідка у відповідача була відсутня, тому задоволення судом першої інстанції позову шляхом зобов'язання відповідача провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії є передчасним.

Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Також, органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розмірів грошового забезпечення, а лише призначають та перераховують пенсії пенсіонерам на підставі документів у передбаченому законодавством порядку.

Вказане відповідає правовій позиції Верховного суду України, викладеній в постанові від 25 листопада 2014 року в справі № 21-322а14.

З огляду на зазначене, відмова ГУ ПФУ у Волинській області в перерахунку пенсії позивача є правомірною.

Разом з тим, з матеріалів справи видно, що МВС України листом від 03.02.2017 р. №1461/05/22-2017 надіслало до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством (а.с.42).

На підставі наведеного суд вважає, що МВС України не допустило бездіяльність та виконало вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, повідомивши Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам із числа колишніх працівників міліції, зокрема, і щодо позивача, який відноситься до осіб зазначеної категорії.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до МВС України про визнання його бездіяльності протиправною щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни в грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити таке повідомлення необхідно відмовити.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

У відповідності до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2017 року ОСОБА_2 відстрочено сплату судового збору у розмірі 704 грн до винесення рішення суду по суті.

Враховуючи вищенаведене ОСОБА_2 необхідно сплати судовий збір у розмірі 704 грн за реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, Код отримувача (код за ЄДРПОУ)38007573, Банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, Код банку отримувача (МФО) 825014, рахунок отримувача 31219206781004, Код класифікації доходів бюджету 22030001, Призначення платежу Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ - 38007573.

Керуючись ст.ст.195, 197, 198 п.1 ч.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2017 року в адміністративній справі № 165/479/17 - без змін.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 00 коп. за реквізитами: одержувач Державний бюджет Галицького району м.Львова, код ЄДРПОУ 38007573, розрахунковий рахунок 31219206781004, банк одержувача ГУДКУ у Львівській області, МФО банку 825014, призначення платежу судовий збір, назва суду, де розглядається справа Львівський апеляційний адміністративний суд, код за ЄДРПОУ суду, де розглядається справа 34668371.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя Р. Й. Коваль

судді В. В. Гуляк

О. М. Довгополов

Ухвала складена у повному обсязі 11 вересня 2017 року.