Головуючий у 1 інстанції - Медведський М.Д.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
12 вересня 2017 року справа №237/2407/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Ястребової Л.В., суддів Гаврищук Т.Г., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області на постанову Мар'їнського районного суду Донецької області від 04 липня 2017 р. у справі № 237/2407/17 (головуючий І інстанції Медведський М.Д.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернулась до Мар'їнського районного суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області, в якому просила, визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії за віком з жовтня 2016 року, зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії за віком та виплатити заборгованість за період, починаючи з жовтня 2016 року на рахунок 26257510853017, відкритий позивачем раніше у ТВБВ № 10004/567 філії ДОУ АТ «Ощадбанк» (а.с.1-3).
Постановою Мар'їнського районного суду Донецької області від 04 липня 2017 року позовні вимоги задоволено. Суд першої інстанції визнав неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо припинення виплати їй пенсії за віком з жовтня 2016 року, за заявою від 11.04.2017 року; зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_2 та виплатити заборгованість за період, починаючи з жовтня 2016 року на рахунок 26257510853017, відкритий позивачем раніше у ТВБВ № 10004/567 філії ДОУ АТ «Ощадбанк»; стягнув з Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області на користь держави судові витрати в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області (а.с.40-42).
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог. Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що вказана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права (а.с.48-51).
В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року (далі - Постанова № 365) «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення (вiдновлення) соцiальних виплат внутрiшньо перемiщеним особам та Порядок здiйснення контролю за проведенням соцiальних виплат внутрiшньо перемiщеним особам за мiсцем їх фактичного проживання/перебування. Зазначеним порядком передбачено проведення перевiрки достовiрностi зазначеної в заявi iнформацiї про фактичне мiсце проживання/перебування внутрiшньо перемiщеної особи, за результатами якого складається акт, який в подальшому вноситься на розгляд Комісії з питання призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, за результатами чого приймається відповідне рішення. 22.09.2016 року до управління надійшло рішення Комісії (Витяг з протоколу № 23 від 16.09.2016 року), відповідно до якого позивачу відмовлено у виплаті пенсії через відсутність тимчасово переміщеної особи за фактичним місцем проживання. Апелянт зазначає, що рішення про зупинення виплати пенсії позивачу, прийнято виключно на підставі приписів чинного законодавства, яким регулюються правовідносини в зазначеній сфері.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.
Позивач є пенсіонером по інвалідності, що підтверджено посвідченням серії № 113215 (а.с.10).
Відповідно до довідки від 28.11.2014 року № НОМЕР_1, позивач взятий на облік, як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, зареєстроване місце проживання позивача м. Донецьк, фактичне місце проживання - Донецька область, Великоновоселківський район, с. Нескучне (а.с.5)
Згідно довідки від 24.09.2015 року № НОМЕР_2, позивач взятий на облік, як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, зареєстроване місце проживання позивача м. Донецьк, фактичне місце проживання - Донецька область, Мар'їнський район,м. Курахове (а.с.4).
Відповідно до довідки Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області від 27.03.2017 року, позивач перебуває на обліку в Управлінні з 24.11.2015 року по теперішній час (а.с.16).
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області із заявою щодо виплати пенсії.
Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області листом від 27.08.2017 року повідомило позивача, що з вересня 2016 року позивачу призупинено виплата пенсії після обміну інформацією з Єдиною інформаційною базою даних про внутрішньо переміщених осіб.
14.06.2016 року після набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року позивача включено до списку осіб, які звернулись до управління. 22.09.2016 року до управління надійшло рішення Комісії (Витяг з протоколу № 23 від 16.09.2016 року), відповідно до якого позивачу відмовлено у виплаті пенсії через відсутність тимчасово переміщеної особи за фактичним місцем проживання (а.с.6-7).
Задовольняючи позовні вимог, суд першої інстанції виходи з того, що у відповідача не було законних підстав для припинення виплати пенсії позивачу.
Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується, з огляду на наступне.
Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон № 1706-VII).
Згідно статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону №1058, згідно з якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Встановлено, що відповідачем не приймалося рішення про припинення виплати пенсії позивачеві з жовтня 2016 року, що не спростовується відповідачем.
Пенсійний орган в апеляційній скарзі посилається на рішення засідання міської комісії з питання призначення(відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, яким в призначенні (відновленні) пенсії ОСОБА_2 відмовлено.
Підстави припинення виплати пенсії передбачені ст.49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-VI (далі - Закон №1058).
Згідно з ч.1 ст.49 Закону №1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Враховуючи наведені норми, колегія суддів дійшла висновку про порушення відповідачем вимог ч.1 ст. 49 Закону №1058, оскільки з жовтня 2016 року позивачеві припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення і за відсутності законодавчо встановлених підстав.
Суд апеляційної інстанції також звертає увагу на положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Оцінюючи спірні правовідносини колегія суддів застосовує положення Конституції України, за якими, в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України). Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
В даному випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створює для нього на відміну від інших громадян України певні перешкоди в отриманні його пенсії, яка призначена у зв'язку з трудовою діяльністю, та потребує від пенсіонера здійснення додаткових дій, не передбачених Законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема, ідентифікація особи, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка була припинена органом Пенсійного фонду без прийняття відповідного рішення тощо.
Колегія суддів застосовує при розгляді справи практику Європейського Суду з прав людини як джерело права відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” від 23.02.2006 року № 3477-IV.
Як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) в рішенні у справі “Пічкур проти України”, яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке, стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення). У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Враховуючи зазначені обставини, встановлену судом протиправні дії та бездіяльність щодо припинення та невиплати пенсії, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції постанова винесена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області на постанову Мар'їнського районного суду Донецької області від 04 липня 2017 р. у справі № 237/2407/17, - залишити без задоволення.
Постанову Мар'їнського районного суду Донецької області від 04 липня 2017 р. у справі № 237/2407/17, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді Т.Г. Гаврищук
ОСОБА_3