Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
про залишення позовної заяви без руху
13 вересня 2017 р. Справа № 820/4089/17
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бідонько А.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- вирішити публічно-правовий спір між Кабінетом Міністрів України та ОСОБА_1 для чого визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині не приведення до набрання чинності Закону від 15 липня 2015 року за № 614-VIII «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», який набув чинності з 01 січня 2016 року і вніс доповнення до статті 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у відповідність до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45), яким передбачено прийняття рішення (постанови) для перерахунку раніше призначених пенсій при зміні розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;
- зобов'язати: Кабінет Міністрів України привести у відповідність до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45) Закон України від 15 липня 2015 року за № 614-VIII «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», а саме - прийняти рішення (постанову) щодо ОСОБА_1 для перерахунку йому раніше призначеної пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з моменту настання такого права без обмеження строком, починаючи з наступного дня після звільнення, та нараховувати і виплачувати її і надалі без обмеження строком;
Кабінет Міністрів України або відповідний орган Державного казначейства України відшкодувати і виплатити матеріальну (після перерахунку сума буде встановлена) та моральну (немайнову) шкоду (окремо по кожній) ОСОБА_1 та виплатити її в розмірі 200.000 (двісті тисяч гривень) 00 копійок, що відповідає недоотриманій сумі пенсій внаслідок відсутності перерахунків за вказаний період;
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходи для перерахунку, виплати, індексування недоплаченої суми пенсії ОСОБА_1 з моменту настання такого права без обмеження строком відповідно ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", іншого чинного законодавства.
Дослідивши позовну заяву, а також долучені до неї документи, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, керуючись наступним.
Відповідно до ч. 1 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються:
1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;
2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;
3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;
4) зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо;
6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Згідно з частиною 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Судом встановлено, що позивачем не надано до суду документу про сплату судового збору за подання даної позовної заяви.
Щодо доводів позивача у позовній заяві про те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", суд зазначає наступне.
Так, відповідно до п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Зі змісту адміністративного позову судом встановлено, що предметом розгляду даної справи є визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання про вчинення певних дій Кабінету Міністрів України, Державного казначейства України та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо здійснення перерахунку пенсії, а тому даний спір не пов'язаний з відшкодуванням шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" установлено у 2017 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року - 1600 гривень.
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивачем у позовній заяві заявлено фактично одну позовну вимогу немайнового характеру, оскільки вимога про визнання бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (зокрема, зобов'язання вчинити певні дії) як наслідків протиправної бездіяльності є однією вимогою, а тому за подання даного адміністративного позову позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 640,00 грн. (1600,00 грн. х 0,4 = 640,00 грн.).
Таким чином, усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно надати до суду:
- оригінал платіжного документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 640,00 грн. за наступними реквізитами: одержувач: УДКСУ у Основ'янському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, рахунок 31217206784011, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім'я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд".
Згідно частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись статтями 106-108 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріальної та моральної шкоди - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 640,00 грн.
Надати позивачу термін - п'ять календарних днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Роз'яснити позивачу, що у разі, якщо ним не буде усунено недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, її буде повернуто позивачеві.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху направити позивачу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бідонько А.В.