про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
12 вересня 2017 рокум. ПолтаваСправа № 816/1454/17
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Бойко С.С., розглянувши матеріали позовної заяви Державного підприємства "Експериментальна база "Надія" Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України до Національної академії аграрних наук України, Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України про визнання протиправними та скасування постанови та наказів, -
29 серпня 2017 року позивач ОСОБА_1 підприємство "Експериментальна база "Надія" Інститут свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Національної академії аграрних наук України (далі по тексту НААН України), Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України про:
- визнання протиправною та скасування Постанови президії Національної академії аграрних наук України від 25 травня 2017 року № 9;
- визнання протиправним та скасування Наказу Національної академії аграрних наук України від 19 червня 2017 року № 111;
- визнання протиправним та скасування Наказу Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України від 18 липня 2017 року № 141.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2017 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач надав до суду докази сплати судового збору в розмірі в встановленому Законом України "Про судовий збір" чим усунув недоліки позовної заяви визначені вказаною ухвалою суду.
Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією України чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Поняття суб'єкта владних повноважень визначено у пункті 7 частини першою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно із яким суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пунктів 1 та 5 розділу І Статуту Національної академії аграрних наук України затвердженого загальними зборами Національної академії аграрних наук України 07 квітня 2016 року зареєстрованим в Міністерстві юстицію України 27 липня 2016 року за №2332/5 (розміщеному на офіційному сайті НААН України в мережі Інтернет за посиланням http://naas.gov.ua/test/123_files/iblock/1.pdf) Національна академія аграрних наук України - це самоврядна наукова організація, заснована на державній власності, що є державною організацією, створеною як неприбуткова державна бюджетна установа. НААН України є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, інші печатки та штампи, необхідні для ведення діловодства, фінансується за рахунок коштів державного бюджету, установ, організацій та підприємств, вітчизняних та іноземних замовників робіт, грантів інших джерел, не заборонених законом.
Частиною першою статті 56 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкт господарювання - господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.
Згідно з частинами першою та четвертою статті 62 цього Кодексу підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та може мати печатки.
Відповідно до частин першої - третьої статті 73 вказаного Кодексу державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Абзацом першим частини другої статті 4 Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу встановлено, що Національні галузеві академії наук:
за погодженням з Кабінетом Міністрів України створюють, реорганізовують, ліквідовують організації, що перебувають у їх віданні, виступають засновниками підприємств із змішаною формою власності, надають дозвіл організаціям, що віднесені до їх відання, на створення підприємств, до статутних фондів яких передаються належні їм майнові права.
З матеріалів позовної заяви судом встановлено, що ОСОБА_1 підприємство "Експериментальна база "Надія" Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України є унітарним підприємством засновником якого є Національна академія аграрних наук України. Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України №1089 від 22.06.1999 р. "Про перелік установ, організацій та підприємств, які входять до складу Української академії аграрних наук" до відання Національної академії аграрних наук України віднесено ОСОБА_1 підприємство "Експериментальна база "Надія" Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України.
Позивач звернувся до суду з позовом про скасування постанов та наказів "Про реорганізацію Деражвного підприємства "Експериментальна база "Надія" Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України.
Частиною першою статті 167 Господарського кодексу України встановлено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
У даному випадку НААН України реалізуючи своє право на створення, реорганізацію, ліквідацію організації, що перебуває у її віданні, не є суб'єктом владних повноважень, має рівні права з позивачем, виступає як засновник юридичної особи, жодних владних управлінських функцій по відношенню до позивача не здійснювало, а тому зазначений спір не є публічно-правовим, а спір, що виник між сторонами є корпоративним спором.
Отже, враховуючи те, що позовна заява Державного підприємства "Експериментальна база "Надія" Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України не містить вимог щодо рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, і спір не є публічно-правовим, розгляд такої позовної заяви не належить до компетенції адміністративного суду, визначеної статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 12 ГПК України господарським судам підвідомчі: справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, правами та обов'язками учасників (засновників, акціонерів, членів) такої особи, крім трудових спорів.
Таким чином, позов, з яким звернувся позивач Державного підприємства "Експериментальна база "Надія" Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України, підлягає розгляду судом загальної юрисдикції в порядку господарського судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Державного підприємства "Експериментальна база "Надія" Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України до Національної академії аграрних наук України, Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України про визнання протиправними та скасування постанови та наказів.
Роз'яснити позивачеві право звернутися із вказаним позовом в порядку господарського судочинства.
Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.С. Бойко