Постанова від 31.08.2017 по справі 819/908/17

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/908/17

31 серпня 2017 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді : Шульгача М.П.,

при секретарі: Музиці О. М.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Іващука В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Комісії із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Комісії із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації, яка полягає у не передачі на розгляд Центральній комісії раніше поданих ОСОБА_1 , документів.

- зобов'язати Комісію із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації передати на розгляд Центральній комісії раніше подані ОСОБА_1 , документи.

Позивач ОСОБА_1 та представник позивача Іващук В.М. позов підтримали та пояснили, що позивач брав участь у виконанні робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Оскільки у пенсійній справі позивача відсутня довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, позивач звернувся за видачею довідки про заробітну плату до Комісії із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації. Однак відповідачем було відмовлено у видачі цієї довідки з посиланням на те, що із поданих позивачем документів не можливо встановити час перебування в зоні відчуження помісячно. На вимогу позивача щодо передачі поданих ним документів на розгляд до Центральної комісії у зв'язку з незгодою з рішенням регіональної комісії, ОСОБА_1 отримав відмову у такій передачі, у зв'язку із відсутністю у документах позивача додаткових даних, які б підтверджували факт його перебування у зоні відчуження. Таку відмову позивач вважає незаконною, а тому звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Позивач та представник позивача просили адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав до суду письмові заперечення, у яких зазначив, що на розгляд Комісії позивачем було подано неповний пакет документів, саме відсутні документи, які підтверджують тривалість його перебування в зоні відчуження. Додаткових документів позивачем не було додано, а тому, на думку відповідача, були відсутні підстави для направлення документів ОСОБА_1 на розгляд центральної комісії.

Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову. Справу просив розглядати без участі представника відповідача.

Суд заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи встановив наступні факти:

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .

28.01.2013 р. ОСОБА_1 звернувся до Комісії із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації із заявою про видачу йому довідки про заробіток за виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для нарахування пенсії відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки у пенсійній справі відсутня така довідка про заробіток з причин ліквідації основного місця роботи того часу - Тернопільського комбайнового заводу без правонаступника. До заяви було додано копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_1 з вкладкою № НОМЕР_2 , копію військового квитка, копію трудової книжки, довідку про заробітну плату за 1986 рік.

Комісії із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації відмовлено ОСОБА_1 у видачі довідки про його заробітну плату, одержану за виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження під час виконання службових обов'язків з 07.06.1986 по 02.07.1986, оскільки із наданих документів, зокрема довідки Територіального управління МНС України в Тернопільській області від 04.12.2012 № 1-10/293, немає можливості встановити час перебування в зоні відчуження помісячно. Така відмова оформлена витягом з протоколу № 4 Комісії із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації від 28.02.2013.

Не погодившись із такою відмовою, ОСОБА_1 звернувся до Комісії із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації із заявою від 21.02.2017 р. про внесення на розгляд центральної комісії поданих ним раніше документів. Листом Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації від 03.03.2017 р. № Б-064/484 ОСОБА_1 відмовлено у направленні документів на розгляд центральної комісії у зв'язку з відсутністю додаткових даних, які б підтверджували факт перебування у зоні відчуження. На повторне звернення щодо передачі документів на розгляд центральної комісії позивачем отримано відмову, оформлену листом Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації від 24.04.2017 р. № Б-064/746.

Відповідно до ч.4 статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», видача довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Приписами пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України № 886 від 26 вересня 2012 року «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», передбачено: «Регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.

У зв'язку з тим, що підприємство, на якому працював позивач ліквідовано без правонаступника, позивач відповідно до приписів пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України № 886 від 26 вересня 2012 року, у 2013 році звернувся із заявою до Комісії із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 р. № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» затверджено Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках (надалі - Типове положення).

Згідно з приписами п. 1 Типового положення, розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики і комісіями Кабінету міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації за поданням райдержадміністрацій.

Положеннями пункту 8 Типового положення передбачено, що регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.

До заяви додаються копії:

- перереєстрованого посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та вкладки до посвідчення (з пред'явленням оригіналів);

- архівної довідки про відсутність документів щодо оплати праці за ліквідованим підприємством, установою, організацією;

- особового рахунка, розрахунково-платіжної відомості, табуляграми з планом рахунків (розшифрованими кодами) або довідки підприємства про фактично виплачену у 1986 - 1990 роках заробітну плату в зоні відчуження, у тому числі за її складовими, із зазначенням суми та дати виплати (за наявності);

- довідки про періоди несення служби (виконання робіт), виданої військовою частиною (підприємством) або Галузевим державним архівом Міноборони, довідки Галузевого державного архіву СБУ, довідки інших архівних установ та архівів територіальних органів центральних органів виконавчої влади, Міністерства оборони Російської Федерації, витягу із журналу обліку виїздів у зону відчуження, в яких зазначаються дні виїзду на об'єкти (в населені пункти) зони відчуження;

- документа, що підтверджує факт виконання робіт у зонах небезпеки зони відчуження, на об'єктах, місцевостях (населених пунктах) у 1986 - 1990 роках, визначених рішеннями Урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (за наявності);

- колективного договору або положення про оплату праці, що були чинними на підприємстві, в установі чи організації у відповідний період, інших документів про умови та режим роботи підприємства та заявника (із зазначенням змін, підсумованого обліку робочого часу та облікового періоду - місяць, квартал тощо), наказів по підприємству, інших документів заявника; табеля обліку робочого часу заявника в зоні відчуження або шляхового листа (за наявності), що засвідчені печаткою (у разі наявності) підприємства, у складі якого виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якому зазначено час, фактично відпрацьований у зоні відчуження заявником.

Голова регіональної комісії в день надходження письмової заяви забезпечує надсилання до державного реєстратора запиту щодо надання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про підприємство, установу, організацію, з якого було відряджено (призвано на військові збори) заявника.

За результатами опрацювання поданих заявником документів, регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. За бажанням заявника його може бути запрошено на засідання регіональної комісії. Рішення регіональної комісії оформляється протоколом, який підписується її головою та присутніми на засіданні членами (п. 9 Типового положення).

Згідно з пунктом 10 Типового положення, довідка про заробітну плату видається протягом п'яти робочих днів після підписання протоколу засідання регіональної комісії органом, яким вона утворена, завіряється печаткою цього органу і є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду України питання проведення перерахунку пенсії.

У разі відсутності підстав для видачі довідки про заробітну плату, копія рішення регіональної комісії у тижневий строк надсилається заявникові із зазначенням причин відмови (п. 11 Типового положення).

Відповідно до п.12 Типового положення, у разі незгоди з рішенням регіональної комісії заявник може подати такій комісії заяву із запереченням щодо прийнятого рішення з вимогою передати документи на розгляд центральній комісії.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем була дотримана процедура звернення до відповідача, подані всі наявні в нього документи, необхідні для вирішення питання про видачу довідки про заробітну плату та у зв'язку з незгодою з отриманою відмовою у видачі довідки були підстави для звернення щодо передачі його документів на розгляд центральної комісії.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що Комісією із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації порушено п. 12 Типового положення і безпідставно відмовлено ОСОБА_2 в направленні документів на розгляд до Центральної комісії, а тому позов слід задовольнити повністю.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Комісії із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації, яка полягає у не передачі на розгляд Центральній комісії раніше поданих ОСОБА_1 , документів.

Зобов'язати Комісію із визначення даних про заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації передати на розгляд Центральній комісії раніше подані ОСОБА_1 , документи.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Шульгач М.П.

копія вірна

Суддя Шульгач М.П.