13 вересня 2017 року Р і в н е №817/1356/17
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Зозуля Д.П., розглянувши позовну заяву
Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
доВідділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся з адміністративним позовом Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій.
Після одержання позовної заяви суддею встановлено, що предметом спору є дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області та постанова про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 04.09.2017 року у розмірі 5100грн., винесеної на підставі виконавчого листа Рівненського міського суду Рівненської області від 11.02.2015 року №2а-3361/10.
Розглянувши подану позовну заяву, дослідивши подані письмові докази, суддя дійшов висновку, що позовна заява підлягає поверненню позивачу, з огляду на наступне.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Разом з тим, п.5 ч.1 цієї статті передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті.
Також, відповідно до ч.6 ст.181 КАС України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 18 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Матеріалами справи встановлено, що Рівненським міським судом Рівненської області видано виконавчий лист від 11.02.2015 року №2а-3361/10 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зробити перерахунок та виплату пенсії на користь ОСОБА_2
Таким чином, з системного аналізу зазначених норм права та матеріалів справи суддя дійшов висновку, що дана справа предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному.
Крім того, згідно із ч.1 ст.181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Водночас, ч.1 ст.74 Закону України "Про виконавче провадження" №1404 від 02.06.2016 року (далі - Закон України №1404 від 02.06.2016 року), встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Оскільки, виконавчий лист від 11.02.2015 року №2а-3361/10 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зробити перерахунок та виплату пенсії на користь ОСОБА_2, виданий Рівненським міським судом Рівненської області, та Законом України №1404 від 02.06.2016 року встановлений інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності посадових осіб органів державної виконавчої служби, то дана справа не підсудна Рівненському окружному адміністративному суду, а підсудна Рівненському міському суду Рівненської області як адміністративному суду.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя повертає позовну заяву, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду. За таких обставин дана позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Керуючись пунктом 6 частини 3 статті 108, статтею 165 КАС України, суддя, -
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Зозуля Д.П.