Ухвала від 12.09.2017 по справі 815/4674/17

Справа № 815/4674/17

УХВАЛА

Про повернення позовної заяви

12 вересня 2017 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про скасування Постанови по справі про адміністративне правопорушення від 29.08.2017р. №408/17, та Припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15.08.2017р., -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою у якій просить суд скасувати Постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради по справі про адміністративне правопорушення від 29.08.2017р. №408/17, та Припис Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15.08.2017р.

Відповідно до п.6 ч.1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Згідно з приписами ст.2 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997року №280/97-ВР (зі змінами та доповненнями) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

До органів місцевого самоврядування статтею 140 Конституції України і статтею 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зокрема, віднесено виконавчі комітети, відділи, управління та інші виконавчі органи сільської, селищної, міської, районної у місті ради.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч.1 ст.11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Рішенням Одеської міської ради №579-VII від 27.04.2016р. “Про зміну найменування Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради” з урахуванням статей 25, 54 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статті 90 Цивільного кодексу України, Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”, на підставі роз'яснення Державної архітектурно-будівельної інспекції України №40-702-12/2557 від 29.03.2016року щодо зміни назви виконавчого органу, з метою забезпечення реалізації державної політики щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю, змінено найменування Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради; затверджено Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради у новій редакції; внесено зміни до “Структури виконавчих органів Одеської міської ради”, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 10.09.2015року №6908-УІ, замінивши слова “Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю ОМР” на слова “Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради”.

Відповідно до п.1 Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та створено відповідно до законів України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про регулювання містобудівної діяльності”, “Про архітектурну діяльність” та інших нормативно-правових актів з метою здійснення архітектурно-будівельного контролю на території м.Одеси.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем по даній справі є Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, котре відповідно до ч.1 ст.11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, є виконавчим органом Одеської міської ради.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Отже, судом з'ясовано, що з урахуванням встановлених статтею 18 КАС України правил предметної підсудності, даний спір підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду, оскільки відповідачем у справі є виконавчий орган місцевого самоврядування.

Крім того, суд вважає за необхідне наголосити, що відповідно до п.6 Постанови Пленуму вищого адміністративного суду України №2 від 06.03.2008року у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (пункт 2 частини першої статті 22 КАС України). Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.

Згідно з Постановою Верховного Суду України від 25.03.2008року (адміністративна палата) судочинство, яке здійснюється з порушенням правил предметної та територіальної підсудності, не може вважатися правосуддям, скільки вирішення справи неповноважним складом суду належить до безумовних підстав перегляду судових рішень.

Відповідно до п.6 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Відтак, беручи до уваги наведене, а також те, що відповідачем за даним адміністративним позовом є - Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, котре, водночас, є виконавчим органом місцевого самоврядування, суд не вбачає законодавчо передбачених підстав для відкриття провадження у справі, та вважає за необхідне повернути позовну заяву ОСОБА_1 позивачеві, відповідно до приписів п.6 ч.3 ст.108 КАС України, з вищенаведених підстав.

Керуючись п.6 ч.3 ст.108, ст.ст.160,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про скасування Постанови по справі про адміністративне правопорушення від 29.08.2017р. №408/17, та Припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15.08.2017р., повернути позивачеві.

Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали разом з адміністративним позовом та всіма доданими до нього матеріалами надіслати позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.