Постанова від 12.09.2017 по справі 812/347/17

12

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

12 вересня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/347/17

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Шембелян В.С.,

при секретарі судового засідання - Олійник О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постановою КМУ 975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги";

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України висновок та всі передбачені до цього документи щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постановою КМУ №975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги".

В обгрунтування позовних вимог Позивачем зазначено, що він є інвалідом 2 групи. Інвалідність призначена внаслідок контузії, яку отримав у 1968 році під час проходження військової служби в подіях із захисту соціалізму від внутрішньої та зовнішньої контрреволюції у Чехословаччині. 02 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Луганського обласного військового комісаріату з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, згідно з Постановою КМУ від 25.12.2013 № 975. Листом від 07 лютого 2017 року Відповідачем було повідомлено, що протокольним рішенням Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.06.2016 № 38 подані документи для призначення одноразової грошової допомоги, повернуті без виконання, оскільки відсутні документи, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Позивач вважає відмову Відповідача порушенням його конституційних прав на соціальний захист. У зв'язку з чим просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник позивача та Позивач через відділ діловодства та обліку звернень громадян за вхідним реєстраційним № 22196/2017 надали суду заяву про розгляд справи без їх участі. Позовні вимоги підтримали у повному обсязі ( а.с. 97).

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, в письмових запереченнях (а.с.33-34) зазначив, що Позивач звертався в грудні 2015 року до Луганського ОВК, та відповідно до цього звернення документи Позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", 18.01.2016 року за вихідним № ВСЗ-23/ОГД-30 були направлені на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, для розгляду щодо призначення заявнику одноразової грошової допомоги.

Протокольним рішенням Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.06.2016 № 38 подані заявником документи для призначення йому одноразової грошової допомоги були повернуті без виконання, про що заявника Луганським ОВК було повідомлено листом від 21.06.2016 ВСЗ-347.

У зв'язку з чим у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 , 1948 року народження, з 01 червня 1968 року по 25 листопада 1969 року проходив службу в 40АБ 6 АП на посаді електромеханіка, у військовому званні - рядовий. Під час проходження служби ОСОБА_1 приймав участь у військових подіях із захисту соціалізму від внутрішньої та зовнішньої контрреволюції у Чехословаччині ( а.с.7, 14-18).

Протоколом засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України № 3969 від 23 жовтня 2015 року встановлено, що множинні вогнепальні осколкові поранення голови, правої ноги (контузія головного мозку-1968р.), рядового у відставці ОСОБА_1 , 1948 року народження, наслідком яких стали шкіряні рубці у зазначених анатомічних областях, що підтверджено висновком спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи № 2011/Ж від 21.10.2015 Київським міським клінічним бюро СМЕ, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.8).

Внаслідок проведення 01 грудня 2015 року медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 з 16 листопада 2015 року визначено ІІ групу інвалідності, яку в подальшому встановлено на строк - безстроково, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 157819 (а.с.9).

03 грудня 2015 року ОСОБА_1 видано посвідчення інваліда 2 групи з пільгами, які встановлені для ветеранів війни -інвалідів війни ( а.с.12).

02 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.20013 № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві” (а.с.13).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.02.2017 ОСОБА_1 повідомлено, що комплект документів на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням Позивачу II групи інвалідності було направлено від 18.01.2016 № ВСЗ-23ЮГД-30 на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, для розгляду питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги. Протокольним рішенням Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.06.2016 р. № 38 подані ОСОБА_1 документи для призначення одноразової грошової допомоги, повернуті без виконання, оскільки відсутні документи, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, про що повідомляли Позивача листом від 21.06.2016 ВСЗ-347 (а.с.10).

З супровідного листа Луганського ОВК від 18.01.2016 №ВСЗ-23/ОГД-30, адресованого Директору Департаменту фінансів Міністерства оборони України вбачається, що на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, вже надсилався комплект документів позивача щодо виплати одноразової допомоги, однак, склад його відрізняється від складу комплекту документів, що додано до заяви від 02.02.2017 (а.с.35,13).

Відповідно до витягу з Протоколу засідання комісії від 03.06.2016 № 38 вбачається, що розглянувши подані Позивачем документи, комісія дійшла висновку про необхідність повернення їх на доопрацювання, оскільки відсутні документи, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, як це передбачено пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (а.с.47).

Суд приймає рішення в цій справі, керуючись такими вимогами чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами частини п'ятої статті 17 Конституції України обумовлено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Так, правове врегулювання відносин між державною і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється у відповідності до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Згідно зі статтею 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до п. 1 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з пп. 4 п. 2 ст. 16 вказаного Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Згідно з п.6 ст.16-3 вказаного Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Відповідно до ст. 23 Закону фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.

Відповідно до п.п. 6, 7 постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”, призначення і виплата одноразової допомоги здійснюється на підставі документів. У разі неподання повного комплекту документів (наприклад відсутності свідоцтва про смерть у разі загибелі військовослужбовця), підстав для призначення одноразової допомоги немає. Порядок призначення та виплати допомоги: особи, які мають право на одноразову допомогу звертаються з документами у обласний військовий комісаріат; комплект документів перевіряється та надсилається за належністю в Департамент фінансів Міністерства оборони України для розгляду їх Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги; перевірені фахівцями документи розглядаються Комісією та подаються Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення одноразової допомоги; після прийняття рішення Міністром оборони України кошти надсилаються у обласний військовий комісаріат (військову частину), до якого були подані документи, для виплати одноразової допомоги отримувачам виплата одноразової допомоги провадиться в порядку черговості відповідно до дати подання документів після отримання Міністерством оборони коштів, передбачених на ці цілі.

Відповідно до п. 13 вказаного Порядку керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Відповідно до пункту 11 вказаного Порядку військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:

заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії:

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;

сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Згідно з пунктом 15 Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.

При Міністерстві оборони України створено Комісію, основним завданням якої у відповідності до Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженого Наказом Міноборони України від 26.10.2016 № 564, зокрема, є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Судом встановлено, що на виконання Протоколу засідання комісії від 03.06.2016 № 38 про повернення документів на доопрацювання, Позивач повторно 02.02.2017 звернувся із заявою до Відповідача для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, згідно з Постановою КМУ від 25.12.2013 № 975 з новим комплектом документів ( а.с.13, 20).

Проте, листом № ВСЗ/59 від 07 лютого 2017 року Луганський обласний військовий комісаріат відмовив Позивачу, пославшись на те, що протокольним рішенням Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.06.2016 № 38 подані ним документи були повернуті без виконання, у зв'язку із відсутністю документів, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), про що його повідомлялося листом від 21.06.2016 ВСЗ-347 ( а.с.10).

Пункт 11 вказаного Порядку № 975 не містить чіткого визначення форми та вимог до документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), а також до його змісту. Крім того, з зазначеного Порядку не вбачається наявності у Відповідача повноважень щодо оцінки змісту документів, які мають надаватися на розгляд Комісії для прийняття відповідного рішення щодо наявності в Позивача прав на отримання одноразової допомоги.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Аналізуючи зміст зазначених норм та положень, суд приходить до висновку, що на Відповідача щодо вирішення вказаного питання покладено обов'язок подати у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Остаточне рішення щодо призначення або відмови у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» приймається виключно Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Так, Відповідачем не надано будь-яких доказів на підтвердження того, що Луганським обласним військовим комісаріатом було дотримано процедуру, визначену у п.13 вказаного Порядку.

З врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що ухилившись від надання висновку до розпорядника бюджетних коштів, Відповідач порушив права Позивача на отримання від Міністерства оборони України рішення про призначення і виплату одноразової грошової допомоги або про відмову у її призначенні, а отже було порушено його право на соціальний захист, визначене Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Посилання відповідача на вимоги телеграми Державного сектора Міністерства оборони України від 31.01.2017 (а.с.48) суд вважає не змістовним, оскільки вимоги цієї телеграми не відповідають нормам Порядку №975, оскільки ОВК не має повноважень щодо оцінки змісту документів, що подаються для розгляду та прийняття рішення повноважним органом відносно наявності прав на отримання такої допомоги.

За встановлених судом обставин позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання щодо судового збору не вирішується оскільки, відповідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, а позивач по справі звільнений від сплати судового збору на підставі п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”, оскільки він є інвалідом ІІ групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни інвалідів війни.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 94, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постановою КМУ 975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги".

Зобов'язати Луганський обласний військовий комісаріат подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України висновок та всі передбачені до цього документи щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постановою КМУ №975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги".

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 13 вересня 2017 року.

Суддя В.С. Шембелян