справа № 815/4615/17
11 вересня 2017 року місто Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стеценко О.О., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії,-
До ОСОБА_2 окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Одеській області в якому просить:
- визнати неправомірною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного (у п'ятиденний строк) повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ(міліції);
- визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо несвоєчасного перерахування та виплати раніше нарахованої ОСОБА_1 пенсії;
- визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області щодо несвоєчасного надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки №3500 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії на ім'я ОСОБА_1
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки №3500 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії на ім'я ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року.
Відповідно до ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 2 ст. 4 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно із пунктом 4 частини 1 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Таким чином, пунктом 4 ч.1 ст.18 КАС України визначена категорія адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам. Позивачем у справах цієї категорії повинна бути фізична особа. Відповідачем може бути як орган місцевого самоврядування (наприклад, від соціального захисту населення міської ради), так і орган державної влади (наприклад, Управління Пенсійного фонду України) або ж різні суб'єкти владних повноважень як співвідповідачі.
Як вбачається з тексту позовної заяви, позивач звертаючись з позовними вимогами Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2, стверджує про наявність у нього права на перерахунок пенсії, яке порушено бездіяльністю відповідачів. Крім того, позивач звернувся з позовними вимогами про визнання бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області щодо несвоєчасного надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки №3500 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії на ім'я ОСОБА_1, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки №3500 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії на ім'я ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року.
Суддя зазначає, що чинним законодавством встановлено складові заробітної плати, які враховуються при обчисленні розміру пенсій. Ці складові вносяться у довідку, яка складається для подання до територіальних органів Пенсійного фонду України, відомості якої враховуються останніми при призначенні та перерахунку пенсії.
Отже, питання видачі такої довідки є частиною процедури обчислення розміру пенсії та її перерахунку.
Тобто зміст адміністративного позову ОСОБА_1, його підстави та викладені ним вимоги свідчать про те, що справа за його позовом відноситься до категорії справ, визначених в п.4 ч.1 ст.18 КАС України.
При цьому суд враховує ту обставину, що у п.6 постанови Пленуму ВАСУ від 06.03.2008 року №2 зазначено, що судам необхідно розрізняти правові наслідки недотримання правил предметної і територіальної підсудності.
Так, у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (п.2 ч.1 ст.22 КАС України) Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
На підставі вищевикладеного суддя дійшов висновку, що даний публічно-правовий спір за правилами предметної підсудності визначеними п.4 частини 1 статті 18 КАС, підсудний місцевому загальному суду, як адміністративному, адже пов'язаний із обчисленням розміру пенсії та її перерахунком.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що справа не підсудна цьому адміністративному суду повертає її позивачеві.
Приймаючи до уваги вищевикладене, справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, не підсудна ОСОБА_2 окружному адміністративному суду та підлягає вирішенню місцевим загальним судом, як адміністративним, у зв'язку з чим позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Крім того, суддя вважає необхідним роз'яснити позивачу його право звернення з зазначеними позовними вимогами до відповідного місцевого суду загальної юрисдикції, вибраному позивачем згідно зі ст. 19 КАС України, оформивши позовну заяву відповідно до вимог ст. 106 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись п. 4 ч. 1 ст. 18, п. 6 ч. 3 ст.108, ст. 160, 165 КАС України,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу, роз'яснивши, що для вирішення цього спору він має право звернутися до місцевого загального суду, як адміністративного.
Ухвала може бути оскаржена до ОСОБА_2 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_2 окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Стеценко О.О.