11 вересня 2017 року Житомир справа № 806/1701/17
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Романченка Є.Ю.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці в особі управління Держпраці у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирвторресурси" про застосування заходів реагування,
встановив:
Позивач звернувся до суду з указаним позовом, у якому просив:
- у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю працівників застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирвторресурси", шляхом зупинення експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: електронавантажувачі - 2 од.; гідравлічні преса для пресування паперу "ВОА" - 2 од.; електрогосподарства, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 19.06.2017 № 946/07-0003;
- заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю "Житомирвторресурси" експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: електронавантажувачі - 2 од.; гідравлічні преса для пресування паперу "ВОА" - 2 од.; електрогосподарства, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 19.06.2017 № 946/07-0003.
В обґрунтування заявлених вимог Державна служба України з питань праці вказувала на те, що в червні 2017 року посадовою особою Управління Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирвторресурси" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативних актів з охорони праці та промислової безпеки, про що складено акт № 946/07-0003 від 19 червня 2017 року. За результатами перевірки Управління Держпраці у Житомирській області дійшло висновку, що відповідачем допущено порушення Закону України "Про охорону праці" та НПАОП, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників. У зв'язку з цим, а також ураховуючи те, що Управління Держпраці у Житомирській області є територіальним органом центрального органу влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, позивач, посилаючись на приписи частини п'ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача та заборонити останньому експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки.
Представник позивача прибув до суду, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити, з підстав наведених у позові. Подав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні, на основі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Представник відповідача до суду не з'явився, хоча про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, письмових заперечень проти позову - не надіслав.
Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, на підставі наявних у ній доказів, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до статті 41 та частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з таких підстав.
Частиною першою статті 3 Конституції України проголошено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (підпункт 1 пункту 3 Положення).
В силу приписів пункту 4 Положення, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Пунктом 7 Положення визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
У відповідності до абзаців 1-2 частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII (зі змінами та доповненнями, надалі - Закон № 2694-XII), посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Матеріалами справи підтверджено, що з 14 до 19 червня 2017 року, на підставі направлення на проведення перевірки від 12.06.2017 №946/07, виданого відповідно до наказу №1068 від 12.06.2017, Управлінням Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирвторресурси" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, про що складено акт від 19 червня 2017 року № 946/07-0003.
Згідно з розділом 5 цього акту, під час перевірки виявлено ряд порушень відповідачем вимог законодавства, зокрема, Закону України "Про охорону праці", постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.20111 № 1107, НПАОП 0.00-1.71-13, НПАОП 40.1-1.21-98, НПАОП 0.00-1.59-87, НПАОП 40.1-1.07-01, які описані у рядках № 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 зазначеного розділу акту від 19 червня 2017 року № 946/07-0003.
У зв'язку з виявленням указаних порушень, в акті перевірки попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва): електронавантажувачів - 2 од., гідравлічного пресу для пресування паперу "ВОА" - 2 од., електрогосподарства.
Акт отримано та підписано генеральним директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирвторресурси" 19.06.2017 без заперечень і зауважень.
В силу приписів статті 4 Закону № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
У відповідності до частини першої статті 6 Закону № 2694-XII, умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно зі частиною першою статті 13 Закону № 2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Частиною 3 вказаної статті Закону № 2694-XII визначено, що роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно зі пунктом 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 877-V), на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно абзацу 1 частини п'ятої статті 4 Закону № 877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників (п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Загроза життю та здоров'ю працівників, згідно зі пунктом 1.4 цього Положення, - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідачем доказів на спростування факту наявності порушень, виявлених під час планової перевірки, чи письмових заперечень проти позову до суду направлено не було.
Докази усунення відповідачем порушень, зазначених у акті перевірки Управління Держпраці у Житомирській області від 19.06.2017 №946/07-0003, у матеріалах справи відсутні.
З огляду на викладене, суд вважає, що недотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомирвторресурси" вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, зазначених в акті перевірки порушень, свідчать про наявність реальної загрози життю та здоров'ю людей, є підставою для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: електронавантажувачів - 2 од.; гідравлічного пресу для пресування паперу "ВОА" - 2 од.; електрогосподарства, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 19.06.2017 № 946/07-0003.
Таким чином, позовні вимоги Державної служби України з питань праці в особі Управління Держпраці у Житомирській області про застосування до усунення порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, зазначених в акті перевірки від 19.06.2017 № 946/07-0003, є обґрунтованими, а позов таким, що належить до задоволення у цій частині.
При цьому суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги в частині заборони Товариству з обмеженою відповідальністю "Житомирвторресурси" експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, оскільки такий захід реагування як заборона експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, не передбачений Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Отож, звернення позивача до суду з позовом до відповідача - суб'єкта господарювання з позовними вимогами про заборону експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є неналежним способом захисту порушених прав та слугує підставою для відмови в задоволенні позову в цій частині.
Керуючись статтями 86, 128, 158-163, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов Державної служби України з питань праці в особі Управління Держпраці у Житомирській області задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирвторресурси", шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: електронавантажувачі - 2 од.; гідравлічні преса для пресування паперу "ВОА" - 2 од.; електрогосподарства, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 19.06.2017 № 946/07-0003.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Є.Ю. Романченко