02 червня 2017 року № 810/1265/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., суддів Волкова А.С. та Василенко Г.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства молоді та спорту України, треті особи - Київська обласна федерація академічного веслування, Відділ циклічних та швидкісно-силових літніх олімпійських видів, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства молоді та спорту України, треті особи - Київська обласна федерація академічного веслування, Відділ циклічних та швидкісно-силових літніх олімпійських видів спорту про визнання протиправною бездіяльності Відділу циклічних та швидкісно-силових літніх олімпійських видів спорту Міністерства молоді і спорту України щодо невключення ОСОБА_1 до списку спортсменів для проведення конкурсу для включення до складу штатної національної збірної України з веслування академічного з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та зобов'язання Міністерство молоді та спорту України включити ОСОБА_1 до вказаного списку.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами сезону зайняв друге місце у рейтингу спортсменів з веслування академічного, що надає йому право на зарахування до штатної команди національної збірної України з веслування академічного у 2016 році.
Разом з цим, відповідач усупереч чинному законодавству дій, направлених на включення ОСОБА_1 до штатної команди національної збірної команди України з веслування академічного на 2016 рік не здійснив.
Відповідач позов не визнав, на обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що штатна команда національної збірної команд України формується з числа спортсменів, які мають найвищі спортивні результати.
Відповідач пояснив, що позивача не було зараховано до штатної команди національної збірної команди України на 2016 рік з огляду на ряд невдалих виступів на міжнародних змаганнях та загальну негативну динаміку його спортивних результатів.
Враховуючи, що матеріали справи у достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, суд за клопотанням сторін ухвалив здійснювати розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 у 2015 році був включений до складу національної збірної України з веслування академічного (т.1, а.с. 72).
15 червня 2015 року між Міністерством молоді та спорту та ОСОБА_1 (спортсмен-інструктор) був укладений контракт (трудовий договір), предметом якого є виконання спортсменом-інструктором завдань, пов'язаних з його підготовкою до успішних виступів на офіційних міжнародних змаганнях, передбачених планами підготовки національної збірної команди України з виду спорту (т.1, а.с. 111-114).
Згідно з пунктом 7.1 контракту, на відповідну посаду ОСОБА_1 призначено з 01.07.2015 по 31.12.2015.
Наказом Міністерства молоді та спорту України від 01.12.2015 №432-с ОСОБА_1, спортсмена-інструктора штатної команди національної збірної команди України з веслування академічного з 31.12.2015 звільнено з посади у зв'язку з закінченням строку дії контракту від 15.06.2015 (т.1, а.с. 116).
17 грудня 2015 року позивач звернувся до Міністерства молоді та спорту України з заявою, у якій просив включити його у списки для проведення конкурсу щодо включення до штатної національної збірної команди України з веслування академічного з 01.01.2016 по 31.12.2016 (т.1, а.с. 12).
Розглянувши питання зарахування позивача до штатної команди, Міністерство молоді та спорту України листом №Ч-84/16/4.2 повідомило, що з огляду на невдалий виступ ОСОБА_1 на чемпіонаті Європи та Чемпіонаті світу, питання про прийняття ОСОБА_1 на роботу за контрактом буде розглянуто за результатами виступу на відкритому чемпіонаті України з веслування на ергометрах у м. Миколаєві (т.1, а.с. 13).
Вважаючи, що відповідач протиправно не включив ОСОБА_1 до списків спортсменів для проведення конкурсу для включення до складу штатної національної збірної України з веслування академічного на 2016 рік, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Правові, організаційні, соціальні та економічні основи діяльності у сфері фізичної культури і спорту визначено у Законі України «Про фізичну культуру і спорт» від 24.12.1993 № 3808-XII (далі - Закон № 3808-XII).
Відповідно до статті 5 Закону № 3808-XII, державне управління фізичною культурою і спортом здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, за сприяння відповідно інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно з частиною 1 статті 37 Закону № 3808-XII, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, з урахуванням пропозицій національних спортивних федерацій та фізкультурно-спортивних товариств комплектує на конкурсній основі з числа найбільш підготовлених спортсменів дитячо-юнацького, резервного спорту та спорту вищих досягнень, а також фахівців сфери фізичної культури і спорту, зокрема тренерів, національні збірні команди з визнаних в Україні олімпійських та не олімпійських видів спорту для підготовки їх до участі в міжнародних спортивних змаганнях.
До основного складу національних збірних команд включаються спортсмени, які мають найвищі спортивні результати на всеукраїнських та міжнародних змаганнях (частина 5 статті 37 Закону № 3808-XII).
Відповідно до частини 7 статті 37 Закону № 3808-XI, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, укладає трудовий договір (контракт) із спортсменами та фахівцями штатної команди національних збірних команд України з олімпійських та не олімпійських видів спорту, а з видів спорту інвалідів - Український центр з фізичної культури і спорту інвалідів.
Наказом Міністерства молоді та спорту України від 21.08.2015 № 3027, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.09.2015 за № 1078/27523, затверджено Положення про національні збірні команди з видів спорту, визнаних в Україні (далі - Положення).
Згідно з пунктом 2 розділу І Положення, складовою національної збірної команди з відповідного виду спорту є штатна команда національних збірних команд України (далі - штатна команда), яка формується на конкурсній основі з числа кращих спортсменів та фахівців сфери фізичної культури і спорту, зокрема тренерів, та з олімпійських, не олімпійських видів спорту затверджується наказом Мінмолодьспорту за поданням структурного підрозділу, до повноважень якого віднесено координацію розвитку відповідного виду спорту.
Відповідно до пункту 4 розділу І Положення, до складу національних збірних команд можуть зараховуватися спортсмени - громадяни України, які мають кращі порівняно з іншими спортивні результати на всеукраїнських та міжнародних змаганнях та пройшли конкурсний відбір, у тому числі ті, які підвищують спортивну майстерність у закордонному спортивному клубі або навчаються у навчальному закладі за кордоном та здійснюють підготовку за індивідуальним планом
Отже, штатна команда національної збірної України з веслування академічного формується за поданням структурного підрозділу Мінмолодьспорту, до повноважень якого віднесено координацію розвитку цього виду спорту, шляхом конкурсного відбору спортсменів, які мають найвищі спортивні результати на всеукраїнських та міжнародних змаганнях.
З приводу порядку визначення спортивних результатів осіб, які претендують на включення до штатної команди національної збірної команди, суд зазначає наступне.
У статті 7 Закону № 3808-XI передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту затверджує перелік показників стану розвитку фізичної культури і спорту. Зокрема, до такого переліку включаються показники рівня досягнень спортсменів України на міжнародних спортивних змаганнях, передусім Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських іграх, Глобальних іграх спортсменів з порушенням інтелекту, Всесвітніх іграх з неолімпійських видів спорту.
Відповідно до статті 20 Закону № 3808-XI, інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, про проведення всіх спортивних заходів та про рейтинг спортсменів за підсумками змагань відноситься до компетенції відповідної спортивної федерації із статусом національної спортивної федерації відповідно до договору з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах такою федерацією є Національна Федерація академічного веслування України.
Рішенням президента Федерації академічного веслування України від 01.03.2015 затверджено Положення про рейтинг спортсмена (надалі - Положення про рейтинг).
Пунктом 1 вказаного Положення передбачено, що рейтинг українських спортсменів в академічному веслуванні (далі - Рейтинг) є інформаційною системою персональних даних і являє собою сукупність загальнодоступних персональних даних спортсменів-веслувальників, що приймають участь в міжнародних та всеукраїнських змаганнях з академічного веслування, що фіксуються Національною Федерацією академічного веслування України, що входять до бази даних, інформаційних технологій і технічних засобів, що дозволяють здійснювати обробку цих даних з використанням засобів автоматизації або без використання цих засобів.
Згідно з пунктом 5 Положення про рейтинг, рейтинг - це список українських спортсменів - веслувальників, класифікованих протягом одного спортивного сезону в залежності від місць, що вони посіли на міжнародних та всеукраїнських змаганнях, які зазначені в таблиці нарахування очок.
Відповідно до пункту 4 Положення про рейтинг, метою створення Рейтингу є, зокрема, визначення (шляхом ранжирування в Рейтингу) найсильніших спортсменів, у відповідності до даного положення та календарного плану змагань, включених до розрахунку Рейтингу.
Підведення підсумків Рейтингу здійснюється поточно, після кожного змагання, зазначеного в п.16., Підсумкова таблиця - по закінченню спортивного сезону у відповідності з Правилами змагань з академічного веслування (пункт 7 Положення про рейтинг).
Пунктами 9, 13 та 14 Положення про рейтинг передбачено, що критерієм Рейтингу є очки, нараховані спортсменам на змаганнях в залежності від зайнятих місць та в класах човнів, які зазначені в таблиці нарахування очок (Додаток №1).
Очки нараховуються відповідно до офіційних технічних результатів (належним чином оформлений протокол змагань) - всім спортсменам, що потрапили в зону нарахування очок.
Рейтинг оприлюднюється поточно на офіційному сайті ФАВУ www.rowingukraine.org.
Таким чином, спортивні досягнення спортсменів у веслуванні академічному відображаються у рейтингу, який формується шляхом нарахування очок в залежності від зайнятого спортсменом місця на міжнародних та всеукраїнських змаганнях з академічного веслування.
Як вбачається з рейтингової таблиці нарахування очок спортсменам штатної збірної команди України за 2015 рік, ОСОБА_1 за підсумками міжнародних та всеукраїнських змагань, що відбулись у 2015 році, займав другу позицію рейтингу, набравши 486 очок (т.1, а.с. 46-48).
У судовому засіданні судом з'ясовано, що у складі штатної команди національної збірної України з веслування академічного нараховується 41 посада спортсменів у віці 23 роки і старше.
Беручи до уваги рейтингову позицію позивача, суд вважає, що відповідач мав зарахувати ОСОБА_1 до складу штатної команди національної збірної України з веслування академічного.
Обґрунтовуючи підстави, з яких позивач не був зарахований до штатної команди національної збірної України з веслування академічного, відповідач акцентував увагу на незадовільних результатах позивача на міжнародних змаганнях.
Зокрема, відповідач зазначає, що позивач зайняв сьоме місце на Чемпіонаті Європи (з восьми екіпажів) та 24 місце на Чемпіонаті Світу (з 27-ми екіпажів).
Допитаний у судовому засіданні 25.04.2017 головний тренер штатної збірної національної збірної команди України з веслування академічного ОСОБА_3 підтвердив, що підставою не зарахування ОСОБА_1 до штатної збірної національної збірної команди України з веслування академічного стали невдалі виступи позивача на міжнародних змаганнях.
При цьому свідок пояснив, що при відборі спортсменів до штатної збірної національної збірної команди України з веслування академічного на 2016 рік перевага надавалась тим спортсменам, що продемонстрували високі спортивні результати на міжнародних змаганнях.
Водночас результати всеукраїнських змагань під час прийняття рішення про зарахування спортсмена до штатної збірної не враховувались.
Суд зазначає, що наведені доводи відповідача та свідка є необґрунтованими, оскільки суперечать нормативно визначеному порядку формування штатної команди національної збірної команди України.
Зокрема, виходячи з положень статті 37 Закону № 3808-XII та пункту 2 розділу І Положення, штатна команда національної збірної команди України формується на конкурсній основі з числа спортсменів, які мають кращі, порівняно з іншими, спортивні результати на всеукраїнських та міжнародних змаганнях.
Тобто, комплектування штатної команди національної збірної команди України з окремого виду спорту шляхом ігнорування спортивних результатів на всеукраїнських змаганнях та/або надання переваги лише міжнародним змаганням, або ж конкретним змаганням, як то Чемпіонату Світу, не ґрунтується на вимогах закону.
Також не ґрунтується на вимогах Закону № 3808-XII надання переваг спортсменам конкретного віку чи спеціалізації.
Суд звертає увагу, що умовою, з якою закон пов'язує можливість укладення з відповідним спортсменом контракту, є кращий, порівняно з іншими, спортивний результат на всеукраїнських та міжнародних змаганнях, який об'єктивується у рейтингу спортсмена, що формується відповідною федерацією, безвідносно до віку (у рамках вікових категорій), спеціалізації, спортивних результатів на окремих змаганнях протягом сезону, якщо інше прямо не визначено законом.
Суд також повністю відхиляє доводи відповідача з приводу того, що позивач не звертався до Мінмолодьспорту чи його структурного підрозділу, до повноважень якого віднесено координацію розвитку відповідного виду спорту, з заявою про включення до списків осіб, на проходження конкурсу для включення до складу штатної команди національної збірної України з веслування академічного.
Суд зауважує, що жодним нормативним актом не встановлено обов'язку спортсмена звертатись з будь-якими заявами до Мінмолодьспорту чи його структурних підрозділів як умови включення до складу штатної команди національної збірної України з веслування академічного.
Водночас, зі змісту листа Мінмолодьспорту від 24.03.2016 №Ч-84/16/4.2 слідує, що відповідачу було достеменно відомо про бажання позивача бути у складі штатної команди національної збірної України з веслування академічного (т.1, а.с. 13).
Проте доказів, що свідчать про направлення позивачеві пропозиції взяти участь у конкурсі на зарахування до штатної команди національної збірної України з веслування академічного або про відмову у допуску до такого конкурсу з обґрунтуванням причин відмови, матеріали справи не містять.
Суд також зазначає, що законодавством України не передбачено обов'язку відповідача формувати списки спортсменів для проведення конкурсу для включення до складу штатної національної збірної України.
Беручи до уваги викладене у сукупності, суд погоджується з доводами позивача про протиправну бездіяльність відповідача, що виразилась у не вчиненні дій, направлених на включення ОСОБА_1 до штатної команди національної збірної команди України з веслування академічного на 2016 рік, оскільки відповідно до частини 6 статті 37 Закону № 3808-XII, саме Мінмолодьспорт, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, у силу закону повинен здійснити комплекс заходів, направлених на формування штатних команд національних збірних команд України з олімпійських та неолімпійських видів спорту з числа найбільш підготовлених спортсменів.
Щодо позовних вимог про включення ОСОБА_1 до списку осіб, які беруть участь у конкурсі на зайняття посад у складі штатної команди національної збірної команди України з веслування академічного на 2016 рік суд зазначає таке.
Реалізація права на судовий захист здійснюється з використанням законодавчо передбаченого способу захисту, яким є закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких здійснюється відновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.
Так, із змісту статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що у разі задоволення позову про визнання протиправними дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень, суд повинен зазначити про це у судовому рішенні та одночасно застосувати один із встановлених законом способів захисту порушеного права позивача: зобов'язання відповідача вчинити певні дії; утриматися від вчинення певних дій.
Наведений у статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України перелік способів захисту порушених прав не є вичерпним і надає суду право прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У будь-якому разі обраний спосіб захисту прав позивача повинен відповідати змісту порушеного права та характеру його порушення, а також передбачатися законом для конкретного спірного правовідношення.
Наслідком застосування способу захисту порушених прав має бути поновлення прав позивача до такого стану, що існував до порушення права, або ж гарантувати позивачеві можливість реалізувати суб'єктивне право, здійснення якого було обмежено протиправною поведінкою відповідача.
У даному випадку спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку із формування складу штатної команди національної збірної команди України з веслування академічного на 2016 рік.
Враховуючи, що постановлення судом зобов'язання відповідача включити ОСОБА_1 до списку осіб, які беруть участь у конкурсі на зайняття посад у складі штатної команди національної збірної команди України з веслування академічного на 2016 рік не буде мати наслідком поновлення порушених прав позивача позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства молоді та спорту України, що виразилась у не вчиненні дій, направлених на забезпечення участі ОСОБА_1 у конкурсі для включення до складу штатної національної збірної України з веслування академічного з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства молоді та спорту України (ідентифікаційний код 38649881; місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул. Еспланадна, буд. 42) судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Панченко Н.Д.
Судді Волков А.С.
ОСОБА_4
Повний текст постанови виготовлено та підписано 02.06.2017