04 вересня 2017 року Житомир справа № 806/1233/17
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Романченка Є.Ю.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці в особі управління Держпраці у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наталка ЛТД" про застосування заходів реагування,
встановив:
Позивач звернувся до суду з указаним позовом, у якому просив, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю працівників застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наталка ЛТД", шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: АГЗП за адресою: Житомирська область, м. Радомишль, вул. Карпенка, 3-а, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 20 квітня 2017 року №595/09/0005.
В обґрунтування заявлених вимог Державна служба України з питань праці вказувала на те, що в квітні 2017 року посадовою особою Управління Держпраці у Житомирській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час встановлення АГЗП за адресою м. Радомишль, вул. Карпенка, 3-а, про що складено акт № 595/09/0005 від 20.04.2017. За результатами перевірки Управління Держпраці у Житомирській області дійшло висновку, що відповідачем допущено порушення ОСОБА_1 України "Про охорону праці", постанови КМУ від 26.10.2011 № 1107 та НПАОП, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників. У зв'язку з цим, а також ураховуючи те, що Управління Держпраці у Житомирській області є територіальним органом центрального органу влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, позивач, посилаючись на приписи частини п'ятої статті 4 ОСОБА_1 України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача.
Представник позивача прибув до суду, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити, з підстав наведених у позові. Подав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні, на основі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Представник відповідача до суду не з'явився, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. У матеріалах справи містяться письмові заперечення проти позову, у яких зазначено, що ТОВ "Наталка ЛТД" не має ніякого відношення до роботи АГЗП за адресою м. Радомишль, вул. Карпенка, 3-а. При цьому представник відповідача стверджував, що ПП ОСОБА_2 незаконно заволодів належною Товариству на праві оренди земельною ділянкою, що розташована у м. Радомишлі по вул. Карпенка, 3-а, та здійснює незаконну реалізацію скрапленого газу для заправки автомобілів.
Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, на підставі наявних у ній доказів, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до статті 41 та частини шостої статті 128 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з таких підстав.
Частиною першою статті 3 Конституції України проголошено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (підпункт 1 пункту 3 Положення).
В силу приписів пункту 4 Положення, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Пунктом 7 Положення визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
У відповідності до абзаців 1-2 частини першої статті 39 ОСОБА_1 України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII (зі змінами та доповненнями, надалі - Закон № 2694-XII), посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Встановлено, що ухвалою слідчого судді Радомишльського районного суду Житомирської області від 03.04.2017 у справі № 289/589/17 надано дозвіл Управлінню Держпраці на проведення в період з 04.04.2017 по 30.04.2017 позапланової перевірки дотримання посадовими особами ТОВ "Наталка ЛТД" вимог законодавства у сфері охорони праці та у сері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки. Зобов'язано посадових осіб ТОВ "Наталка ЛТД" допустити співробітників Управління Держпраці у Житомирській області до проведення позапланової перевірки, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення перевірки (а.с. 56-57).
На підставі зазначеного рішення, 18.04.2017 Управлінням Держпраці у Житомирській області прийнято наказ № 676, яким наказано головному інспектору відділу нагляду на виробництві і на об'єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_3 провести в період з 20.04.2017 по 21.04.2017 позапланову перевірку ТОВ "Наталка ЛТД", м. Радомишль, вул. Ворошилова, 10 (місце знаходження офісу товариства) та вул. Карпенка, 3-а, м. Радомишль Житомирська область (адреса потужностей) (а.с. 52).
20 квітня 2017 року, на підставі направлення на проведення перевірки від 18.04.2017 №595/09, виданого відповідно до наказу № 676 від 18.04.2017, Управлінням Держпраці у Житомирській області проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) ТОВ "Наталка ЛТД" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час встановлення АГЗП за адресою вул. Карпенка, 3-а, м. Радомишль, про що складено акт від 20.04.2017 № 595/09/0005.
Згідно зі розділом 5 цього акту (пункти 1-13), під час перевірки виявлено порушення відповідачем ОСОБА_1 України "Про охорону праці", постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, НПАОП 0.00-1.76-15, НПАОП 0.00-1.59-87, НПАОП 0.00-4.12-05, НПАОП 40.1-1.01-97.
У зв'язку з виявленням указаних порушень, в акті перевірки попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва): експлуатацію АГЗП.
Акт підписано без зауважень посадовою особою ТОВ "Наталка ЛТД".
В силу приписів статті 4 ОСОБА_1 № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
У відповідності до частини першої статті 6 ОСОБА_1 № 2694-XII, умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно зі частиною першою статті 13 ОСОБА_1 № 2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
За змістом частин 1, 3, 4 статті 21 ОСОБА_1 № 2694-XII, виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці. Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці. Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 статті 13 ОСОБА_1 № 2694-XII визначено, що роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно зі пунктом 7 статті 7 ОСОБА_1 України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 877-V), на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно абзацу 1 частини п'ятою статті 4 ОСОБА_1 № 877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників (пункт 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Загроза життю та здоров'ю працівників, згідно зі пунктом 1.4 цього Положення, - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідачем доказів на спростування факту наявності порушень, виявлених під час позапланової перевірки до суду надано не було.
Докази усунення Товариством порушень, зазначених у акті перевірки Управління Держпраці у Житомирській області від 20.04.2017 № 595/09/0005, у матеріалах справи відсутні.
У письмових запереченнях представник відповідача зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Наталка ЛТД" не має ніякого відношення до роботи АГЗП за адресою м. Радомишль, вул. Карпенка, 3-а. Незаконну реалізацію скрапленого газу для заправки автомобілів здійснює ПП ОСОБА_2, який незаконно заволодів належною Товариству на праві оренди земельною ділянкою, що розташована у м. Радомишлі по вул. Карпенка, 3-а.
Суд критично оцінює наведені доводи відповідача та посилання, в їх обґрунтування на ухвалу слідчого - судді Радомишльського районного суду Житомирської області від 12.04.2017 в справі № 289/460/17, якою визнано дії посадових осіб Радомишльського ВП ГУ НП України в Житомирській області неправомірними в частині невнесення заяви - повідомлення ОСОБА_4 про вчинення ПП Савлук кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ст. 212 КК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань та зобов'язано орган досудового слідства Радомишльського ВП ГУ НП України, прийняти за заявою ОСОБА_4 рішення, передбачене КПК України та внести інформацію, викладену в заяві до єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування, зважаючи на таке.
Відповідно до статті 94 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.
Отже, наявність кримінального провадження, порушеного за заявою директора ТОВ "Наталка ЛТД" про незаконне заволодіння ПП ОСОБА_2 земельною ділянкою, яка перебуває у користуванні Товариства, не може підтверджувати доводи відповідача, покладені в основу заперечень, як безумовний доказ недопущення ним порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки.
З огляду на викладене, суд вважає, що недотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Наталка ЛТД" вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, зазначених в акті перевірки, свідчить про наявність реальної загрози життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Таким чином, позовні вимоги Державної служби України з питань праці в особі Управління Держпраці у Житомирській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до усунення порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, зазначених в акті перевірки від 20 квітня 2017 року №595/09/0005, є обґрунтованими, а позов таким, що належить до задоволення.
Разом з цим, слід відмітити, що застосовані заходи реагування можуть бути скасовані судом за результатами розгляду заяви відповідача про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті.
Керуючись статтями 86, 128, 158-163, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов Державної служби України з питань праці в особі Управління Держпраці у Житомирській області задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наталка ЛТД", шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: АГЗП за адресою: Житомирська область, м. Радомишль, вул. Карпенка, 3-а, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 20 квітня 2017 року №595/09/0005.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Є.Ю. Романченко