06 червня 2017 р. Справа № 804/8183/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
за участю:
відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості,-
Обставини справи: Лівобережна об'єднана державна податкова інспекція м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- стягнути з фізичної особи ОСОБА_3 (інокпп НОМЕР_1) на користь держави кошти в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 10773,28 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем рахується податковий борг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 10773,28 грн. Відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено податкові зобов'язання, у зв'язку з чим позивачем сформовано податкову вимогу, яку було надіслано на адресу платника податку. В добровільному порядку відповідач суму боргу не сплатив, тому позивач змушений був звернутись до суду.
Ухвалами суду від 13.12.2016 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання призначене на 06.06.2017 року з'явився відповідач. Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В матеріалах справи містить клопотання про розгляд справи за відсутності представника в порядку письмового провадження, адміністративний позов просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечував. Обґрунтовуючи заперечення на позов, відповідач зазначив, дім, який є об'єктом оподаткування, з 18.12.2013 року знесено, що підтверджується актом від 18.12.2013 року про знесення житлового будинку за адресою: вул.Петровського, №15, що дім не придатний до проживання та знаходиться в аварійному стані, не є житловим і тому не може бути на нього накладений податок.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-
На обліку в Лівобережній об'єднаній державній податковій інспекції м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області перебуває платних податків ОСОБА_3 (інокпп НОМЕР_1).
Судом встановлено, що згідно облікових даних Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, відповідач має податковий борг перед бюджетом з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єкту у сумі 10773,28 грн.
На момент звернення позивача до суду із адміністративним позовом, сума податкового боргу відповідача з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єкту становить 10773,28 грн.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п.266.1.1. п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України (далі - ПК України), платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно п.п.266.2.1 п.266.2 вказаної статті ПК України, об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
У відповідності до п.п. 266.7.1. та п.п. 266.7.2 п.266.7 ст. 266 ПК України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Податковий борг ОСОБА_3 (реєстраційний номер НОМЕР_1) виник внаслідок несплати визначеного податковим органом грошового зобов'язання згідно податкових повідомлень-рішень:
- від 08.02.2016р. №2-17, за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єкту у сумі 670,24 грн.;
- від 08.02.2016р. №3-17, за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єкту у сумі 402,14 грн.;
- від 08.02.2016р. №4-17, за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єкту у сумі 6374,73 грн.;
- від 29.06.2016р. №453/1302, за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами за житлову нерухомість у сумі 4286,14 грн.
Доказів оскарження ОСОБА_3 зазначених податковий повідомлень-рішень суду не надано, відтак, грошове зобов'язання відповідача є узгодженим.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п. 36.1., п.п. 36.2. ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідачем не сплачені узгоджені податкові зобов'язання в необхідних розмірах у встановлений законом термін.
Таким чином, сума грошового зобов'язання ОСОБА_3 з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єкту у сумі 10773,28 грн., з урахуванням погашення недоїмки відповідно до розрахунку №4-17 по платіжному дорученню №1122300 від 06.10.2016 року у сумі 329,16 грн., в контексті вищенаведеної норми чинного законодавства, є податковим боргом.
Відповідно до п.129.1 ст.129 ПК України нарахування пені розпочинається:
а) при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
в) при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Згідно розрахунку податкового боргу по ОСОБА_4:
- нарахована пеня згідно п.п.129.1.1 ст.129 ПК України з 24.07.2016 року по 06.10.2016 на розрахунок №2-17 від 08.02.2016 в сумі 26,83 грн.;
- нарахована пеня згідно п.п.129.1.1 ст.129 ПК України з 24.07.2016 року по 06.10.2016 на розрахунок №4-17 від 08.02.2016 в сумі 13,20 грн.
Загальна сума пені складає 40,03 грн.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вимог ст. 59 ПК України позивачем було сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу від 25.04.2016 №521-17 форма "Ф" на суму 7447,11 грн.
Відповідно до положенням п.59.5. ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З наведеного вбачається, що Лівобережною об'єднаною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області вжиті усі заходи для забезпечення сплати відповідачем податкових зобов'язань, однак добровільного погашення останнім податкового боргу не відбулося.
Пунктом 87.2 ст. 87 ПК України визначено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно пунктів 95.1., 95.2 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.4 ст. 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1244 від 29.12.2010.
До матеріалів справи, відповідачем, в обгрунтування заперечень на позов були надані:
акт від 18.12.2013р. про знесення житлового будинку за адресою: вул.Петровського, 15, м.Дніпро, який належав ОСОБА_3;
акт від 27.02.2016р., яким встановлено, що будівля за адресою: вул.Календарна, 39, м.Дніпро, в аварійному стані;
акт від 27.02.2016р., яким встановлено, що будівля за адресою: вул.Петровського, 7, м.Дніпро, не може бути жилою, використовується як сарай.
Дослідивши надані документи, суд зазначає наступне. Відповідно до п.4 ч.1 ст.346 Цивільного кодексу України, право власності припиняється у разі знищення майна.
За загальним правилом право власності на майно припиняється в момент його знищення, проте на майно, права на яке підлягають державній реєстрації, таке право припиняється з моменту внесення реєструючим органом за заявою власника змін до державного реєстру.
Порядок державної реєстрації припинення права власності на об'єкт нерухомого майна у зв'язку з його знищенням регламентується пунктом 60 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2013 № 868 (в редакції на 17.10.2013р.). Так, для проведення державної реєстрації припинення права власності на об'єкт нерухомого майна у зв'язку з його знищенням заявник подає органові державної реєстрації прав документ, відповідно до якого підтверджується факт такого знищення. Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на знищений об'єкт нерухомого майна, заявник не подає.
Державний реєстратор одночасно з прийняттям відповідного рішення про державну реєстрацію припинення права власності приймає рішення про закриття розділу Державного реєстру прав та реєстраційної справи, відкритих щодо такого об'єкта нерухомого майна.
Порядок державної реєстрації припинення права власності на об'єкт нерухомого майна у зв'язку з його знищенням регламентується пунктом 75 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 № 1127 (в редакції від 04.02.2017 року), для державної реєстрації припинення права власності на об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва у зв'язку з його знищенням подаються: 1) документ, відповідно до якого підтверджується факт такого знищення; 2) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав або коли такі документи було знищено одночасно із знищенням такого об'єкта).
З огляду на цей, відповідачем був наданий лише акт знищення, доказів припинення права власності, зокрема державної реєстрації припинення речового права на нерухоме майно надано не було.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені відповідними доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 06 червня 2017 року.
У повному обсязі постанову складено 12 червня 2017 р.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнут з фізичної особи ОСОБА_5 податковий борг в розмірі 10773,28 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя ОСОБА_1