іменем України
Справа № 210/3414/16-к
Провадження № 1-кс/210/1672/17
"12" вересня 2017 р.
Слідчий суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 , розглянувши винесене в рамках кримінального провадження №42016041710000016 від 06 квітня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.368 ч.3 КК України, клопотання прокурора Криворізької місцевої прокуратури №1 Дніпропетровської області, молодшого радника юстиції ОСОБА_2 , про призначення позапланової ревізії, -
11 вересня 2017 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області із вищевказаним клопотанням про призначення позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КЗ «Дніпропетровське обласне Бюро судово-медичної експертизи «ДОР», звернувся прокурор Криворізької місцевої прокуратури №1 Дніпропетровської області, молодший радник юстиції ОСОБА_2 .
В обґрунтування клопотання прокурор вказує на ті обставини, що Криворізькою місцевою прокуратурою №1 Дніпропетровської області здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016041710000016 від 06 квітня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.368 ч.3 КК України.
Під час досудового розслідування додатково встановлено, що протягом 2016 року службові особи КЗ «Дніпропетровське обласне Бюро судово-медичної експертизи «ДОР» (Дніпропетровська область, Дніпро, Соборний район, площа Соборна, буд.№14, ЄДРПОУ 01985239), зловживаючи своїм службовим становищем, маючи можливість проводити постмортальні послуги згідно встановлених тарифів на послуги, які виконуються на госпрозрахунковій основі та по договорам в КЗ «Дніпропетровське обласне Бюро судово-медичної експертизи «ДОР» та отримувати за це грошові кошти, які мали надходити на рахунок Комунального закладу, шляхом укладання фіктивних договорів організували незаконне надходження вказаних коштів на рахунки ТОВ «ГРП АСМУ», чим спричинили матеріальну шкоду інтересам територіальних громад Дніпропетровської області.
Під час досудового розслідування даного кримінального провадження виникла необхідність у залученні спеціалістів Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області Східного офісу Державної аудиторської служби України в Дніпропетровській області для проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КЗ «Дніпропетровське обласне Бюро судово-медичної експертизи «ДОР» (Дніпропетровська область, Дніпро, Соборний район, площа Соборна, буд.№14, ЄДРПОУ 01985239) за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
Комунальне підприємство КЗ «Дніпропетровське обласне Бюро судово-медичної експертизи «ДОР» є комунальною установою, яка повністю утримується за рахунок бюджетних коштів, у зв'язку з чим в розумінні Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» вона є підконтрольною органу державного фінансового контролю.
Відповідно до листа Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області Східного офісу Державної аудиторської служби України в Дніпропетровській області погоджено орієнтовану дату початку позапланової ревізії вказаного об'єкту контролю з 18 вересня 2017 року.
На підставі викладеного, враховуючи те, що відомості отримані за результатами залучення спеціалістів Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області Східного офісу Державної аудиторської служби України в Дніпропетровській області для проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КЗ «Дніпропетровське обласне Бюро судово-медичної експертизи «ДОР» (Дніпропетровська область, Дніпро, Соборний район, площа Соборна, буд.№14, ЄДРПОУ 01985239) за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, мають суттєве значення для встановлення фактичних обставин у кримінальному провадженні, прокурор просить клопотання задовольнити.
Вивчивши матеріали клопотання, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Так, відповідно до положень ст.84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є документи.
Згідно ст.85 КПК України, належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Відповідно до ст.99 ч.2 п.4 КПК України, до документів як доказів у кримінальному провадженні, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Питання призначення позапланових заходів державного нагляду (контролю) самим Кримінальним процесуальним кодексом України не врегульовано, а врегульовано іншими нормативно-правовими актами, які складають кримінальне процесуальне законодавство, відповідно до ст.1 ч.2 КПК України.
Так, ст.1 ч.2 КПК України передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Разом з цим, відповідно до ст.9 ч.6 КПК України у випадках коли положення КПК України не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження.
Діючим кримінально-процесуальним законодавством України прямо не передбачено повноважень прокурора щодо призначення ревізій і перевірок.
Однак, у відповідності до ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом отримання від органів державної влади висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст.94 ч.1 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року №408, встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Згідно з п. 1, 3 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №310, Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція) є центральним органом виконавчої влади, одним з основних завдань якого є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Підпунктами 2, 3 пункту 4 вказаної Постанови встановлено, що Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектора економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, а також здійснює контроль за цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів.
Відповідно до п.5 ч.5, ч.ч.6, 7, 8 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, вказаних у цій статті, в тому числі у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Отже, для кримінального провадження першочергове значення має встановлення обставин додержання окремих питань фінансово-господарської діяльності КЗ «Дніпропетровське обласне Бюро судово-медичної експертизи «ДОР», що є важливим доказом доведення чи спростування відомостей про порушення службовими особами КЗ «Дніпропетровське обласне Бюро судово-медичної експертизи «ДОР» вимог законодавства з питань фінансово-господарської діяльності. Вказані докази є можливим отримати та долучити до матеріалів кримінального провадження лише отримавши дозвіл на проведення ревізії відповідного суб'єкта господарювання.
Отже, в ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КЗ «Дніпропетровське обласне Бюро судово-медичної експертизи «ДОР», проведення якої прокурор просить доручити спеціалістам Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області Східного офісу Державної аудиторської служби України в Дніпропетровській області.
Враховуючи викладене, з метою досягнення дієвості кримінального провадження, керуючись ст.ст.84, 85, 92, 93, 110, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
Винесене в рамках кримінального провадження №42016041710000016 від 06 квітня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.368 ч.3 КК України, клопотання прокурора Криворізької місцевої прокуратури №1 Дніпропетровської області, молодшого радника юстиції ОСОБА_2 , про призначення позапланової ревізії, - задовольнити.
Надати дозвіл на залучення спеціалістів Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області Східного офісу Державної аудиторської служби України в Дніпропетровській області для проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КЗ «Дніпропетровське обласне Бюро судово-медичної експертизи «ДОР» (Дніпропетровська область, Дніпро, Соборний район, площа Соборна, буд.№14, ЄДРПОУ 01985239), за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
Проведення ревізії доручити спеціалістам Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області Східного офісу Державної аудиторської служби України в Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Володимира Антоновича, буд.№22, корп.№2), під час проведення якої необхідно встановити:
- хто є розпорядником грошових коштів, які надходять на рахунки КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ'ДОР» за виконання платних послуг згідно до «Переліку платних послуг, які можуть надаватися в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, вищих медичних навчальних закладах та науково-дослідних установах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року №1138 та «Тарифів на послуги які виконуються на госпрозрахунковій основі і по договорам в КЗ «ДОБ СМЕ» ДОР» затвердженого начальником установи від 19 лютого 2016 року;
- стан утворення та використання власних надходжень КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ'ДОР»;
- яка загальна сума грошових коштів, що надійшли на рахунки КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ'ДОР» за виконання платних послуг згідно до «Переліку платних послуг, які можуть надаватися в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, вищих медичних навчальних закладах та науково-дослідних установах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року №1138 за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року;
- яка сума грошових коштів, які надійшли на рахунки КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ» ДОР» за виконання працівниками закладу платної послуги, а саме підготовки тіла до поховання або кремації за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року;
- чи мають право працівники КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» ДОР» в не робочий час перебувати та виконувати роботи по підготовці тіл до поховання в приміщенні моргу закладу, як працівники та в інтересах ТОВ «ГРП АСМУ»;
- законність здійснення та достовірність відображення в обліку витрат на оплату праці КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ'ДОР»;
- яку суму грошових коштів недоотримав КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ» ДОР» в результаті делегування повноважень закладу щодо надання платних послуг з підготовки тіла до поховання ТОВ «ГРП АСМУ» за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року;
- яка сума збитків спричинена КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ» ДОР» в результаті делегування повноважень закладу щодо надання платних послуг з підготовки тіла до поховання ТОВ «ГРП АСМУ» за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року;
- в результаті дій (бездіяльності) яких саме посадових осіб КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ» ДОР» закладу спричинена вищевказана сума збитків у 2016 році.
Зобов'язати Державну фінансову інспекцію в Дніпропетровській області Східного офісу Державної аудиторської служби України в Дніпропетровській області у разі необхідності провести зустрічну перевірку діяльності ТОВ «ГРП АСМУ» щодо надання платних послуг з підготовки тіла до поховання. Матеріали ревізії (в оригіналах) направити до Криворізької місцевої прокуратури №1 Дніпропетровської області за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Свято-Миколаївська, буд.№27.
Дату початку ревізії визначити з 18 вересня 2017 року та встановити строк проведення ревізії п'ятнадцять робочих днів з дня початку її проведення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1