Справа № 200/19629/16-а
05 квітня 2017 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючого - судді Шевцової Т.В.
при секретарі - Южаковій В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» до Департаменту транспорту та транспортної інфраструктури Дніпропетровської міської ради про відшкодування збитків,
Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду та просив стягнути з відповідача на його користь збитки за пільгове перевезення пасажирів у розмірі 3871915,77 грн.
Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав заяву про розгляд справи без фіксації процесу технічними засобами.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24.02.2015 р. між сторонами було укладено договір № ПР/Дн-1-15/Ню д.ч., предметом якого є відносини сторін щодо компенсаційних виплат позивачеві за пільгові перевезення окремих категорій громадян у приміському сполученні, яким таке право надане законом, за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, передбачених Законом України про державний бюджет України на відповідний рік, або з урахуванням статті 46 БК та чинних постанов Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 1.2 вказаного договору позивач за власний рахунок здійснює перевезення окремих категорій громадян, які мають відповідні пільги для проїзду у залізничному транспорті приміського сполучення, а відповідач здійснює компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих громадян.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) компетенція адміністративних судів поширюється на спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів.
Адміністративним договором, у розумінні пункту 14 статті 3 КАС, є дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.
Виходячи зі змісту частини 2 статті 4 КАС, спори, що підпадають під юрисдикцію адміністративних судів, мають публічно-правовий характер.
Таким чином, публічно-правовий спір, який виник з приводу укладання та виконання договору, зміст якого складають права та обов'язки сторін щодо реалізації владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін, підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене договір від 24.02.2015 р., з виконання якого виник спір, є адміністративним.
Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено, зокрема, Законом України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України від 16.12.1993 р. № 3721-ХІІ «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», Законом України від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
У відповідності з частиною 5 статті 9 Закону № 273/96-ВР для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
За правилами підпункту "б" пункту 4 частини 1 статті 89 БК до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, у тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Статтею 102 БК передбачено, що видатки місцевих бюджетів, визначені у підпункті "б" пункту 4 частини 1 статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 (далі - Порядок), фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.
Згідно з пунктами 3, 8 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг та ведуть облік за видами компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
У відповідності з пунктами 1.1, 1.3, 4.1 Положення про департамент транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради, затвердженого рішенням Дніпропетровської міської ради від 24.12.2008 р. № 75/41, департамент транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради є виконавчим органом Дніпропетровської міської ради. Департамент є юридичною особою. Департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, такі повноваження: виконання функцій головного розпорядника бюджетних коштів у галузі транспорту, зв'язку та інформатизації.
Відтак, вступаючи в договірні правовідносини, відповідач діяв з метою реалізації владних управлінських функцій щодо виконання відповідної державної програми, спрямованої на захист інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, а також з метою реалізації владних повноважень розпорядника бюджетних коштів.
Договором є домовленість двох або більше сторін, на підставі якої виникають зобов'язальні правовідносини відповідної правової природи. Права та обов'язки сторін, обумовлені договором, складають його зміст і повинні дотримуватись сторонами.
Між тим, згідно з актом звірки розрахунків станом на час розгляду справи у відповідача існує заборгованість перед позивачем з відшкодування компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян у сумі 3 871 915,77 грн..
Суд зазначає, що на обов'язок відповідача згідно з пунктом 2.3.1 договору від 24.02.2015 р., що платник зобов'язується вживати необхідні заходи при розподілі суми субвенції з державного бюджету з метою отримання в достатніх обсягах коштів, які будуть спрямовані на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у приміському сполученні.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими й підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 7 - 12, 17 - 20, 72, 86, 87, 94, 98, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" до Департаменту транспорту та транспортної інфраструктури Дніпропетровської міської ради про відшкодування збитків задовольнити.
Стягнути з Департаменту транспорту та транспортної інфраструктури Дніпропетровської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" компенсацію заподіяних за пільгове перевезення пасажирів збитків у сумі 3 871 915,77
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" компенсацію судових витрат у сумі 78 105,33 грн.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її ухвалення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 цього Кодексу, а також ухвалення постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то 10-денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення 5-денного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя /підпис/ Т.В.Шевцова
Згідно з оригіналом:
Секретар судового засідання В.А. Южакова
Суддя Бабушкінського
районного суду
м.Дніпропетровська Т.В. Шевцова