Ухвала
06 вересня 2017 року м. Київ
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Ткачука О.С.,
суддів: Висоцької В.С., Кафідової О.В.,
УмновоїО.В., Фаловської І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області, треті особи: відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Сніжне Донецької області, Обласний центр медико-соціальної експертизи, про стягнення одноразової допомоги особам, які мають на неї право у разі смерті потерпілого на виробництві, за касаційною скаргою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області на рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 02 червня 2016 року та ухвалу апеляційного суду Донецької області від 16 серпня 2016 року,
У грудні 2015 року ОСОБА_3, звернулась до суду із вказаним позовом, в якому просила стягнути із відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області на її користь одноразову допомогу на сім'ю у зв'язку зі смертю внаслідок професійного захворювання її чоловіка ОСОБА_4 у розмірі 297 700 грн 20 грн. та одноразову допомогу як утриманцю у зв'язку із смертю внаслідок професійного захворювання її чоловіка у розмірі 59 540 грн 04 коп.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що чоловік позивача з 01 квітня 2001 року перебував на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Сніжне Донецької області, у зв'язку з отриманим на виробництві професійним захворюванням. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер. 27 жовтня 2014 року Донецькою профпатологічною Медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) встановлено причинний зв'язок смерті ОСОБА_4 з професійним захворюванням. Посилаючись на викладені обставини позивач просила задовольнити заявлені позовні вимоги.
Рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 02 червня 2016 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Донецької області від 16 серпня 2016 року, задоволено позовні вимоги ОСОБА_3 Стягнуто із відділення виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області на користь ОСОБА_3 одноразову допомогу на сім'ю у зв'язку зі смертю внаслідок професійного захворювання її чоловіка ОСОБА_4 у розмірі 297 700 грн 20 коп., а також одноразову допомогу як утриманцю у зв'язку зі смертю внаслідок професійного захворювання її чоловіка ОСОБА_4 у розмірі 59 540 грн. 04 коп. Вирішено питання про судові витрати.
У касаційній скарзі відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області, мотивуючи свою вимогу неправильним застосуванням судами норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до п. 6 розд. XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.
У зв'язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України (далі - ЦПК України) від 18 березня 2004 року.
Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що відповідачем не приймалося рішення щодо зупинення виплати позивачці одноразової допомоги, а постанова про призначення одноразової допомоги у разі смерті потерпілого не скасована і є чинною, а тому має бути виконана у відповідності до положень п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Крім того, довідка МСЕК про причинний зв'язок смерті ОСОБА_4 з професійним захворюванням виконана на бланку суворої звітності та у судовому порядку недійсною не визнавалась.
Проте з вказаними висновками повністю погодитися неможна з огляду на наступне.
Судами встановлено, що ОСОБА_3 з 16 серпня 1975 року перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 (а.с.10).
ОСОБА_4 з 01 квітня 2001 року перебував на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Сніжне Донецької області у зв'язку із отриманим на виробництві професійним захворюванням (а.с.98).
Відповідно до свідоцтва про смерть від 17 червня 2014 року ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6).
З довідки серії 10 ААА № 000440, виданої Донецькою обласною профпатологічною Медико-соціальною експертною комісією в м. Сніжне 11 грудня 2014 року вбачається, що встановлено 27 жовтня 2014 року причинний зв'язок смерті ОСОБА_4 з професійним захворюванням антракосилікатом на підставі акту огляду МСЕК № 1409 (а.с.7, 97).
Постановою відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Сніжне Донецької області від 30 грудня 2014 року ОСОБА_3 взята на облік як особа, яка має право на страхові виплати у разі смерті потерпілого на підставі довідки МСЕК від 11 грудня 2014 року серії 10 ААА № 000440 (а.с.12).
Постановами відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Сніжне Донецької області від 30 грудня 2014 року ОСОБА_3 призначені: сума щомісячної страхової виплати 1 674 грн 56 коп., сума одноразової допомоги в разі смерті потерпілого в сумі 297 700 грн 20 коп. та сума одноразової допомоги особі, яка має на це право в разі смерті потерпілого у сумі 59 540 грн 04 коп. (а.с.13-14).
Відповідно до довідки від 19 січня 2015 року, виданої Управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, ОСОБА_3 є внутрішньо переміщеною особою та тимчасово мешкає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).
З довідки відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівка Донецької області вбачається, що ОСОБА_3 перебуває на обліку у відділенні Фонду та отримала за період січень-листопад 2015 року страхові виплати у сумі 22 039 грн 37 коп. (а.с.16).
З протоколу засідання комісії з розгляду правомірності призначення одноразових страхових виплат тимчасово переселеним особам або членам їх сімей управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецької області № 541-а від 22 грудня 2015 року вбачається, що комісією постановлено вважати можливим здійснити страхові виплати ОСОБА_3 лише у разі підтвердження довідки про причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом від 11 грудня 2014 року серії 10 ААА №000440 на підконтрольній українській владі території (а.с.44).
Постановою відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Сніжне Донецької області від 01 жовтня 2015 року припинено виплату особі, яка має на неї право, ОСОБА_3, щомісячної грошової суми в розмірі 1 674 грн 56 коп. з 01 жовтня 2015 року, причина припинення - п. 6 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (а.с.46).
З листів обласного центру медико-соціальної експертизи № 318/93 від 23 березня 2016 року та № 528\157 від 27 квітня 2016 року вбачається, що 21 листопада 2014 року департаментом охорони здоров'я Донецької обласної адміністрації було видано наказ про тимчасове переміщення закладів охорони здоров'я, в тому числі обласного центру медико-соціальної експертизи. 26 березня 2015 року згідно відомостей ЄДРПОУ №211/05-04 було зареєстровано нову юридичну адресу для ОЦ МСЕ на підконтрольній Україні території м. Краматорськ, вул. Дніпропетровська, 14., фактично ОЦ МСЕ переїхав до м. Краматорська лише 02 квітня 2015 року і тільки керуючий склад, на непідконтрольній Україні території залишилися усі відділення, які не підпорядковані ОЦ МСЕ, а також всі медекспертні справи, в тому числі медекспертна справа ОСОБА_4 (а.с.64-65, 79).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною першою ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, зокрема, одноразову допомогу в разі смерті потерпілого.
Відповідно до п. 7 ст. 34 Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання розмір одноразової допомоги його сім'ї повинен бути не меншим за п'ятирічну заробітну плату потерпілого і, крім того, не меншим за однорічний заробіток потерпілого на кожну особу, яка перебувала на його утриманні.
Відповідно до ч. 3 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо перемішеним особам (громадянам України, які переселились з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Необхідно зазначити, що згідно зі ст. 14 Закону України від 20 березня 2003 року «Про боротьбу з тероризмом» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від05 червня 2014 року) передбачено, що у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасові обмеження прав і свобод громадян.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції, встановлений постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11 грудня 2014 року № 20, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12 січня 2015 року за № 6/26451.
Пунктом 1 Розділу 3 вказаної Постанови зазначено, що особи, які тимчасово переміщені мають право на продовження раніше призначених та нарахованих страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування).
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VIII, Закону України від 16 вересня 2014 року № 1680- VIII «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085 із подальшими змінами визначено перелік населених пунктів із особливим порядком місцевого самоврядування.
Тобто особи з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, мають право на одержання страхових виплат за умови переміщення в населенні пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і звернення до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту та взяття на облік, що має бути підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Суди дійшли вірного висновку, що ОСОБА_3 перебуває на обліку у відділенні Фонду, що підтверджується довідкою відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівка Донецької області.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно наказу управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області № 142 від 16 квітня 2015 року, з метою перевірки призначених, але не виплачених одноразових страхових виплат тимчасово переселеним особам або членам їх сімей, створена комісія з розгляду правомірності призначення одноразових страхових виплат особам, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції та необхідності їх фінансування незалежно від дати призначення такої виплати, з відповідним складенням протоколу за результатами засідання комісії, особова справа ОСОБА_3 була направлена на розгляд комісії для вирішення питання правомірності призначення їй страхових виплат та необхідності їх фінансування.
Згідно протоколу вищевказаної комісії від 12 грудня 2015 року вирішено здійснити їй одноразову виплату, в разі підтвердження довідки про причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом від 11 грудня 2014 року серії 10 ААА №000440 на підконтрольній українській владі території.
Як вбачається з матеріалів справи, обласним центром медико-соціальної експертизи було установлено, що медекспертна справа ОСОБА_4 знаходиться на території непідконтрольній Україні. Надіслати вищезазначену справу або підтвердити чи видавалась обласним центром медико-соціальної експертизи довідка про причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом від 11 грудня 2004 року в м. Сніжне на ім'я ОСОБА_4 не є можливим.
Крім цього, з матеріалів справи також вбачається, що обласним центром медико-соціальної експертизи в м. Краматорську направлено заяву начальнику Краматорського міського відділу Головного управління Управління Міністерства внутрішніх справ України від 12 червня 2015 року щодо стану місцезнаходження архівів, основних засобів, товарно-матеріальних цінностей та бланків суворої звітності.
Проте в матеріалах справи відсутня відповідь на вказану заяву.
Отже, вірними є доводи відповідача, що надана до матерів справи довідка МСЕК на ім'я ОСОБА_3 не підтверджена відповідними документами, тому висновки судів щодо стягнення коштів є передчасними. Крім того, суди обох інстанцій не встановили моменту на підставі діючих нормативних актів, з якого м. Сніжне, в якому знаходилося відділення Фонду, де ОСОБА_3 взята на облік як особа, яка має право на страхові виплати у разі смерті потерпілого набуло статусу тимчасового окупованої території.
Європейський суд з прав людини також нагадує, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи (рішення у справі «Руїз Торіха проти Іспанії».
Таким чином, суди попередніх інстанцій всупереч вимогам статей 213, 214 ЦПК України на вищенаведені положення закону та обставини справи уваги не звернули, не встановили в повному обсязі фактичні обставини справи, від яких залежить правильне вирішення спору, належним чином не визначили правовідносини, що склалися у цій справі та правову норму, яка підлягає застосуванню до цих правовідносин, не врахували всіх складових, що є підставою для виплати кошів.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, а тому відповідно до вимог ч. 2 ст. 338 ЦПК України ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 336, 338, 345 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Касаційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області задовольнити частково.
Рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 02 червня 2016 року та ухвалу апеляційного суду Донецької області від 16 серпня 2016 року скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий О.С. Ткачук
Судді: В.С. Висоцька
О.В.Кафідова
О.В.Умнова
І.М. Фаловська