Справа № 758/4897/17
01 вересня 2017 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Супрун Г. Б.,
секретарів -Прокопенко М.В., Циби О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об»єднаного управління ПФУ в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання зробити перерахунок пенсії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив :
- визнати протиправними дії Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нарахування пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р.;
- зобов»язати відповідача здійснити перерахунок пенсії в порядку ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують зверненню позивача за призначенням пенсії, з 18.01.2017 року.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлявся належно, просив справу розглянути за його відсутності, надав заперечення, важу, що відбулася перехід з одного виду пенсії на інший, застосувавши Постанову КМУ від 23.04.2012р. №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», та ст.45 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Вислухавши позивача, його представника, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про задоволення позову.
16.06.2000 р. ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу строків служби з 17.09.1993 року відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, що підтверджується посвідченням серії П № 217742.
Після призначення пенсії за вислугу строків служби він продовжував свою трудову діяльність до 01.06.2016 р., працював у Луганській митниці та ПАТ АКБ «ІНДУСТРІАЛБАНК», що підтверджується копією трудової книжки (а.с.11-17)
Зазначену вище пенсію позивач отримував з 16.06.2000 по 30.11.2016, що підтверджується атестатом про зняття з обліку Головного управління ПФУ в м. Києві від № 29. У цьому ж документі зазначена причина припинення виплати пенсії - перехід на пенсію за іншим законом.
18 січня 2017 р. позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління ПФУ у м. Києві для призначення іншого виду пенсії - пенсії за віком.
Відповідач призначив пенсію за віком, проте при її розрахунку було застосувало показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
При призначенні пенсії за віком має застосовуватись ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 р., а саме: середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Тобто до звернення до Центрального об»єднаного управління ПФУ в м.Києві у 2017 р., передують 2014, 2015 та 2016 роки. Але відповідач це не врахував.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є загальним нормативно-правовим актом. В свою чергу Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб» є спеціальним нормативно-правовим актом, оскільки його дія розповсюджується виключно на певне коло осіб, зазначених у ст. 1.
Ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII закріплене право вибору пенсії. Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.
Умови і порядок призначення пенсії за цими Законами є різними.
За ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В свою чергу, відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не містить жодного посилання на показник «середня заробітна плата».
За таких обставин, даний показник не має жодного відношення до пенсії за вислугу років, що отримувалася, оскільки при її розрахунку він не застосувався взагалі. Таким чином, оскільки формула розрахунку раніше призначеної пенсії не містила в собі такої складової як «середня заробітна плата (дохід), що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії», тому висновок відповідача про необхідність застосування для призначення пенсії за віком показника середньої заробітної плати за 2007 р. є невірним.
У листі від 24.03.2017 № 475/р-395 відповідач посилається на ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Такого бажання позивач не виявляв.
Аналогічні правові позиції висловлені Вищим адміністративним судом України у постановах від 01.12.2013 року по справі № К/800/38624/13, від 02.04. 2014 року по справі № К/800/45035/13, від 16.01.2014 року по справі № К/800/1384/13.
А також у правовій позиції Верховного Суду України, постанова від 31.03.2015 у справі № 21612а14. Тобто, позивач вперше звернувся про нарахування такого виду пенсії як за віком, досягнувши відповідного віку.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що відповідачем невірно були застосовані показники середньої заробітної плати за 2007 р., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 43 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , ст.ст. 6, 11, 12, 18, 19, 71, 94, 99, 160-163 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об»єднаного управління ПФУ в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання зробити перерахунок пенсії,- задовольнити.
Визнати протиправними дії Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нарахування позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р.
Зобов»язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в порядку ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують зверненню позивача за призначенням пенсії, з 18.01.2017 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд міста Києва протягом 10 днів з моменту проголошення, а постанова, що була проголошена в поряду передбаченого ч.3 ст. 160 КАС України протягом 10 діб з дня отримання копії постанови.
Суддя Г. Б. Супрун