ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/22513/16-а
провадження № 2-а/753/108/17
"12" вересня 2017 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Комаревцевої Л.В.
за участі секретаря Гаврилюк О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо призначення йому пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік в сумі 1197,91грн. з 19.09.2016 року та зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2013 - 2015 р.
В обгрунтування позову посилається на те, що при призначенні йому пенсії за віком на підставі його заяви від 19.09.2016 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем безпідставно було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., а не показник середньої заробітної плати за 2013-2015 рр., оскільки до 19.09.2016 року він отримував пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому призначення йому пенсії з 19.09.2016 р. та посилання відповідачем на ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є незаконним, оскільки в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного закону.
В судове засідання представник позивача не з"явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, зазначила, що позов підтримує та просить задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з"явилась, надала клопотання про розгляд справи за її відсутності. 19.01.2017 р. Лівобережне об'єднане УПФ України в м. Києві надало заперечення, в яких зазначило, що 19.09.2016 року позивач звернувся Управління з заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач отримував пенсію з січня 2009 року відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У вересні 2016 року було здійснено перехід на інший вид пенсії, з 19.09.2016 р. позивача переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії розраховано із заробітної плати із застосуванням середньої заробітної плати за 2007р., тобто 1197,91 грн.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач отримував пенсію з січня 2009 року відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
19.09.2016 ОСОБА_2 звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на підставі якої розмір пенсії розраховано із заробітної плати за період з 1.07.2000р. по 31.08.2016р. та із застосуванням середньої заробітної плати за 2007р., тобто 1197,91грн.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку із втратою годувальника. На підставі приписів ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при обчисленні розміру пенсії за віком Управління застосувало показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховуються для розрахунку пенсії за 2007 рік у розмірі 1197,91 гривень за рік, що передував призначенню пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В той же час, в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший, оскільки вище зазначені Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають різні підходи (формули) обчислення розміру пенсії, зокрема, обчислення пенсії за вислугу років взагалі не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, а обчислюється в процентному співвідношенні відповідних сум грошового забезпечення.
За таких обставин дії відповідача в частині застосування показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в вцілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік в сумі 1197.91 грн. при призначенні пенсії за віком є неправомірними, оскільки позивачу фактично було призначено пенсію за іншим законом, а не здійснено переведення з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону.
Вказану позицію щодо застосування ч. 3 ст. 45 Закону України № 1058-ІУ висловив Верховний суд України у справі від 31.03.2015 № 21-612а14.
Таким чином, вимоги позивача щодо зобов'язання обчислювати пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2013-2015р.р. з 19.09.2016р. підлягають задоволенню. На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 9, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 158-163, 167 КАС України,
Позов задовольнити.
Визнати дії Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо призначення ОСОБА_2 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік в сумі 1197,91грн. з 19.09.2016 року - неправомірними.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ч.1,2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2013 - 2015 рр., нарахування та виплату її у відповідному розмірі починаючи з 19.09.2016.
Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмір 551.20 (пятсот пятдесят одну гривню 20 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м.Києва протягом десяти днів.
Суддя: Комаревцева Л.В.