Справа № 724/831/17
Провадження № 2/724/531/17
12 вересня 2017 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Гураль Л.Л.
секретаря: Рижак П.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хотині Чернівецької області справу за позовом ДП «Хотинське державне лісництво АПК» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, -
23 травня 2017 року позивач ДП «Хотинське державне лісництво АПК» звернувся до Хотинського районного суду Чернівецької області з позовною заявою до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди.
Посилається на те, що 21 січня 2017 року головним лісничим ДП «Хотинське державне лісництво АПК» в кварталі №48 виділ №3 виявлено незаконну рубку чотирьох дерев породи акація біла. Перевіркою встановлено, що незаконну рубку дерев здійснив 21 січня 2017 року мешканець с. Пригородок Хотинського району ОСОБА_1, що підтверджується копією протоколу про адміністративне правопорушення №1/17 від 23.01.2017 року.
Постановою ДП «Хотинське державне лісництво АПК» про накладення адміністративного стягнення від 01.02.2017 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 65 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн., постанова набрала законної сили.
Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної лісу внаслідок незаконного вирубування чотирьох дерев в кварталі №48 виділі №3 на території лісового фонду ДП «Хотинське державне лісництво АПК» 21.01.2017 року становить 13141,25 грн.
Відповідачу 02.02.2017 року було направлено повідомлення про добровільну оплату розміру заподіяної шкоди, внаслідок незаконної рубки лісу у сумі 13141,25 грн., однак останній завдану шкоду добровільно не оплатив.
За таких обставин позивач просить суд стягнути з відповідача на користь держави завдану шкоду, яка підлягає зарахуванню та розподіляється між державним та місцевим бюджетами в сумі 13141,25 грн., яку зарахувати на рахунок Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області.
Представник ДП «Хотинське державне лісництво АПК» ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання двічі не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про день та час слухання справи, заяви про розгляд справи у його відсутності суду не надав, доводів позивача не спростував. Тому суд зі згоди представника позивача ухвалює в справі заочне рішення.
Згідно ч. 4 ст. 169 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ч.1 ст. 224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23 січня 2017 року головним лісничим ДП «Хотинське державне лісництво АПК» ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення №1/17 про те, що 21.01.2017 року, о 17:30 годині, ОСОБА_1 в кварталі 48 виділ 3 здійснив незаконну порубку 4 дерев (акація, діаметром 8, 20, 33, 45 см), чим завдав державі шкоду у сумі 13141,25 грн. та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 65 КУпАП, що підтверджується копією вказаного протоколу (а.с. 6).
За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення №1/17 від 23 січня 2017 року т.в.о. директора ДП «Хотинське державне лісництво АПК» ОСОБА_2 01 лютого 2017 року винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №1/17, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 гривень (а.с. 6).
Згідно вказаної постанови ОСОБА_1 в кварталі 48 виділ 3 здійснив незаконну порубку дерев в кількості 4 штук, чим завдав державі шкоду у сумі 13141,25 грн.
Копію постанови ОСОБА_1 направлено 02.02.2017р., яка отримана особисто ОСОБА_1 06.02.2017р., що підтверджується рекомендованим повідомленням (а.с.9).
З копії розрахунку шкоди, заподіяної лісовому господарству незаконною порубкою лічу в кварталі №48 виділ 3 ДП «Хотинське державне лісництво АПК», проведеного згідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008 року «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» вбачається, що шкода за самовільну рубку дерев в кількості 4 штук становить 13141,25 гривень.
Стаття 7 Лісового кодексу України передбачає, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Відповідно до ст. 17 Лісового кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Таким чином, ДП «Хотинське державне лісництво АПК» є постійним лісокористувачем лісового фонду, де вчинено правопорушення у вигляді незаконної вирубки дерев.
Відповідно до ст. 19 Лісового кодексу України на постійних лісокористувачів покладено обов'язки із забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Статтею 67 Лісового кодексу України передбачено, що у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів як заготівля деревини.
У ст. 69 Лісового кодексу України вказано, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток.
Відповідно до вимог ст.ст. 105, 107 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства у виді незаконного вирубування та пошкодження дерев і чагарників тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
За ч.1 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно з ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Частиною 2 ст. 40 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.
Врегульовані вищевказаними нормами наслідки порушення вимог природоохоронного (в т.ч. лісового) законодавства у вигляді обов'язку винної особи відшкодувати заподіяні збитки відповідають загальним положенням Цивільного кодексу України, які визначають поняття та порядок відшкодування збитків.
Статтею 22 ЦК України встановлено загальні правила відшкодування збитків та передбачено, зокрема, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
В даному випадку спірні правовідносини щодо відшкодування збитків, заподіяних порушенням лісового законодавства, кваліфікуються як відносини із відшкодування позадоговірної шкоди.
Статтею 1166 ЦК України встановлено загальні підстави відшкодування шкоди у позадоговірних (деліктних) зобов'язаннях та передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Позадоговірна (деліктна) відповідальність, яка є видом цивільно-правової відповідальності, настає при існуванні складу правопорушення, що включає такі елементи, як: шкода, протиправна поведінка, причинний зв'язок між шкодою і протиправною поведінкою, вина.
Таким чином, цивільне законодавство у деліктних зобов'язаннях передбачає презумпцію вини: якщо у процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.
Судом встановлено вчинення ОСОБА_1 дій, які полягають у самовільній рубці дерев в кількості 4 штук, що завдали матеріальної шкоди в сумі 13141,25 грн.
Квартал № 48, виділ 3 Хотинського державного лісництва, де проводилась самовільна рубка дерев, знаходиться на території Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області, на рахунок якої і слід проводити стягнення.
Також з відповідача ОСОБА_1 на підставі ст. 88 ЦПК України слід стягнути на користь позивача ДП «Хотинське державне лісництво АПК» судовий збір в сумі 1600,00 грн.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 10, 60, 61, 88, 169, 224-227, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
Позов Державного підприємства «Хотинське державне лісництво агропромислового комплексу» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого та проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь держави в особі ДП «Хотинське державне лісництво агропромислового комплексу» завдану шкоду, яка підлягає зарахуванню та розподіляється між державним та місцевим бюджетами, в сумі 13141,25 грн. (тринадцять тисяч сто сорок одну гривню 25 коп.), які підлягають зарахуванню на рахунок Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області (р/р № 33116331700319, МФО 856135, код ОКПО 37921153).
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого та проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь Державного підприємства «Хотинське державне лісництво агропромислового комплексу» судовий збір в сумі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернівецької області через Хотинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення, а особами які не були в судовому засіданні в цей же термін і в цьому ж порядку з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: ОСОБА_4