Справа № 815/3318/17
05 вересня 2017 року м.Одеса
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Тарасишиної О.М.,
за участю секретаря Куща М.О.,
представника Повзивача ОСОБА_2,
представника Відповідача ОСОБА_3,
представників Третіх осіб ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства лікувально - оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” до Юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради, Державного реєстратора Управління державної реєстрації юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 державного майна України, Дочірнє підприємство “Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих з захворюванням органів зору “Зелений мис” ЗАТ лікувально - оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”, ОСОБА_1 міської ради, Управління державної реєстрації юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Державного реєстратора Управління державної реєстрації юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №32981419 від 16.12.2016 року, -
До суду надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства лікувально - оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” до Юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради, Державного реєстратора Управління державної реєстрації юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 державного майна України, Дочірнє підприємство “Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих з захворюванням органів зору “Зелений мис” ЗАТ лікувально - оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”, ОСОБА_1 міської ради, Управління державної реєстрації юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Державного реєстратора Управління державної реєстрації юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №32981419 від 16.12.2016 року.
Згідно п.6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Під час розгляду справи судом було витребувано реєстраційну справу № 1121326351101 на об'єкт нерухомого майна - будинок №101 по проспекту Свободи у м. Одесі.
Вивчивши надані матеріали, в судовому засіданні 05.09.2017 року суд за власною ініціативою поставив на обговорення питання, щодо передачі адміністративної справи до Приморського районного суду м. Одеси.
Представники позивача, відповідача та третіх осіб залишили зазначене питання на розсуд суду.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно ч. 1 ст.5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997р. (далі - Закон № 280/97-ВР) система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Частиною 1 ст.11 Закону № 280/97-ВР визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Одеська міська рада (код ЄДРПОУ 26597691; місцезнаходження: 65004, Одеська обл., місто Одеса, Думська площа, будинок 1) є органом місцевого самоврядування.
Згідно Положення про юридичний департамент ОСОБА_1 міської ради (нова редакція), затвердженого рішенням ОСОБА_1 міської ради № 248-VII від 03.02.2016р., юридичний департамент ОСОБА_1 міської ради є виконавчим органом ОСОБА_1 міської ради (п.1.1). До структури Департаменту входять: директор Департаменту, заступники директора Департаменту; структурні підрозділи Департаменту прямого підпорядкування (управління, відділи) (п.3.1).
Таким чином, враховуючи, що відповідач є структурним підрозділом органу місцевого самоврядування вказаний спір не підсудний ОСОБА_1 окружному адміністративному суду.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі “Zand v. Austria” від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення “встановлений законом” поширюється не лише на правову основу самого існування “суду”, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття “суд, встановлений законом” у частині першій статті 6 Конвенції передбачає “усю організаційну структуру судів, включно з … питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів …”. З огляду на це не вважається “судом, встановленим законом” орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що справа не підсудна цьому адміністративному суду повертає її позивачеві.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про необхідність передати адміністративний позов до Приморського районного суду м. Одеси.
Керуючись ст.18,19,22,160 КАС України, суд, -
Передати справу за позовом Приватного акціонерного товариства лікувально - оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” до Юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради, Державного реєстратора Управління державної реєстрації юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 державного майна України, Дочірнє підприємство “Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих з захворюванням органів зору “Зелений мис” ЗАТ лікувально - оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”, ОСОБА_1 міської ради, Управління державної реєстрації юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Державного реєстратора Управління державної реєстрації юридичного департаменту ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_5 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №32981419 від 16.12.2016 року до Приморського районного суду м. Одеси.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 07.09.2017 р.
Суддя /підпис/ ОСОБА_7