8.3
Іменем України
05 вересня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/324/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Борзаниці С.В.,
за участі секретаря - Лященка А.Ю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Сєвєродонецьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Омега вертикаль" до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 27.12.2016 № 0007351203,-
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Омега вертикаль" (далі за текстом - Позивач, ТОВ "Омега вертикаль") до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (далі за текстом - Відповідач, ДПІ у м. Сєвєродонецьку), в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Ш» № 0007351203 від 27.12.2016 щодо нарахування штрафу у розмірі 20% у сумі 27252,55 грн за затримку сплати грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 12.01.2017 TOB "Омега вертикаль" засобами поштового зв'язку отримало від ДПІ у м. Сєвєродонецьку податкове повідомлення-рішення № 0007351203 від 27.12.2016 року, яке прийняте на підставі акту від 09.12.2016 № 1911/12-14-12-03/37762264 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності по орендній платі за земельні ділянки комунальної власності Позивача за січень-травень 2016 р.
Вважає, що відповідачем порушені вимоги ст. 6 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", відповідно до якої платників податків звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Таким чином, позивач вважає, що для нього існують законні підстави звільнення від сплати за користування земельними ділянками та майном державної й комунальної власності, встановлені, зокрема, Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" на цей період. Просить суд визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення форми № 0007351203 від 27.12.2016.
Представник позивача заявлені вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав до суду письмові заперечення проти позову (а.с.38-43), в яких зазначив, що позивач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.
Головним державним ревізором-інспектором на підставі п.п. 75.1.1 п. 75.1 статті 75 у порядку статті 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку податкової звітності по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності січень, лютий, березень, квітень, травень 2016 року TOB «Омега Вертикаль», по результатам перевірки був складений акт від 09.12.2016 № 1911/12-14-12-03/37762264 про порушення термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки за січень, лютий, березень, квітень, травень 2016 року, який направлено на юридичну адресу TOB «Омега Вертикаль» та отримано платником 19.12.2016.
Згідно висновків даного акту позивачем було допущено порушення граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки за січень, лютий, березень, квітень, травень 2016 року в сумі 136262,65 грн. протягом строків, визначених п.57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI.
На підставі вказаного акту ДПІ у м. Сєвєродонецьку 27.12.2016 було винесене податкове повідомлення- рішення № 0007351203 форми «Ш» на загальну суму 27252,55 грн. та направлено на юридичну адресу TOB «Омега Вертикаль» з супровідним листом від 27.12.2016 № 17314/12-14-12-03/06 з рекомендованим повідомленням про вручення, яке отримано платником 10.01.2017.
При проведенні перевірки та винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення податковий орган діяв в межах наданих повноважень.
Вважає, що дії ДПІ щодо проведення камеральної перевірки податкової звітності з орендної плати за земельні ділянки, за результатами якої складено акт від 09.12.2016 № 1911/12-14-12-03/37762264, були вчинені у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Крім того, відповідно до ст.10 Закону № 1669 єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує обставини непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) обов'язків, є сертифікат Торгово-промислової палати України, що відповідачу не надавався.
Тому відповідач просить в задоволенні адміністративного позову ТОВ "Омега вертикаль" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль", код ЄДРПОУ 37762264, є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Харківської міської ради 07.09.2011 за № 14801050001051221 (арк.спр. 81-83).
ТОВ "Омега Вертикаль" перебуває на обліку у ДПІ у м. Сєвєродонецьку як платник окремих податків, зокрема, орендної плати.
На підставі рішення Сєвєродонецької міської ради від 27.01.2012 № 1353 між позивачем та Сєвєродонецькою міською радою був укладений договір оренди землі від 14.02.2012 (зареєстрований 11.04.2012 за № 441290004000847), згідно якому відповідач передав позивачу в оренду строком до 26.01.2037 земельну ділянку загальною площею 0,2749 га, яка знаходиться за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 9-6, мікрорайон 73; земельна ділянка надана позивачу під автомобільний газозаправний пункт (арк.спр.90-94).
ТОВ "Омега Вертикаль" подано до податкового органу:
- податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік (звітна), в якій платником самостійно визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю у загальній сумі 327030,39 грн. з щомісячною сумою орендної плати у розмірі 27252,53 грн. зі строком сплати до 30 числа, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (арк.спр.95-96);
- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік, в якій завищено розмір податкового зобов'язання з орендної плати за землю у загальній сумі 96503,10 грн, з щомісячною сумою орендної плати у розмірі 8041,92 грн (арк.прс. 98-99).
Як встановлено під час розгляду справи, посадовою особою Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на підставі пп.75.1.1 п. 75.1 ст. 75 у порядку ст. 76 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку податкової звітності по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності ТОВ "Омега вертикаль", результати якої викладено в акті від 09.12.2016 № 191/12-14-12-03/37762264 (арк.спр.61-62).
Перевіркою було встановлено порушення граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по орендній платі на земельні ділянки державної або комунальної власності за період січень-травень 2016 року в сумі 136262,65 грн. протягом строків, визначених п.57.1ст.57, п.287.3 ст.287 ПК України.
На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом було винесене податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 27.12.2016 № 0007351203 про нарахування штрафу у розмірі 20% у сумі 27252,55 грн за затримку сплати грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (арк.спр.63).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20.04.2016 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМЕГА ВЕРТИКАЛЬ" до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання дій протиправними та скасування податкової вимоги задоволено повністю. Визнано протиправною та скасовано податкову вимогу №31-25 від 11.03.2016 державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області про сплату орендної плати з юридичних осіб у розмірі 27 252,53 грн. стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМЕГА ВЕРТИКАЛЬ". Визнано дії Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області щодо стягнення плати за користування земельною ділянкою комунальної власності у термін дії ст. 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" противоправними. Стягнуто з Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМЕГА ВЕРТИКАЛЬ" (код ЄДРПОУ 37762264) судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень у розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.) (арк.спр.84-87).
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.06.2016 у задоволенні клопотання Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про відстрочення сплати судового збору - відмовлено. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2016 р. у справі № 812/288/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОМЕГА ВЕРТИКАЛЬ» до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання дій протиправними та скасування податкової вимоги - повернуто апелянту (арк.спр. 88).
Суд приймає рішення у справі, керуючись такими вимогами чинного законодавства.
Відповідно до п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно зі статтею 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Статтею 286 ПК України встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Суми податкових зобов'язань, визначені відповідачем самостійно у податкових деклараціях, в силу приписів п. 56.11 статті 56 ПК України не підлягають оскарженню та є узгодженими з дня подання декларацій.
Відповідно до п.57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Одночасно п.287.3. ст. 287 ПК України визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу ( п. 288.7 ст. 288 ПК України).
Вирішуючи питання щодо правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення про визначення податкового боргу з земельного податку суд враховує таке.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014року.
Статтею 6 Закону № 1669 (в редакції, чинній до 08.06.2016) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Згідно з частиною 3 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" наведеного Закону закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
При застосуванні законодавства його тлумачення має здійснюватися з урахуванням змісту норм, що є ієрархічно вищими.
За результатами аналізу вказаних норм суд вважає, що Закон № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.
Крім того, Закон № 1669 прийнято у часі пізніше, ніж Податковий кодекс України.
Відповідно до п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669, Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобов'язаний, зокрема: затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" № 405/2014 від 14.04.2014, у період з 14.04.2014 до її закінчення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" (від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція", від 05 листопада 2014 року № 1079 "Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053"), м. Сєвєродонецьк віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Оскільки орендовані ТОВ "Омега вертикаль" земельні ділянки мають комунальну форму власності, розташовані за адресою: Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 9-6, мікрорайон 73, тобто на території, на якій згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р здійснювалася антитерористична операція, суд дійшов висновку, що позивач в силу статті 6 Закону № 1669 був звільнений від плати за її використання до 08.06.2016, а саме: до внесення змін до вказаної норми Закону.
Згідно зі ст.10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Однак, посилання представника відповідача на дану норму Закону суд вважає необґрунтованим, оскільки статтею 6 Закону №1669, яка має пряму дію, не вимагається додаткове отримання сертифіката про засвідчення настання форс-мажорних обставин. До того ж, сертифікат Торгово-промислової палати України потрібен для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, а ст. 6 Закону № 1669 передбачає не відповідальність, а звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Предметом розгляду ж цієї справи є саме правомірність застосування штрафних санкцій за несвоєчасне погашення зобов'язання з земельного податку.
Статтею 6 Закону № 1669 (в редакції, чинній з 08.06.2016 на момент винесення оскаржуваного повідомлення рішення) звільнено суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону, де зазначено, що Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» визначено, що на території м. Луганська органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
З додатку № 1 (відомості про наявність земельних ділянок) до декларацій з плати за землю вбачається, що податок за землю сплачується за об'єкти, які розташовані на території м. Сєвєродонецьку, що не входить вказаного переліку.
Таким чином, відповідно до положень Закону № 1669 достатньою підставою для звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності та скасування орендної плати за користування державним та комунальним майном стосовно конкретних суб'єктів господарювання є встановлення факту здійснення ними діяльності на території проведення антитерористичної операції за період з 14.04.2014 по 07.06.2016.
Зазначена підстава відносно Позивача була встановлена при розгляді даної справи, що вказує на відсутність у Відповідача законних підстав для прийняття спірного податкового повідомлення - рішення щодо застосування штрафних санкцій до позивача за період з 14.04.2014 по 07.06.2016. Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, наявними є підстави для визнання протиправним та скасування оскарженого повідомлення рішення в частині застосування штрафних санкцій до позивача за період прострочення погашення зобов'язання за період з 14.04.2014 по 07.06.2016.
З урахуванням вищевикладеного адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи судом встановлено, що Позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1600,00 грн (арк.спр.2).
Таким чином, на користь Позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Омега вертикаль" до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.12.2016 № 0007351203 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області форми «Ш» від 19.08.2016 за № 0003441203 в частині нарахування штрафних санкцій за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб за період з 14.04.2014 по 07.06.2016.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (ідентифікаційний код 39890583, місцезнаходження: вул. Енергетиків, буд.72, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Омега вертикаль (ідентифікаційний код 37762264, місцезнаходження: вул. Гоголя, буд.11, кв. 10, м. Харків, 61057) судовий збір в розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 08 вересня 2017 року.
Суддя С.В. Борзаниця