Постанова від 08.09.2017 по справі 804/5710/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2017 р. 09 год. 35 хв. Справа № 804/5710/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О.В.

при секретарі с/з Максименко Е.М.

за участю

представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпрі адміністративну справу

за позовом виконавчого комітету Дніпровської міської ради

до ОСОБА_3

третя особа як не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Дніпровський відділ поліції Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області

про обмеження права на проведення масового заходу,

ВСТАНОВИВ:

07 вересня 2017 року Виконавчий комітет Дніпровської міської ради звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Дніпровський відділ поліції Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якому просить суд обмежити ОСОБА_3, право на організацію та проведення масового заходу - мирної акції «Екологічний мітинг», шляхом заборони в заявлених місцях по проспекту Дмитра Яворницького біля пам'ятника Олександру Полю з проходженням по проспекту Дмитра Яворницького до площі Героїв Майдану 09.09.2017 з 09.45 до 10.30 з використанням агітаційних плакатів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до виконкому Дніпровської міської ради 05.09.2017 надійшло повідомлення вхідний № 35/1279, від ОСОБА_3 про проведення масового заходу - мирної акції «Екологічний мітинг». Мета заходу: захист екологічних прав громадян міста Дніпро, в тому числі право на чисте атмосферне повітря та безпечне навколишнє природне середовище; протидія забрудненню атмосферного повітря шкідливими для здоров'я людей або для довкілля речовинами промислового виробництва ПрАТ «ЄВРАЗ Дніпровський металургійний завод».

Виконавчий комітет Дніпровської міської ради заперечує проти проведення такого заходу в заявлених місцях у зв'язку з тим, що заплановані інші масові заходи з нагоди святкування Дня міста. Проведення мирної акції «Екологічний мітинг» призведе до виникнення конфліктної ситуації і порушення прав та інтересів осіб під час відвідування урочистих заходів до Дня міста.

Відповідач не завчасно сповістила про проведення масового заходу, отже органи місцевого самоврядування не мають можливості здійснити ряд підготовчих дій, зокрема забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів чи демонстрацій, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей, погодження з іншими організаторами святкових заходів інший час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.

Заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази суд встановив, що до виконкому Дніпровської міської ради 05.09.2017 надійшло повідомлення від ОСОБА_3 вхідний № 35/1279, про проведення масового заходу - мирної акції «Екологічний мітинг». Мета заходу: захист екологічних прав громадян міста Дніпро, в тому числі право на чисте атмосферне повітря та безпечне навколишнє природне середовище; протидія забрудненню атмосферного повітря шкідливими для здоров'я людей або для довкілля речовинами промислового виробництва ПрАТ «ЄВРАЗ Дніпровський металургійний завод».

Заявлене місце проведення: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького біля пам'ятника Олександру Полю з проходженням по проспекту Дмитра Яворницького до площі Героїв Майдану.

Дата та час проведення: 09.09.2017 з 09:45 до 10:30 включно. Заявлена кількість учасників 500 чоловік. При проведенні массового заходу буде застосовано агітаційні плакати.

До, виконавчого комітету Дніпровської міської ради надійшов лист від 06.09.2017 №4 за вих. № 45/10/9-4153 Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області. В зазначеному листі поліція просить підготовити необхідні документи на звернення до суду про заборону або обмеження проведення масового заходу ОСОБА_3 09.09.2017 з метою недопущення конфліктних ситуацій під час проведення святкових заходів на території міста та організації.

Відповідно до розпорядження міського голови від 02.08.2017 № 830-р «Про організацію святкових заходів з нагоди відзначення Дня міста у 2017 року» заплановано 09.09.2017 з 10:00-10:30 урочисте відкриття свята по проспекту Дмитра Яворницького біля пам'ятника О.Полю, за участю офіційних осіб області та міста, крім того об 11:00 на площі Героїв Майдану заплановано Арт - проект «Битва хорів».

Заявлена кількість учасників проведення масового заходу "Екологічний мітинг" 500 чоловік. Масові заходи, які узгодженні з виконавчим комітетом, також передбачають велику кількість людей, а саме на урочисте відкриття свята планується очікувана глядацька аудиторія 600 осіб та на площі Героїв 1000 осіб.

Виконавчим комітетом Дніпровської міської ради 06.09.2017 було направлено відповідачу лист-заперечення від 06.09.2017 №7/10-1589 про проведення масового заходу 09.09.2017 у зв'язку з тим, що заплановані інші масові заходи. Проведення мирної акції «Екологічний мітинг» призведе до виникнення конфліктної ситуації і порушення прав та інтересів осіб, що планують відвідування урочистих заходів до Дня міста.

У зв'язку з можливим порушенням відповідачем громадського порядку на місці проведення масових заходів по проспекту Дмитра Яворницького біля пам'ятника Олександру Полю з проходженням по проспекту Дмитра Яворницького до площі Героїв Майдану виконавчий комітет звернувся до суду з вимогами про обмеження права на проведення масового заходу шляхом заборони ОСОБА_3 в організації та проведенні масового заходу.

Вирішуючи спір суд зазначає, що відповідно до ст.39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Статтею 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950р. визначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції чи адміністративних органів держави.

Статтею 21 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ратифікованого Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 19.10.1973р. №2148-УІІІ, також визначається право на мирні збори. Зазначена стаття встановлює, що користування цим правом не підлягає ніяким обмеженням, крім тих, які накладаються відповідно до закону і які є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах державної чи суспільної безпеки, громадського порядку, охорони здоров'я і моральності населення або захисту прав і свобод інших осіб.

Згідно п.3 ч.1 ст.38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року №280/97-ВР на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 (справа № 1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно ч.2 ст.39 Конституції України обмеження щодо реалізації права громадян збиратися мирно без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Отже, обмеження у реалізації права на мирне зібрання можливе тільки у разі створення дійсної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань та лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку.

Реалізація передбаченого статтею 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод права на свободу мирних зібрань висловлена Європейським судом з прав людини у рішеннях "Станков та об'єднана македонська організація "Ілінден" проти Болгарії" (2001), "Іванов та інші проти Болгарії" (2005), "Християнська демократична народна партія проти Молдови" (2006), "Оллінджер проти Австрії" (2006) та інших. У вказаних рішеннях зазначено, що обмеження прав, гарантованих ст. 11 Конвенції, може бути застосовано за наявності таких умов: вони встановлені законом; мають законну мету, зокрема застосовуються в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб; - є необхідними в демократичному суспільстві. Тобто для обмеження права на мирне зібрання обов'язковою вимогою є одночасна наявність усіх вказаних вище критеріїв.

Суд зазначає, що під час судового розгляду справи позивачем не надано жодних доказів на підтвердження підстав для обмеження права відповідача на проведення мирного заходу, що визначені п.2 ст.11 Конвенції і аналогічними положеннями ч.2 ст.39 Конституції України. Також до суду не було надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про реальність існування можливої небезпеки яка призведе до виникнення конфліктної ситуації і порушення прав та інтересів осіб під час відвідування урочистих заходів до Дня міста.

На думку суду виконавчий комітет Дніпровської міської ради був завчасно повідомлений про проведення вказаних мирних заходів - 05.09.2017р., що дає можливість органу місцевого самоврядування та правоохоронним органам виконати законодавчо покладений на них обов'язок забезпечити дотримання громадського порядку під час проведення масового заходу - мирної акції «Екологічний мітинг» у м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького біля пам'ятника Олександру Полю з проходженням по проспекту Дмитра Яворницького до площі Героїв Майдану, 09.09.2017 з 09:45 до 10:30 включно.

Згідно до частини 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення. Отже, обов'язок доведення обставин у справі покладається саме на позивача - виконавчий комітет Дніпровської міської ради.

Щодо посилань представника позивача на урочисте відкриття свята по проспекту Дмитра Яворницького біля пам'ятника О.Полю, за участю офіційних осіб області та міста 09.09.2017 з 10:00-10:30, а також об 11:00 Арт - проекту «Битва хорів», то слід зазначити, що суду не надано належних та допустимих доказів того, що проведення заходів, про які сповіщав відповідач, може призвести до виникнення конфліктної ситуації і порушення прав та інтересів осіб, що планують відвідування урочистих заходів до Дня міста. Органи місцевого самоврядування та правоохоронні органи мають забезпечити реалізацію права на проведення також і інших зібрань та охорону громадського порядку відносно усіх учасників.

Відповідно до ст.182 Кодексу адміністративного судочинства суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Враховуючи викладене, а також те, що позивачем не було доведено реальної загрози національній безпеці та громадському порядку, небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей під час проведення масового заходу - мирної акції «Екологічний мітинг» у м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького біля пам'ятника Олександру Полю з проходженням по проспекту Дмитра Яворницького до площі Героїв Майдану, 09.09.2017 з 09:45 до 10:30 включно, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає, оскільки відсутні правові підстави для обмеження права громадян на мирне зібрання.

Керуючись ст.ст. 160-163, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову виконавчого комітету Дніпровської міської ради до ОСОБА_3 третя особа як не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Дніпровський відділ поліції Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області про обмеження права на проведення масового заходу - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративноо судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.ст. 182, 186 Кодексу адміністративноо судочинства України.

Суддя О.В. Врона