"07" вересня 2017 р.Справа № 916/1288/16
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді В.Б. Туренко
суддів М.А. Мишкіної, С.В. Таран (на підставі розпорядження керівника апарату суду від 04.09.2017 року №1016 щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи, протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 04.09.2017 року б/н)
при секретарі судового засідання: А.В. Земляк
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1
від відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства „Морський торговельний порт „Южний”
на рішення господарського суду Одеської області від 18.07.2017 року
у справі № 916/1288/16
за позовом Державного підприємства „Адміністрація морських портів України” в особі Южненської філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України” (Адміністрація морського порту „Южний”)
до Державного підприємства „Морський торговельний порт „Южний”
про стягнення 203784,93 грн.
В травні 2016 року Державне підприємство „Адміністрація морських портів України” в особі Южненської філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України” (Адміністрація морського порту „Южний”) звернулось до місцевого господарського суду з позовом до Державного підприємства „Морський торговельний порт „Южний” про стягнення заборгованості у розмірі 203784,93 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у порушення пунктів 2.3.16, 3.4. договору про забезпечення доступу портового оператору до причалів від 24.12.2015 року №УП-414/109-П-ЮЖФ-15, укладеного між сторонами, відповідач відмовився від сплати рахунків із донарахуванням ПДВ у розмірі 20%.
Відповідач у відзиві на позов, зазначив про його необґрунтованість та безпідставність.
Рішенням господарського суду Одеської області від 02.08.2016 року, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 04.10.2016 року та постановою Вищого господарського суду України від 06.04.2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду України від 26.04.2017 року означені судові акти скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду Одеської області.
Ухвалою місцевого господарського суду від 24.05.2017 року справу прийнято до провадження із призначенням до розгляду.
03.07.2017 року відповідачем заявлені клопотання про припинення провадження у справі та про забезпечення позову, які відхилені судом першої інстанції, про що зазначено в рішенні суду.
Рішенням господарського суду Одеської області від 18.07.2017 року (суддя Демешин О.А.), оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 19.07.2017 року, позов задоволено повністю, стягнуто з відповідача на користь позивача 203784,93 грн. заборгованості та 3056,77 грн. судового збору.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач 24.07.2017 року звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати, у позові відмовити, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 14.08.2017 року (головуючий суддя Туренко В.Б., судді Лавриненко Л.В., Величко Т.А.) апеляційну скаргу прийнято до провадження із призначенням до розгляду на 07.09.2017 року о 10:00 год.
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 05.09.2017 року (головуючий суддя Туренко В.Б., судді Мишкіна М.А., Таран С.В.) справу прийнято до провадження у визначеному складі колегії суддів.
Відзив на апеляційну скаргу від позивача не надходив.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, судова колегія зазначає наступне.
24.12.2015 року між ДП “АМПУ” в особі Южненської філії ДП “АМПУ” (Адміністрація морського порту „Южний”) та ДП “Морський торговельний порт “Южний” (Портовий оператор) укладено договір про забезпечення доступу портового оператору до причалів № УП-414/109-П-ЮЖФ-15, згідно п. 1.1. якого Адміністрація зобов'язалась забезпечити доступ портового оператора до причалів № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, № 38, що перебувають у господарському віданні адміністрації, а Портовий оператор зобов'язався сплатити адміністрації за доступ до причалів. Послуга надається з метою забезпечення виконання портовим оператором навантажувально-розвантажувальних робіт із використанням причалів у межах паспортних довжини та ширини.
Відповідно до п. 2.3.16 договору Портовий оператор зобов'язаний здійснювати оплату за забезпечення доступу до причалів в порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством України.
Пунктами 3.1, 3.3 договору встановлено, що нарахування плати за послуги із забезпечення доступу портового оператора до причалів, що перебувають у господарському віданні Адміністрації, здійснюється за тарифами відповідно до вимог чинного законодавства України. Для нарахування плати портовий оператор надає Адміністрації протягом 2 робочих днів після завершення обробки суднової партії інформацію та документи, передбачені додатком № 2 до договору. Адміністрація виставляє рахунок по кожній судновій партії протягом 3 робочих днів з дати отримання від Портового оператора документів та інформації, передбачених додатком № 2 до договору. Нарахування ПДВ здійснюється згідно з чинним законодавством.
За приписами п.п. 7.1., 7.2. договору, останній набирає чинності з 01.01.2016 року і діє до 31.12.2016 року включно. Закінчення строку дії договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
Договір підписаний представниками сторін та скріплений їх печатками (а.с. 11-17 т.1).
На виконання умов договору позивачем у період із січня 2016 року по квітень 2016 року виставлено відповідачу наступні рахунки: від 31 січня 2016 року № А20033, від 15 лютого 2016 року № А20097, від 29 лютого 2016 року № А20143, від 21 березня 2016 року № А20197, від 21 березня 2016 року № А20198, від 25 березня 2016 року № А20008/1, від 28 березня 2016 року № А20214, від 28 березня 2016 року № А20215, від 31 березня 2016 року № А20225, від 06 квітня 2016 року № А20260 та від 06 квітня 2016 року № А20261 на загальну суму 1018924,63 грн., без урахування ПДВ.
Позивач листом від 15.02.2016 року звернувся до Державної фіскальної служби України про надання податкової консультації з питання, чи є об'єктом оподаткування ПДВ послуги із забезпечення доступу портового оператора до причалу для здійснення процесу навантаження або вивантаження із залученням засобів, що перебувають у власності або використовуються портовим оператором для виконання навантажувально-розвантажувальних робіт із вантажем, який знаходиться у митному режимі транзиту.
У листі від 06.04.2016 року № 766816/99-99-19-03-07-15 Державна фіскальна служба України відповіла, що здійснення портовим оператором навантажувально-розвантажувальних робіт із транзитними вантажами звільняється від оподаткування податком на додану вартість, оскільки такі послуги є пов'язаними з перевезенням (переміщенням) вантажів транзитом через митну територію України. Послуги із забезпечення оператору доступу до причалу для виконання навантажувально-розвантажувальних робіт з транзитними вантажами не є такими, що безпосередньо пов'язані з перевезенням вантажів транзитом через митну територію України, а тому операції платників податку з їх постачання звільненню від оподаткування не підлягають і оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %.
На підставі цього роз'яснення позивач відкоригував рахунки на послуги із забезпечення доступу портового оператора до причалів при перевантаженні транзитних вантажів, і здійснив донарахування відповідачу 20 % ПДВ на загальну суму 203784,93 грн. Вказані рахунки позивач направив відповідачу листом від 26.04.2016 року разом із відповідними актами коригування здачі-прийняття послуг.
Скориговані рахунки відповідач не сплатив із посиланням на ст. ст. 53, 197 Податкового кодексу України, відповідно до яких ці послуги звільняються від оподаткування як такі, що безпосередньо пов'язані з перевезенням (переміщенням) вантажів транзитом через митну територію України, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом.
В обґрунтування позовних вимог, ДП “АМПУ” в особі Южненської філії ДП “АМПУ” Адміністрація морського порту „Южний”) зазначило, що в порушення п.п. 2.3.16, 3.4 договору відповідач відмовився від оплати виставлених рахунків із донарахування ПДВ у розмірі 203784,93 грн. За переконанням позивача, надана ним послуга входить до Переліку спеціалізованих послуг, що надаються у морському порту суб'єктами природних монополій, які підлягають державному регулюванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року № 405, тому відповідач як портовий оператор не звільняється від сплати ПДВ.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, ДП “Морський торговельний порт “Южний”, зазначило, що діяльність, пов'язана з перевезенням (переміщенням) вантажів транзитом через митну територію України звільняється від оподаткування ПДВ, тому обов'язку сплатити виставлені рахунки на спірну суму у нього не виникло.
Задовольняючи позов повністю, місцевий господарський суд, виходив із слідуючого.
Предметом спору у даній справі є правомірність нарахування позивачем відповідачу податку на додану вартість в розмірі 203784,93 грн., нарахованого як на спеціалізовану послугу із забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні позивача. Проте, розмір ПДВ не оспорюється відповідачем.
Відповідно до ст. 19 Закону України “Про морські порти України” у морських портах надаються послуги з обслуговування суден, здійснення операцій з вантажами, у тому числі проведення вантажно-розвантажувальних робіт, послуги з обслуговування пасажирів та інші послуги, передбачені законодавством.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України “Про морські порти України” тарифи на спеціалізовані послуги, що надаються у морському порту суб'єктами природних монополій, та послуги, які оплачуються у складі портових зборів, підлягають державному регулюванню національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту. Перелік спеціалізованих послуг, що надаються у морському порту суб'єктами природних монополій, які підлягають державному регулюванню, визначає Кабінет Міністрів України.
Як вбачається з Переліку спеціалізованих послуг, що надаються у морському порту суб'єктами природних монополій, які підлягають державному регулюванню, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року № 405, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2015 року № 483, до таких послуг з 01.01.2016 року віднесено, зокрема, забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні Адміністрації морських портів України, крім причалу, що використовується Портовим оператором на підставі договору оренди, концесії, спільної діяльності, укладеного відповідно до законодавства.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України “Про погодження тарифів на спеціалізовану послугу із забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні Адміністрації морських портів України” від 14.12.2015 року № 1331-р погоджено встановлені Міністерством інфраструктури України в установленому порядку тарифи на спеціалізовані послуги із забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні Адміністрації морських портів України, крім причалу, що використовується портовим оператором на підставі договору оренди, концесії, спільної діяльності, укладеного відповідно до законодавства.
Наказом Міністерства інфраструктури України “Про затвердження Тарифів на послуги із забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні адміністрації морських портів України” від 18.12.2015 року № 541, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.12.2015 року за № 1608/28053, затверджено відповідні тарифи, розрахунок плати тощо, зокрема пунктом 5 розділу 1 загальних положень передбачено, що ПДВ за надання спеціалізованої послуги нараховується та сплачується відповідно до вимог Податкового кодексу України.
За змістом п. 3.3 договору про забезпечення доступу портового оператору до причалів від 24.12.2015 року № УП-414/109-П-ЮЖФ-15 нарахування ПДВ здійснюється згідно з чинним податковим законодавством України.
За приписами п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).
За змістом ст. 1 Закону України “Про транзит вантажів” транзит вантажів - це перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України, а транзитні послуги (роботи) - безпосередньо пов'язана з транзитом вантажів підприємницька діяльність учасників транзиту, що здійснюється в межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо; при цьому учасниками транзиту є вантажовласники та суб'єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи).
Статтею 7 Закону України “Про транзит вантажів” передбачено, що транзитні послуги (роботи) призначаються для споживання та використання за межами митної території України і надаються (виконуються) на підставі відповідних дво- чи багатосторонніх договорів (контрактів) між учасниками транзиту. Договори (контракти) про надання (виконання) транзитних послуг (робіт) укладаються як між резидентами і нерезидентами, так і між самими резидентами і нерезидентами, які вільно обирають комплекс транзитних послуг (робіт), їх надавачів (виконавців), а також засоби транзиту залежно від умов перевезень.
Таким чином, застосування п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України можливо до правовідносин, предметом яких є надання послуг, пов'язаних із транзитним перевезенням вантажів, однією зі сторін договору, на підставі якого надаються такі послуги, повинен бути вантажовласник (отримувач транзитних послуг). Послуги, які надаються сторонніми організаціями та на підставі окремих договорів підприємству, що надає послуги, пов'язані з транзитним перевезенням вантажів, не звільняються від оподаткування ПДВ на підставі означеного пункту.
Забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні Адміністрації морських портів України, є законодавчо самостійною та відокремленою послугою від здійснення портовим оператором навантажувально-розвантажувальних робіт транзитного або іншого вантажу на підставі окремого договору, зокрема з вантажовласником, щодо надання відповідних послуг, з огляду на те, що ці послуги регулюються різними нормативно-правовими актами та на підставі договорів, які є відмінними за своєю правовою природою та суб'єктним складом.
Отже, послуги із забезпечення портовому оператору доступу до причалу для виконання навантажувально-розвантажувальних робіт із транзитними вантажами не є такими, що безпосередньо пов'язані з перевезенням вантажів транзитом через митну територію України, а відтак операції платників податку з їх постачання звільненню від оподаткування не підлягають і оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.
З урахуванням наведеного та висновків Верховного Суду України, викладених у постанові від 26.04.2017 року по даній справі, які відповідно до ст. 111-28 ГПК України повинні враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Доводи, наведені в апеляційній скарзі не спростовують вищевикладеного, а відтак апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір за апеляційний перегляд у даному випадку не відшкодовується скаржнику.
Керуючись ст. ст. 99, 10, 105 ГПК України, суд
Рішення господарського суду Одеської області від 18.07.2017 року у справі № 916/1288/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови складено 08.09.2017 року
Головуючий суддя В.Б. Туренко
Суддя М.А. Мишкіна
Суддя С.В. Таран