Копія
Справа № 397/1195/17
н/п : 2-о/397/38/17
08.09.2017 року. Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді: Мирошниченка Д.В.,
із секретарем судового засідання: Петренко Л.О.,
за участю:
заявника - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівки цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Олександрівський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ Кіровоградської області про встановлення факту смерті, -
Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2, який є її родичем, на окупованій території, а саме: в м. Красний Луч Луганської області.
Свої вимоги мотивувала тим, що 09.08.2017 року помер її родич ОСОБА_2 в м. Красний Луч Луганської області, яке, відповідно до постанови ОСОБА_3 України № 254-VIII від 17.03.2015 року, знаходиться на окупованій території. Отримати свідоцтво про смерть у відділ державної реєстрації актів цивільного стану не має можливості, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій не можливо отримати медичний документ, що може бути прийнято вказаним відділом. Встановлення факту смерті необхідно для реєстрації смерті.
У судовому засіданні заявник заяву підтримала та просила її задовольнити. Зазначила, що померлий ОСОБА_2 є її родичем, а саме: чоловіком сестри її чоловіка. Зареєструвати смерть у встановленому законом порядку не має можливості, так як ОСОБА_2 помер на тимчасово окупованій території.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з?явилася, надала заяву про розгляд справи без їх участі, проти встановлення факту смерті не заперечила.
Заслухавши пояснення заявника, перевіривши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що згідно свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 помер 09.08.2017 року в м. Красний Луч Луганської Народної Республіки.
Висновком Олександрівського районного відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Кіровоградській області № 218/14.20-04-07 від 07.09.2017 року підтверджується, що заявнику ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про смерть ОСОБА_2, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Відповідно до ч. 1 ст. 257-1 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною ОСОБА_3 України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Проте, заявником до суду не надано жодного доказу на підтвердження своїх родинних відносин з ОСОБА_2, в тому числі і того, що померлий являвся чоловіком сестри її чоловіка.
Судом також враховуються роз?яснення, викладені в інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15.04.2016 року № 9-1130/0/4 «Про окремі питання застосування Закону України від 4 лютого 2016 року № 990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України», відповідно до яких, питання щодо можливості використання як доказів у справі про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України документів, які видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на такій території, має вирішуватися з урахуванням загальних положень цивільного процесуального законодавства України щодо належності та допустимості доказів (статті 58, 59 ЦПК України). Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр 5 проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною ОСОБА_3 України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 257-1 ЦПК України.
Однак, жодних доказів, в тому числі документів, виданих лікарськими установами, розташованих на тимчасово окупованій території Луганської області, які б могли підтвердити факт смерті ОСОБА_2 заявником не надано.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Згідно п. 1 Постанови Верховної ОСОБА_3 України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України. Відповідно до ч.2 та ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Тобто, свідоцтво про смерть ОСОБА_2, померлого 09.08.2017 року, видане 18.08.2017 року, відділом записів актів цивільного стану Краснолуцького міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки - на території тимчасово не підконтрольній Україні, не створює правових наслідків та являється належним доказом про смерть ОСОБА_2
За вказаних обставин відзначається відсутність належних і достатніх доказів смерті в м. Красний Луч Луганської області ОСОБА_2, на підставі яких можливо було б ухвалити судове рішення про встановлення відповідного юридичного факту. Крім того, як вже зазначалося, заявником не надано до суду відповідних доказів про родинні відносини з померлим. Відповідно, у задоволенні заяви ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 60, 209, 212, 214-215, 218, 235, 257-1, 294 ЦПК України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1, заінтересована особа: Олександрівський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ Кіровоградської області про встановлення факту смерті - відмовити.
На рішення суду, протягом 10 днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Кіровоградської області, через Олександрівський районний суд Кіровоградської області.
Суддя: /підпис/:
Копія вірна:
Рішення не набуло законної сили
Оригінал рішення зберігається у справі № 397/712/17.
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_4