Постанова від 05.09.2017 по справі 134/1059/17

Крижопільський районний суд Вінницької області

2-а/134/64/2017

Справа № 134/1059/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

"05" вересня 2017 р. Крижопільський районний суд

Вінницької області

в складі: головуючого - судді: Зарічанського В.Г.

з участю секретаря: Балух О.В.

прокурора: Кузьмича Д.О.

представника відповідача: Завялова О.М.

та представника третьої особи: Ревега О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Крижопіль адміністративну справу за позовом виконувача обов'язків керівника Бершадської місцевої прокуратури в інтересах держави до Городківської сільської ради Крижопільського району, третя особа на стороні позивача: Городківський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 4 про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Виконувач обов'язків керівника Бершадської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Городківської сільської ради Крижопільського району, третя особа на стороні позивача: Городківський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 4 про зобов'язання вчинити певні дії. Позов мотивує тим, що дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 4 (далі - Городківський ДНЗ № 4) с. Городківка, Крижопільського району створено на підставі рішення 17 сесії 6 скликання Городківської сільської ради від 16 серпня 2013 року № 330. Крім того, на підставі рішення 4 сесії 6 скликання Городківської сільської ради від 08 квітня 2011 року № 56 Городківському ДНЗ № 4 передано в оперативне управління для користування земельну ділянку орієнтовною площею 1,45 га. земельна ділянка знаходиться у комунальній власності територіальної громади с. Городківка, Крижопільського району.

Городківська сільська рада відповідно до п. 1.4. Статуту Городківського ДНЗ № 4 є засновником дошкільного закладу.

Відповідно до Статуту Городківського ДНЗ № 4, погодженого начальником відділу освіти Крижопільської райдержадміністрації та затвердженого Городківською сільською радою 16.08.2013 року, діяльність ДНЗ направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров'я дітей; формування їх особистості, розвитку творчих здібностей та нахилів, забезпечення соціальної адаптації дітей та готовності продовжувати освіту.

Засновник дошкільного закладу, Городківська сільська рада, здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням та матеріалами, організовує будівництво та ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей ( п. 1.4 Статуту).

Згідно п. 8.1 Статуту ДНЗ управління дошкільним закладом здійснюється Городківською сільською радою та відділом освіти Крижопільської РДА.

Приміщення ДНЗ знаходиться за адресою: с. Городківка, Крижопільського району Вінницької області, вул. Лесі Українки, буд. 19 та перебуває на балансі Городківської сільської ради.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про освіту» земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.

У частині 2 ст. 18 Закону України «Про освіту» передбачено, що навчальні заклади, засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.

З урахуванням викладеного, земельна ділянка, якою користується Городківський ДНЗ № 4 с. Городківка має перебувати у нього на праві постійного користування.

Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує ДНЗ не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Таким чином, Городківська сільська рада будучи суб'єктом, який здійснює управління ДПЗ, відповідає за його матеріально-технічне забезпечення, виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування, здійснює контроль за додержанням земельного законодавства та законодавства в галузі освіти, не виконала покладені на неї вищезазначеними нормами повноваження, не вжила необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться ДНЗ, допускаючи протиправну бездіяльність.

Питання надання дошкільними навчальними закладами земельної ділянки на праві постійного користування на розгляд сесії сільської ради не виносились, відповідні рішення не приймались, дозвіл на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, замовлення проекту відводу земельної ділянки та виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, технічна документація із землеустрою не виготовлялась, правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформлювались, а тому просять зобов'язати Городківську сільську раду Крижопільського району Вінницької області розглянути питання про вжиття заходів для оформлення права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад № 4 с. Городківка.

Прокурор Кузьмич Д.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити.

Представник відповідача Городківської сільської ради в судовому засіданні позов визнав.

Представник третьої особи Городківського ДНЗ № 4 в судовому засіданні позов підтримала, просила вимоги задовольнити.

Вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 4 (далі - Городківський ДНЗ № 4) с. Городківка, Крижопільського району створено на підставі рішення 17 сесії 6 скликання Городківської сільської ради від 16 серпня 2013 року № 330.

На підставі рішення 4 сесії 6 скликання Городківської сільської ради від 08 квітня 2011 року № 56 Городківському ДНЗ № 4 передано в оперативне управління для користування земельну ділянку орієнтовною площею 1,45 га. земельна ділянка знаходиться у комунальній власності територіальної громади с. Городківка, Крижопільського району.

Городківська сільська рада відповідно до п. 1.4. Статуту Городківського ДНЗ № 4 є засновником дошкільного закладу.

Відповідно до Статуту Городківського ДНЗ № 4, погодженого начальником відділу освіти Крижопільської райдержадміністрації та затвердженого Городківською сільською радою 16.08.2013 року, діяльність ДНЗ направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров'я дітей; формування їх особистості, розвитку творчих здібностей та нахилів, забезпечення соціальної адаптації дітей та готовності продовжувати освіту.

Засновник дошкільного закладу, Городківська сільська рада, здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням та матеріалами, організовує будівництво та ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей ( п. 1.4 Статуту).

Згідно п. 8.1 Статуту ДНЗ управління дошкільним закладом здійснюється Городківською сільською радою та відділом освіти Крижопільської РДА.

Приміщення ДНЗ знаходиться за адресою: с. Городківка, Крижопільського району Вінницької області, вул. Лесі Українки, буд. 19 та перебуває на балансі Городківської сільської ради.

Статтею 38 Закону України «Про дошкільну освіту» визначено, що матеріально-технічна база дошкільного навчального закладу включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно дошкільного навчального закладу належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно- правовими актами.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про освіту» земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.

Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права. Від імені та в інтересах територіальних громад правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування.

У частині 2 ст. 18 Закону України «Про освіту» передбачено, що навчальні заклади, засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.

З урахуванням викладеного, земельна ділянка, якою користується дошкільний навчальний заклад № 4 с. Городківка має перебувати у нього на праві постійного користування.

Відповідно до інформації Городківської сільської ради Крижопільського району Вінницької області № 02-19/141 від 14.03.2017 року та інформації № 02-19/899 від 20.07.2017 року, земельна ділянка ДНЗ в постійне користування не надавалась, питання про виділення земельної ділянки для користування ДНЗ № 4 не приймалося.

Згідно ст.ст. 124, 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує ДНЗ не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під дошкільним навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, із межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади га органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Приписами п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування з межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх погреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.

Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Частинами 1, 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Проте, в порушення вказаних норм законодавства до тепер правовстановлюючі документи на земельну ділянку під Городківським дошкільним навчальним закладом не оформлені.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про освіту» місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.

Положеннями ч.2 ст. 19 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти па відповідній території; контролюють додержання вимог законів га інших нормативно-правових актів у сфері дошкільної освіти.

Таким чином, Городківська сільська рада будучи суб'єктом, який здійснює управління ДПЗ, відповідає за його матеріально-технічне забезпечення, виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування, здійснює контроль за додержанням земельного законодавства та законодавства в галузі освіти, не виконала покладені на неї вищезазначеними нормами повноваження, не вжила необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться ДНЗ, допускаючи протиправну бездіяльність.

Так, питання надання дошкільними навчальними закладами земельної ділянки на праві постійного користування на розгляд сесії сільської ради не виносились, відповідні рішення не приймались, дозвіл на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, замовлення проекту відводу земельної ділянки та виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, технічна документація із землеустрою не виготовлялась, правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформлювались.

Санітарним регламентом для дошкільних навчальних закладів, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України 24.03.2016 № 234, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2016 р. за № 563/28693, визначено певні вимоги до облаштування дошкільного закладу.

Так, п. 2 розділу 1 Санітарного регламенту визначено, що використання території, будівель, приміщень, споруд, обладнання дошкільних навчальних закладів іншими юридичними та фізичними особами з метою, що не пов'язана з навчально-виховним процесом та життєдіяльністю дітей, забороняється.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад, може призвести до надання її іншім особам, зокрема, для цілей, не пов'язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. 63 Закону України «Про освіту».

У зв'язку з цим, діяльність навчального закладу підлягає приведенню у відповідність до законодавства, а тому суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції та Законів України.

Долю судових витрат суд вирішує у відповідності до ст. 94 КАС України.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов керівника виконувача обов'язків керівника Бершадської місцевої прокуратури в інтересах держави до Городківської сільської ради Крижопільського району, третя особа на стороні позивача: Городківський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 4 про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Зобов'язати Городківську сільську раду Крижопільського району Вінницької області розглянути питання про вжиття заходів для оформлення права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться Городківський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 4, що знаходиться за адресою: с. Городківка, вул. Лесі Українки (60-річчя СРСР), 19 Крижопільського району Вінницької області.

Судові витрати в розмірі 1600 грн. залишити за рахунок позивача.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Крижопільський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення даної постанови.

Суддя: