Калинівський районний суд Вінницької області
132/2125/17
2-а/132/95/17
06.09.2017 Калинівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого Аліменко Ю.О.
секретаря Безулої К.В.
розглянувши у судовому засіданні в місті Калинівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання неправомірною відмови у пенсійному забезпеченні та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання неправомірною відмови у пенсійному забезпеченні та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах.
Позов мотивований тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, працював в зоні відчуження з 30.12.1986 року по 22.02.1987 року.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на зменшення пенсійного віку, оскільки працював у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.
Він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пільгових умовах, із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Листом № 41/03-27 від 29.05.2017 року відповідач відмовив йому у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність необхідної кількості відпрацьованих днів у зоні відчуження, які дають йому право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Вважає, що дії Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови йому в призначенні пенсії, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є протиправними і прямо порушують його права, гарантовані Конституцією та законами України, права та гарантії на соціальний захист, виходячи з наступного:
Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Дійсно відповідно до п. 7 п.п. ґ постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії мають бути надані посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122.
Проте, у разі неможливості подання довідки за формою №122 для призначення пенсії надаються інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу тощо. Вказана позиція узгоджується змістом п.7 п.п.ґ постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 ( в редакції станом на 15.10.2009р.), згідно з якою замість довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, можуть надаватись довідки архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС тощо.
Оскільки ним до Пенсійного фонду України надано: копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 2 категорії; копію архівної довідки № 276/08-18 від 08.12.2016 року про те, що він з 30.12.1986 року по 22.02.1987 року в складі військової частини 51559 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, а тому йому неправомірно було відмовлено в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживати на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01 січня 1987 року по 31 грудня 1987 року не менше 14 календарних днів - 8 років.
Враховуючи наведене, вважає, що він має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно вищезазначеної норми Закону.
Позивач ОСОБА_1 до розгляду справи по суті в судовому засіданні, подав заяву, в якій просить розгляд по справі проводити в його відсутність, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Однак від начальника управління надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника. Позовні вимоги позивача не визнає з мотивів наведених в запереченні.
Відповідно ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи в її відсутність. Відповідно судовий розгляд справи при таких обставинах здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, оскільки з 30 грудня 1986 року по 22 лютого 1987 року в складі військової частини 51559 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, що підтверджується архівною довідкою галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 276/08-18 від 08.12.2016 року.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач має право на зменшення пенсійного віку, оскільки працював у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пільгових умовах, із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Листом № 41/03-27 від 29.05.2017 року відповідач відмовив йому у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність необхідної кількості відпрацьованих днів у зоні відчуження, які дають йому право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Суд вважає, що дії Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправними і прямо порушують його права, гарантовані Конституцією та законами України, права та гарантії на соціальний захист.
Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Дійсно, відповідно до п.7 п.п.ґ постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заяви про призначення пенсії мають бути надані посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постанов Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122.
Проте, у разі неможливості подання довідки за формою №122 для призначення пенсії надаються інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу тощо. Вказана позиція узгоджується із змістом п.7 п.п.ґ постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 ( в редакції станом на 15.10.2009 року), згідно з якою замість довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, можуть надаватись довідки архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС тощо.
Позивачем до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області надано архівну довідку № 276/08-18 від 08.12.2016 року про те, що він з 30.12.1986 року по 22.02.1987 року в складі військової частини НОМЕР_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживати на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01 січня 1987 року по 31 грудня 1987 року не менше 14 календарних днів - 8 років.
Те, що ОСОБА_1 в період з 30.12.1986 року по 22.02.1987 року, в складі військової частини НОМЕР_1 , приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, серії НОМЕР_2 виданим 02.12.1996 року, перереєстрованим 29.02.1997 року; архівною довідкою галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 276/08-18 від 08.12.2016 року.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно вищезазначеної норми Закону.
За вказаних обставин, заперечення відповідача суд визнає безпідставними.
Відповідно до пункту 15 Постанови КМ України від 24.10.2007, № 1261 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України" Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, управління в районах містах і районах у містах.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до абз. 2 ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
З метою дотримання завдань адміністративного судочинства, відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України, адміністративний суд має прийняти таке судове рішення, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 256 КАС України постанови суду про присудження виплати пенсій виконуються негайно, а тому суд вважає за необхідне постанову допустити до негайного виконання.
Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 , при подачі адміністративного позову був звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» та відповідач - Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області також звільнене від сплати судового збору на підставі п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», судовий збір в сумі 640 грн. слід компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст. 124 Конституціїї України, ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постаждали внаслідок Чорнорбільської катастрофи ", ст. 15 ЗУ "Про пенсійне забезпечення ", ст. ст. 122, 158-163, 256 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Козятинського об'єднаного управління Пенійного фонду України Вінницької області щодо відмови в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області здійснити ОСОБА_1 , призначення, нарахування та виплату пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02 березня 2017 року.
Постанову допустити до негайного виконання.
Судовий збір в розмірі 640 грн. компенсувати за рахунок держави.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Калинівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.