Справа № 565/1576/17
Провадження № 1-кс/565/285/17
05 вересня 2017 року м.Вараш
Слідчий суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
з участю:
заступника начальника слідчого
відділення Варашського ВП ГУНП в Рівненській області ОСОБА_3
розглянувши в залі судових засідань Кузнецовського міського суду клопотання заступника начальника СВ Варашського відділу поліції ГУНП в Рівненській області ОСОБА_3 про призначення позапланової документальної перевірки дотримання вимог фінансово-господарської діяльності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015180050000865 від 21.10.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України,-
Клопотання погоджене прокурором Варашського відділу Сарненської місцевої прокуратури Рівненської області. В клопотанні заступник начальника СВ Варашського ВП просить призначити позапланову документальну перевірку господарської діяльності Загальноосвітньої школи №3 міста Вараш Управління освіти виконавчого комітету Варашської міської ради за період з 31.12.2002 по даний час, в частині вивчення питань про обставини набуття, збереження та розпорядження майном, належним музично-театральній студії «Калейдоскоп». Проведення даної перевірки просить доручити спеціалістам Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області в період часу з 11 вересня 2017 року терміном 10 робочих днів.
Як на підставу для задоволення клопотання слідчий посилається на те, що здійснюється досудове слідство по факту заволодіння службовою особою майном студії «Калейдоскоп», що знаходилось у приміщенні ЗОШ №3 міста Кузнецовська. Тому виникла необхідність провести перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності. Оскільки орган досудового розслідування, прокурор позбавлені права призначати такі перевірки, слідчий просить на підставі п.2 Постанови КМУ №408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» (далі - Постанова) постановити відповідну ухвалу.
По даному факту внесено відомості до ЄРДР про кримінальне правопорушення за №12015180050000865 від 21.10.15 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України.
В судовому засіданні заступник начальника слідчого відділення підтримав клопотання повністю та пояснив, що у кримінальному провадженні існує необхідність у залученні контролюючого органу та проведення відповідної позапланової перевірки з питань додержання вимог фінансово-господарської діяльності, і отримані в результаті такої перевірки відомості можуть бути доказами у вказаному кримінальному провадженні, а відповідно до вимог п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.14р. «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Заслухавши пояснення заступника начальника СВ Варашського ВП ОСОБА_3 , дослідивши клопотання та додані до нього матеріали,приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню. Підставами для такого висновку стало наступне.
Згідно пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.14 р. «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», встановлено, що проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами здійснюється шляхом надання дозволу Кабінетом Міністрів України. Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
З показань потерпілої ОСОБА_4 вбачається, що 05.10.06 р. між нею та начальником управління освіти ОСОБА_5 було укладено договір про повну матеріальну відповідальність за товарно-матеріальні цінності, передані студії «Калейдоскоп», а також придбані студією в процесі виробництва цінності. Також даний договір був підписаний директором ЗОШ №3 ОСОБА_6 . На установчих загальних зборах членів Кузнецовського благодійного фонду сприяння розвитку музичної освіти та культури «Калейдоскоп» 09.09.02 р. ОСОБА_4 було обрано головою наглядової ради фонду.
Згідно з ч.4 ст.38 КПК України, орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
На даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим (пункт 6 частини 2 статті 36 та пункт 4 частини 2 статті 40 виключено на підставі Закону України «Про прокуратуру»).
Діючим КПК України не передбачено надання слідчим суддею дозволу на проведення будь-яких перевірок в рамках кримінального провадження. Проведення перевірки не є заходом забезпечення кримінального провадження, визначеним у ст.131 КПК України, натомість є способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч.2 ст.93 КПК України.
В той же час, відповідно до ч.6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.
Без проведення зазначеної перевірки посадовими особами Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області неможливо виконати покладені на орган досудового розслідування завдання кримінального провадження, передбачені ст.2 КПК України, в частині захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини.
За таких обставин, враховуючи, що у інший спосіб, окрім як залучення спеціалістів Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області для проведення позапланової документальної перевірки ЗОШ №3 та управління освіти виконавчого комітету Вараської міської ради, неможливо встановити факт можливого незаконного заволодіння чи розтрати майна переданого Кузнецовським благодійним фондом сприяння розвитку освіти та культури «Калейдоскоп» в користування Народній музично-театральній студії «Калейдоскоп», що функціонувала у 2001-2012 роках, внесене слідчим клопотання підлягає задоволенню.
На підставі наведенного та керуючись ст.ст.2, 7, 9, 38, 93, 131 КПК України, слідчий суддя, -
Призначити позапланову документальну перевірку господарської діяльності Загально освітньої школи №3 м. Вараш та управління освіти Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області за період з 31 грудня 2002 року по 05 вересня 2017 року, в частині вивчення питань про обставини набуття, збереження та розпорядження майном, належним музично-театральній студії «Калейдоскоп».
Проведення позапланової перевірки додержання вимог фінансово-господарської діяльності доручити Управлінню Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області.
Строк дії ухвали до 05 жовтня 2017 року.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1