Справа № 548/1265/17
Провадження №1-кс/548/233/17
04.09.2017 року м. Хорол
Слідчий суддя Хорольського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого СВХорольського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області вимог чинного законодавства під час незаконного видобування корисних копалин на земельній ділянці Державного підприємства - державного шовкорадгоспу «Хорольський» у адміністративних межах Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області,
Слідчий СВХорольського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 звернулася в суд з вищевказаним клопотанням.
В клопотанні вказувалося, що слідчим відділом Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12017170330000352 від 22.07.2017 розпочате за фактом вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст.240 КК України, а саме незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення - глини на території с. Коломійцеве Озеро Хорольського району Полтавської області.
Проведеним оглядом місця події факт видобутку глини було підтверджено.
В клопотанні вказується, що на даний час з КПК України виключено норми, якими прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки в наслідок чого дане клопотання направлено до суду.
Слідчий зазначає, що задля забезпечення дієвості чинного законодавства, з метою встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, розрахунку збитків, завданих державі внаслідок недотримання умов спеціального використання природних ресурсів та притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, у зв'язку з необхідністю використання у кримінальному провадженні спеціальних знань перевірку слід доручити Головному управлінню Держгеокадастру у Полтавській області.
Слідчий СВХорольського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, направила письмову заяву про розгляд клопотання за її відсутності, клопотання підтримала повністю та прохала його задовольнити.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, належно оцінивши наявні докази приходить до висновку, що дане клопотання підлягає до повногозадоволення з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12017170330000352 від 22.07.2017 року розпочате за фактом вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст.240 КК України, а саме незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення - глини на території с.Коломійцеве Озеро Хорольського району Полтавської області.
У ході проведення досудового розслідування встановлено, що на території Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області, поблизу с.Коломійцеве Озеро Хорольського району у великих обсягах за допомогою спеціальної техніки проводиться видобування глини.
Встановлено, що видобування глини проводиться на замовлення Представництва «ОНУР ТААХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» окремим суб'єктом господарювання та використовується для капітального ремонту автодороги М03 Київ - Харків -Довжанський (обхід с. Покровська Багачка (220+782-км 228+000).
Під час проведення оглядів місця події 22.07.2017 року та 23.08.2017 року Представниками «Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті»(код ЄДРПОУ 26579227) не було надано жодних підтверджуючих документів на дозвіл добування та вивезення глини з кар'єру в с. Коломійцеве Озеро Хорольського району Полтавської області. Крім того, представниками Представництва «ОНУР ТААХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» працівникам поліції було надано копію договору № 220501 від 22.05.2017, укладеного між ТОВ «Захід-Інвест Груп» та Представництвом «ОНУР ТААХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» про поставку ґрунту підсипочного. Також, було надано копію договору №0307П від 03.07.2017 року, укладеного між Державним підприємством -Державний Шовкорадгосп «Хорольський» та ТОВ «Захід-Інвест Груп» на виконання земляних робіт та знищення чагарників в межах земельної ділянки, яка знаходиться на землях Державного підприємства - «Державний шовкорадгосп «Хорольський». Листом №26-02-04 від 14.07.2017 року ДП - «Державний шовкорадгосп «Хорольський» повідомляє ТОВ «Захід-Інвест Груп», що при появі надлишкового ґрунту, який може виникнути при проведення земляних робіт згідно з договором №0307П від 03.07.2017 року, останній може розпоряджатися на власний розсуд.
Будь-яких, дозвільних документів на видобування корисних копалин Представництвом «ОНУР ТААХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» або іншими суб'єктами господарювання, що здійснюють видобування глини на території Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області до Хорольського ВП ГУ НП в Полтавській області не надано.
У ході досудового розслідування в якості свідка було допитано сільського голову Штомпелівської сільської ради Хорольського району ОСОБА_4 , який вказав, що кар'єр, з якого проводиться видобуток глини в с.Коломійцеве Озеро Хорольського району, знаходиться на території ДП - «Державний шовкорадгосп «Хорольський» (Код ЄДРПОУ - 00703184). Також, ОСОБА_4 повідомив, що в.о. директора ДП - «Державний шовкорадгосп «Хорольський» (00703184) ОСОБА_5 , надав до сільської ради копію листа про проведення робіт з розчистки ґрунту, про що підприємством укладено договори з відповідними організаціями. ОСОБА_4 , також вказав, що звертався з до Хорольської РДА та Державної екологічної інспекції в Полтавській області з метою проведення відбору ґрунту на території Штомпельвіської сільської ради біля Гришківського лісу в с.Коломійцеве Озеро. Листом №2967/01-14/06-17 від 10.08.2017 року Держекоінспекція надала відповідь про відсутність підстав проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства по фактам викладених у листі Штомпелівської сільської ради Хорольського району.
Статтею 14 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування, у тому числі, для видобування корисних копалин. Відповідно до ст.19 Кодексу, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Відповідно до ст. 18 Кодексу України про надра, надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.
Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.
Згідно ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», до повноважень центрального органу виконавчої влади, який
забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, крім іншого: здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням, додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок, виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних,
геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою тощо.
Згідно Положення про Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ № 15 від 14.01.2015, державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів
Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого:
- організовує та здійснює державний нагляд (контроль): за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель; виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасним проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених відповідним робочим проектом землеустрою; дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення;
- здійснює інші повноваження, визначені законом.
Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 333 від 29.09.2016, головне управління Держгеокадастру в області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане. Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Отже належним та відповідним органом, який уповноважений здійснювати дану перевірку є Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області.
Тому враховуючи вищевикладене, задля забезпечення дієвості чинного законодавства, встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, розрахунку збитків, завданих державі внаслідок недотримання умов спеціального використання природних ресурсів та притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, у зв'язку з необхідністю використання у кримінальному провадженні спеціальних знань встановлена потреба у проведенні вищевказаної перевірки.
На даний час, з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, яким прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді із даним клопотанням.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.
Згідно ч. 2 ст. 84 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено акти перевірок.
Таким чином, згідно з положеннями чинного законодавства України, слідчий або прокурор у кримінальному провадженні не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців.
В той же час згідно із п.2 ч. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п.п.78.1.11. п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється на підставі рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки.
Згідно п.п.78.1.11. п.78.1. ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону;
Згідно п.78.2. ст. 78 Податкового кодексу України обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах кримінального провадження.
З внесеного до слідчого судді клопотання вбачається, що в ньому не вказаний строк для проведення відповідної перевірки.
Слідчий суддя вважає, що прийшовши до висновку про можливість в даний час
задоволення вищевказаного клопотання прокурора, в обов'язковому порядку, виходячи з вимог законодавства, необхідно встановити строк проведення відповідної перевірки, виходячи з таких підстав.
Так, згідно ст.78.6 ст.78 ПК України строки проведення документальної позапланової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу. Тобто, норми п.78.6 ст.78 ПК відсилають до норм ст.82 цього Кодексу.
Відповідно до п.82.2 ст.82 ПК України, тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.
Отже, з урахуванням досліджених матеріалів справи, виходячи з положень ст.82 ПК України слідчий суддя вважає за необхідне встановити тривалість позапланової перевірки, вимог чинного законодавства під час незаконного видобування корисних копалин на земельній ділянці Державного підприємства - державного шовкорадгоспу «Хорольський» у адміністративних межах Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області - 3 доби.
Отже, сукупність наведених слідчим доводів та обгрунтувань внесеного до слідчого судді клопотання та досліджених матеріалів кримінального провадження, з урахуванням вищенаведених положень податкового законодавства та відомостей, що внесені до ЄРДР, є передбачені законом підстави для задоволення внесеного до слідчого судді клопотання.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.8,9,92,93,99 КПК України, ст.ст. Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (зі змінами), пп.78.1,78.1.11,78.6 ст.78 та п.82.2 ст.82 ПК України, слідчий суддя,-
Задовольнити клопотання слідчого СВХорольського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області вимог чинного законодавства під час незаконного видобування корисних копалин на земельній ділянці Державного підприємства - державного шовкорадгоспу «Хорольський» у адміністративних межах Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області.
Надати Головному управлінню Держгеокадастру у Полтавській області (36038, м. Полтава вул. Уютна, 23) дозвіл на проведення позапланової перевірки тривалістю 3 (три) доби у діяльності Державного підприємства - Державного шовкорадгоспу «Хорольський» (Код ЄДРПОУ 00703184, місцезнаходження юридичної особи: 37800, Полтавська область, Хорольський район, м. Хорол, вул. Небесної Сотні, 194) щодо виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасним проведенням рекультивації порушених земель, дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок, дотриманням вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення щодо земельних ділянок Державного підприємства - Державного шовкорадгоспу «Хорольський» у адміністративних межах Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області, у тому числі земельних ділянок де невідомими особами здійснюється незаконне видобування корисних копалин, протягом 30 днів з моменту винесення ухвали.
Слідчий суддя Хорольського районного
суду Полтавської області: ОСОБА_1