61022, м.Харків, пр.Науки, 5
іменем України
11.07.2017р. Справа № 905/941/17
Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,
при секретарі судового засідання Паніній Я.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «ОСОБА_1 залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця»
до відповідача: Приватного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь»
про стягнення 70 710 грн.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2, за довіреністю № 2515 від 02.12.2016р.
від відповідача: не з'явився
Суть спору: ПАТ «Українська залізниця» в особі РФ «ОСОБА_1 залізниця» звернулося до господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з ПрАТ «МК «Азовсталь» штрафу в сумі 70 710 грн., який нарахований відповідачу за неправильно зазначену у залізничній накладній № 52231610 масу вантажу, який відправлений ПрАТ «МК «Азовсталь» у напіввагоні № 60743085.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на положення ст.ст.118, 122 Статуту залізниць України та п.5 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Мінтрансу від 21.11.2000р. №644, а також на відомості, які зазначені відправником у залізничній накладній № 52231610 щодо маси вантажу та обставини, що встановлені у комерційному акті РА № 017645/329/5, який складений на станції ОСОБА_1 залізниці 09.11.2016р.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 27.04.2017р. за вказаним позовом порушено провадження у справі № 905/941/17 та призначено її розгляд на 23.05.2017р.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 23.05.2017р. розгляд справи відкладений на 21.06.2017р., в т.ч., у зв'язку із задоволенням клопотання відповідача про відкладення розгляду справи за вх. №14096/17 від 19.05.2017р.
19.06.2017р. за вх. № 16557/17 господарський суд одержав відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, а у разі задоволення позовних вимог максимально зменшити суму штрафу з посиланням на те, що:
- по-перше, у комерційному акті № 017645/329/5 від 09.11.2016р. вказана невірна маси тари - 23 500 кг, оскільки в перевізному документі зазначена маса тари - 23 560 кг;
- по-друге, перевищення маси вантажу у вагоні № 60713085 не свідчить про неправильне зазначення відповідачем маси вантажу у накладній № 52231610 із врахуванням норми надлишку вантажу у вагоні (0,2%), а також похибки визначення маси на вагонних вагах;
-по-третє, відповідач здійснює господарську діяльність в зоні проведення антитерористичної операції (в безпосередній близькості від лінії зіткнення);
- по-четверте, залізниця, а також інші учасники господарських відносин не зазнали збитків внаслідок неправильного зазначення відповідачем маси вантажу у залізничній накладній.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 21.06.2017р. строк вирішення спору по справі №905/941/17 продовжений на 15 днів до 11.07.2017р. у зв'язку із задоволенням відповідного клопотання представника позивача за вх.№17018/17 від 21.06.2017р., та розгляд справи відкладений на 11.07.2017р.
Представник позивача у судовому засіданні 11.07.2017р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити, а у задоволенні клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу - відмовити.
Відповідач у судове засідання 11.07.2017р. не з'явився. При цьому про час, дату та місце судового засідання останній повідомлений належним чином, що підтверджується витягом з офіційного сайту УДППЗ «Укрпошта» за результатами пошуку поштового відправлення за штрихкодовим ідентифікатором 6102222096960 станом на 11.07.2017р., а тому господарський суд визнав за можливе розглянути дану справу за відсутністю відповідача у судовому засіданні.
Відповідно до ст.85 ГПК України у судовому засіданні 11.07.2017р. за участю представника позивача оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
07.11.2016р. зі станції Сартана Донецької залізниці ПрАТ «МК «Азовсталь» відправлений вантаж (кулі сталеві помольні, ф 120 мм, ф 40 мм), зокрема, у напіввагоні №60743085, що підтверджується залізничною накладною на групу вагонів № 52231610.
Відповідні відмітки вантажовідправника у вказаній залізничній накладній свідчать, що вантаж завантажений засобами відправника; маса вантажу визначена відправником на вагонних статичних вагах (заводський №2915 тип СВ150000В) та становить у напіввагоні №60743085: 66 840 кг - нетто, 23 560 кг - тара; вантаж розміщено і закріплено згідно з п.п. 1.1., 1.5., гл.3. п.4.1., 4.3. гл.1 Додатка 3 до СМГС; вантаж слідує у супроводі охорони відправника ТОВ «Агентство Безпеки». При цьому правильність внесених у накладну відомостей щодо маси вантажу підтверджена підписом вантажовідправника - ОСОБА_3
Під час перевезення цього вантажу на проміжній станції ОСОБА_1 залізниці складено акт загальної форми № 5138 від 08.11.2016р., згідно з яким за результатами контрольного переважування напіввагону №60743085 маса вантажу у вказаному напіввагоні виявилась на 520 кг більшою від маси, зазначеної відправником в залізничній накладній.
09.11.2016р. станції ОСОБА_1 залізниці складений комерційний акт РА № 017645/329/5 від 09.11.2016р., в якому встановлено наступне: при переважуванні на справних 150т електронних вагонних вагах №89 ст. Пологи (повірка 18.05.2016р.) у складі комісії - зам. ДС ОСОБА_4, прийомоздавальників вантажу та багажу ОСОБА_5, ОСОБА_6, ВОХР станції ОСОБА_1 ОСОБА_7, виявилось, що вага брутто - 90 860 кг, тара - 23 500 кг, нето - 67 360 кг, що більше маси, зазначеної в документі на 520 кг. При комерційному огляду вагону було виявлено навантаження навалом, нерівномірне, нижче бортів вагона 1 700мм, виїмки, заглиблення відсутні, окреслення навантажень без порушень. Згідно перевізному документу вантаж супроводжується у супроводі охорони відправника ТОВ «Агенство Безпеки». Вагон у технічному стані справний, люка, двері зачинені. Надане оперативне повідомлення.
Технічний паспорт вагонних ваг № 89 станції ОСОБА_1 залізниці свідчить, що останню державну повірку цих ваг перед контрольним зважуванням спірного вагону проведено 18.05.2016р., якою встановлено, що ваги придатні для подальшої експлуатації.
При надходженні напіввагону №60743085 на станцію призначення - Інгулець ОСОБА_1 залізниці, при перевірці вантажу різниці проти комерційного акту, складеного на станції ОСОБА_1 залізниці не виявлено, про що свідчить відповідний запис у розділі «Є» комерційного акту РА № 017645/329/5 від 09.11.2016р.
Згідно з розрахунком позивача, штраф за неправильно зазначену у накладній масу вантажу у напіввагоні №60743085 становить 70 710 грн., виходячи при цьому із п'ятикратної вартості провізної плати цього вантажу у спірному вагоні, яка зазначена залізничній накладній на групу вагонів № 52231610 та складає 14 142 грн.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно з ч.2 ст.908 ЦК України загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Аналогічні положення щодо регулювання правовідносин в галузі перевезення передбачені і у ч.5 ст.306 ГК України.
Відповідно до ст.37 Статуту залізниць України під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса. Маса вантажів визначається відправником. Спосіб визначення маси зазначається у накладній.
У ст.23 Статуту залізниць України встановлено, що відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). Форма накладної і порядок її заповнення, а також форма квитанції затверджуються Мінтрансом.
Вимогами р. ІІ Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000р. №644 та зареєстрованих в Мінюсті України 24.11.2000р. за №863/5084, встановлено, що вантажовідправником заповнюються в т.ч. такі графи накладної як «Найменування вантажу» (графа 20), «Маса вантажу, визначена відправником» (графа 24), «Спосіб визначення маси» (графа 26), «ОСОБА_2 завантажено вантаж у вагон (контейнер)» (графа 28), «Правильність внесених відомостей підтверджую» (графа 55).
Згідно з відомостями, які внесені у на групу вагонів № 52231610 відправником вантажу та, правильність внесення яких підтверджена представником останнього ОСОБА_3, про що свідчить його підпис на залізничній накладній, маса вантажу визначена відправником та становить у напіввагоні №60743085: нетто - 66 840 кг, тара - 23 560 кг. Спосіб визначення маси вантажу на вагонних статичних вагах (заводський №2915 тип СВ150000В); навантаження здійснено засобами відправника.
Відповідно до ст. 129 Статуту залізниць України обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення, зокрема, обставин невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах. Залізниця зобов'язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу.
Так, обставини, які встановлені у комерційному акті, складеному на проміжній станції перевезення вантажу, свідчать, що маса нетто вантажу у напіввагоні №60743085 становить 67 360 кг, що більше маси, яка зазначена у залізничній накладній на 520 кг. При цьому, Технічний паспорт вагонних ваг № 89 станції ОСОБА_1 залізниці свідчить про проведену перевірку ваг 18.05.2016р. та їх технічну справність.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.24 Статуту залізниць України, вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.
В силу вимог ст.122 Статуту залізниць України за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли. У ст.118 Статуту залізниць України передбачено стягнення штрафу у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.
Поряд з цим, вимогами п.5.5. Правил оформлення перевізних документів також передбачено, якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України. Цей факт засвідчується актом загальної форми, якщо за цим фактом не складався комерційний акт.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що позивачем доведені обставини неправильного зазначення відповідачем у накладній маси вантажу, які засвідчено належним та допустимим доказом комерційним актом, що, в свою чергу, є підставою для покладення на вантажовідправника (відповідача) відповідальності, передбаченої ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України.
При цьому господарським судом відхилені посилання відповідача на те, що при визначенні максимально допустимого надлишку вантажу необхідно також враховувати похибку вагонних ваг, оскільки остання є змінним показником та може коливатися як у сторону збільшення, так і у сторону зменшення, а тому при визначенні допустимого надлишку вантажу слід керуватися тільки п. 27 Правил видачі вантажу, яким встановлено, що надлишок вантажу порівняно з масою, вказаною в накладній, вважається таким, що не перевищує норму, якщо він не виходить за межу граничного розходження визначення маси нетто, яке становить 0,2%.
Посилання відповідача на невірне зазначення у комерційному акту маси тари також не прийняті господарським судом з огляду на те, що штраф нарахований позивачем за невірне зазначення відправником саме маси нетто вантажу.
Згідно з розрахунком штрафу, який здійснений позивачем за неправильне зазначення відповідачем у залізничній накладній маси вантажу у напіввагоні №60743085, розмір штрафу становить 70 710 грн., виходячи при цьому із п'ятикратної вартості провізної плати цього вантажу у спірному вагоні, яка складає 14 142 грн.
Перевіривши розрахунок позивача, суд встановив, що він є арифметично вірним.
Відповідно до частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно з частиною 3 статті 551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Відповідно до статті 233 Господарського кодексу України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Вказана норма кореспондується з пунктом 3 частини першої статті 83 Господарського процесуального кодексу України, згідно з яким господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
В листі Вищого господарського суду України від 29.11.2007р. №01-8/917 «Про деякі питання судової практики застосування Статуту залізниць України, інших норм транспортного законодавства» зазначено, що виходячи із загальних засад, встановлених у статті 3 Цивільного кодексу України, а саме справедливості, добросовісності та розумності при винесенні рішення про стягнення штрафу, передбаченого пунктами 118 та 122 Статуту залізниць України, суд має право зменшувати його розмір (п. 22). Аналогічна правова позиція викладена у п. 6.4. Роз'яснень Президії ВГСУ від 29.09.2008р. №04-5/225 «Про внесення змін та доповнень до роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 № 04-5/601 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею».
У пункті 3.17.4. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», роз'яснено, що вирішуючи, в тому числі й з власної ініціативи, питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (пункт 3 статті 83 Господарського процесуального кодексу України), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань станом на 11.07.2017р., місцезнаходженням відповідача є Донецька обл., м. Маріуполь.
Указом Президента України №405/2014 від 14 квітня 2014року «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» запроваджено антитерористичну операцію на території України.
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначений період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності зазначеним Указом Президента України та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
На час розгляду справи антитерористична операція триває.
У відповідності до ч. 5 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок у 10-денний строк з дня опублікування вказаного Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14 квітня 2014 року, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
02.12.2015р. Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», до якого також увійшло м. Маріуполь Донецької області.
Отже, відповідач здійснює господарську діяльність в зоні проведення антитерористичної операції та несе тягар пов'язаних з цим негативних наслідків, що також вбачається з наданих останнім наказів «Про заходи в період зниження об'ємів виробництва та погіршення фінансово-економічного стану підприємства», розпоряджень про вимушений простій, актів на списання ТМЦ, пов'язаних з відновленням об'єктів після військових подій.
Разом з тим, судом також встановлено, що відповідачем завантажено спірний вагон в межах допустимої вантажопідйомності, тобто без загрози для безпеки руху чи пошкодження вагону.
З огляду на вищевикладене, а також враховуючи знаходження відповідача в зоні проведення антитерористичної операції, надмірно великий розмір нарахованого штрафу, відсутність негативних наслідків від неправильного зазначення маси вантажу в залізничній накладній, а також те, що вказане порушення не завдало збитків позивачу та іншим учасникам господарських відносин, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача та зменшити розмір штрафу до двох провізних плат, а саме до 28 284 грн.
Таким чином, позов ПАТ «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «ОСОБА_1 залізниця» ПАТ «Українська залізниця» підлягає частковому задоволенню в сумі 28 284 грн.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України судові витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «ОСОБА_1 залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Лепорського, буд.1, р/р 26009962486445 в ПАТ «ПУМБ», МФО 334851, ЄДРПОУ 00191158) на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680, м. Київ, вул. Тверська, буд.5, ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії «ОСОБА_1 залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (49602, м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, буд.108, р/р 26002301527468 в філії - Дніпропетровське обласне управління ПАТ «Державний ощадний банк України», МФО 305482, ЄДРПОУ 40081237,) штраф у розмірі 28 284 (двадцять вісім тисяч двісті вісімдесят чотири) грн., витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн.
3. В решті позовних вимог відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Повне рішення складено 17 липня 2017 року.
Суддя Л.В. Ніколаєва