Постанова від 04.09.2017 по справі 922/309/17

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2017 року Справа № 922/309/17

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді суддівКролевець О.А., Євсікова О.О., Шевчук С.Р.,

розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківгаз"

на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 29.05.2017

у справі№922/309/17 Господарського суду Харківської області

за позовомХарківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території"

доПублічного акціонерного товариства "Харківгаз"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет,

спору на стороні відповідача

Публічного акціонерного товариства "НАК Нафтогаз України"

прозобов'язання відновити постачання

за участю представників:

від позивача:не з'явився,

від відповідача:Волощук П.Ю.,

від третьої особи:Остапенко В.М., Литвин П.В.,

ВСТАНОВИВ:

Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" про зобов'язання відновити постачання природного газу на котельну по вул. Слобожанській, 28 у місті Люботин Харківської області, що експлуатується підприємством позивача.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 04.04.2017 у справі №922/309/17 (суддя Ольшанченко В.І.) в позові відмовлено повністю.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 29.05.2017 у справі №922/309/17 (колегія суддів у складі: Тихий П.В., Гетьман Р.А., Россолов В.В.) рішення місцевого господарського суду скасовано, прийнято нове рішення, яким позов задоволено повністю; Зобов'язано відповідача відновити постачання природного газу на котельню за адресою: Харківська область, Харківський район, м. Люботин, вул. Слобожанська, 28, яка експлуатується позивачем.

Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі.

Розпорядженням керівника апарату Вищого господарського суду України від 17.08.2017 у зв'язку зі звільненням з посади судді Самусенко С.С. призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 922/309/17.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.08.2017 у справі № 922/309/17 визначено наступний склад колегії суддів: Кролевець О.А. - головуючий, Євсіков О.О., Картере В.І.

ПАТ"НАК Нафтогаз України" подано відзив на касаційну скаргу, у якому просить постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 21.08.2017 відкладено розгляд справи № 922/309/17 до 04.09.2017.

Розпорядженням керівника апарату Вищого господарського суду України від 01.09.2017 у зв'язку з запланованою відпусткою судді Картере В.І. призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 922/309/17.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.09.2017 у справі № 922/309/17 визначено наступний склад колегії суддів: Кролевець О.А. - головуючий, Євсіков О.О., Шевчук С.Р.

Учасники судового процесу згідно з приписами ст. 1114 ГПК України були належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак позивач не скористався передбаченим законом правом на участь у розгляді справи касаційною інстанцією.

Заслухавши пояснення представників відповідача та третьої особи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши згідно з ч. 1 ст. 1117 ГПК України наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових актах, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено місцевим та апеляційним господарськими судами, Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи є комунальним підприємством, якому надано ліцензію №041759 від 10.08.2012 на виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Відповідно до заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) №094203А1К1SТ016 від 01.01.2016 ПАТ "Харківгаз" здійснює розподіл природного газу для задоволення потреб споживачів позивача за Типовим договором розподілу природного газу.

ПАТ "Харківгаз" здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ліцензії №789 від 13.03.2015 та є оператором ГРМ.

Відповідно до п. 1.1 Типового договору розподілу природного газу цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

В пункті 2.1 договору визначено, що оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Згідно з п. 9.1 договору оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим договором; відсутності підтвердженого обсягу природного газу у споживача або перевищення його місячного підтвердженого обсягу природного газу.

З метою забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження від 05.10.2016 №742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/17", яким зобов'язала НАК "Нафтогаз України" та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року (далі - опалювальний сезон) видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 №357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії" (Офіційний вісник України, 2016, №46, ст. 1666), та з дотриманням принципу недискримінації, а операторів газорозподільних систем до початку опалювального сезону забезпечити постачання природного газу на джерела теплової енергії теплогенеруючих і теплопостачальних організацій.

Судами попередніх інстанцій також встановлено, що ПАТ "Харківгаз" надає послуги з розподілу природного газу, який ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" постачає позивачу на підставі укладених договорів постачання природного газу №2444/1617-ТЕ-32 від 21.09.2016 та №2577/1617-БО-32 від 31.10.2016.

За вказаними договорами ПАТ "НАК "Нафтогаз України" зобов'язалось здійснювати постачання природного газу з 01 жовтня 2016 року по 31 березня 2017 року (включно) у обсягах, визначених пунктами 2.1 цих договорів.

Відповідно до пункту 3.2 договорів постачання природного газу Харківське обласне комунальне підприємство Дирекція розвитку інфраструктури території подає ПАТ "НАК "Нафтогаз України" до 15 числа місяця, що передує місяцю постачання природного газу, належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання природного газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. Обсяги постачання підтверджуються ПАТ "НАК "Нафтогаз України" шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку.

29.12.2016 позивачем було отримано від відповідача повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №36 від 29.12.2016, у зв'язку з відсутністю у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на січень 2017 року, та запропоновано у термін до 08:00 години 01.01.2017 самостійно відключити від газових мереж газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня 0,000 тис. куб. м на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання розташоване у підрозділах Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території", а у разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємству буде припинено (обмежено) в примусовому порядку.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 16.01.2017 працівники ПАТ "Харківгаз" закрили засувки та здійснили механічні роз'єднання на газопроводі, що подає газ на котельню у місті Люботин по вул. Слобожанській, 28.

Предметом даного позову є вимоги позивача до відповідача відновити постачання природного газу на котельню у місті Люботин по вул. Слобожанській, 28.

Відмовляючи у задоволенні позову, місцевий господарський суд виходив, з того, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень.

Скасовуючи рішення місцевого господарського суду, суд апеляційної інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо припинення газопостачання є неправомірними.

Вищий господарський суд України вважає помилковими висновки суду апеляційної інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до п. 1 розділу 2 Правил постачання природного газу підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та оператором ГРМ, та присвоєння споживачу оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу.

Відповідно до п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи.

Підтверджений обсяг природного газу - об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГТС.

Порядок обмеження та припинення розподілу природного газу визначений розділом 7 глави VI Кодексу газорозподільних систем згідно з яким, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:

1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;

2) відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику;

3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;

4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу";

5) неповернення Оператору ГРМ заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу чи розірвання договору розподілу природного газу;

6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;

7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;

9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;

10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);

11) в інших випадках, передбачених законодавством.

Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 №1687 (далі Порядок), встановлено, що вказаний Порядок визначає процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу (далі - споживач) у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань (далі - відповідний графік), а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (далі - ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу (п.1 Порядку).

Відповідно до п. 2 даного Порядку газопостачання може бути припинено (обмежено) споживачем або газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам.

Газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу. В іншому разі припинення (обмеження) газопостачання здійснюється за дорученням постачальника на підставі укладеного з ним договору (п. 3 Порядку).

Пунктом 6 Порядку зазначено, що споживач повинен бути повідомлений газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам (далі - уповноважене підприємство), про припинення (обмеження) газопостачання не менш як за три доби до дати, на яку воно заплановано. На підприємствах металургійної та хімічної промисловості такий строк не може бути менший ніж п'ять діб.

Судами встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем було дотримано вимоги щодо завчасного повідомлення позивача про припинення газопостачання у зв'язку з відсутністю у споживача підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на січень 2017 року.

Місцевим господарським судом встановлено та з наданих доказів вбачається, що позивачем на адресу ПАТ "НАК "Нафтогаз України" направлялися заявки на ліміт природного газу на період жовтень 2016 року - березень 2017 року у відповідності до вимог пункту 3.2 договорів постачання природного газу №2444/1617-ТЕ-32 від 21.09.2016 та №2577/1617-БО-32 від 31.10.2016.

Пунктом 17 цього Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2015 №758 передбачено, що обов'язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії може бути виконано за таких умов:

- укладення виробником теплової енергії з НАК Нафтогаз України договору постачання природного газу відповідно до законодавства;

- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості перед НАК Нафтогаз України за використаний природний газ, або

- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості (без урахування штрафних санкцій) перед НАК Нафтогаз України за спожитий до 01 січня 2016 р. природний газ за всіма укладеними з НАК Нафтогаз України договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ, або

- рівень розрахунків виробника теплової енергії станом на 25 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу (без урахування штрафних санкцій), за всіма укладеними з НАК Нафтогаз України договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків, або

- надання НАК Нафтогаз України та виконання виробником теплової енергії погодженого виконавчим органом ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 01 січня 2021 з розбивкою за всіма договорами з НАК Нафтогаз України), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ.

Місцевим господарським судом встановлено, що позивачу не було виділено номінації щодо обсягів природного газу, оскільки станом на 01.01.2017 загальна заборгованість Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за природний газ, спожитий для виробництва теплової енергії за договорами, складає 201,5 млн. грн.

Оскільки, відповідно до п. 1 Розділу 7 Кодексу газорозподільних систем відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику надає право оператору ГРМ припинити/обмежити газопостачання, то припинивши газопостачання позивачу відповідач діяв в межах наданих йому повноважень.

Апеляційний господарський суд наведеного не врахував, а отже безпідставно скасував законне та обґрунтоване рішення суду першої інстанції.

Так, розглядаючи повторно справу у відповідності з приписами ст. 101 ГПК України, а також перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог, прийнятого на основі висновків про законність дій відповідача щодо припинення газопостачання, апеляційний суд з урахуванням предмету доказування у даному спорі мав: встановити коло обставин, які в законодавстві визначені, як правова підстава припинення газопостачання оператором ГРМ; з'ясувати причини, якими відповідач, як оператор ГРМ, керувався при прийнятті ним рішення про припинення газопостачання позивачу; дослідити фактичну наявність або відсутність у спірних правовідносинах обставин, з якими законодавство пов'язує право оператора ГРМ припинити газопостачання та якими відповідач обґрунтовує законність своїх дій.

Натомість, всупереч зазначеному, апеляційний суд не застосував до спірних відносин та не надав оцінки нормам розділу 7 глави VI Кодексу газорозподільних систем, які визначають порядок обмеження та припинення розподілу природного газу, та не спростував висновків суду першої інстанції щодо наявності у відповідача достатніх правових підстав для припинення газопостачання, як то - відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача.

Крім того, суд апеляційної інстанції вдався до оцінки обставин, які не входять до предмету доказування, а саме щодо наявності чи відсутності небалансів газу, в той час як наведені обставини не були підставою для відключення від систем газопостачання оператором ГРМ, а отже не могли входити до предмету доказування та, відповідно, не могли бути підставою для скасування рішення місцевого суду.

Також, апеляційний суд вдався до обґрунтування своїх висновків щодо необхідності задоволення позову про відновлення постачання природного газу - припущенням щодо можливого виникнення надзвичайної ситуації на території здійснення позивачем господарської діяльності в разі припинення газопостачання в опалювальний період, проте як вірно встановлено місцевим господарським судом, договори на поставку природного газу було укладено на опалювальний період з 01.10.2016 по 31.03.2017 та на час прийняття рішення у справі строк їх дії сплив.

Відповідно до п. 6 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити в силі одне із раніше прийнятих рішень або постанов.

Таким чином, постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а рішення місцевого господарського суду - залишенню в силі.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" задовольнити.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 29.05.2017 у справі №922/309/17 скасувати.

Рішення Господарського суду Харківської області від 04.04.2017 у справі №922/309/17 залишити в силі.

Стягнути з Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" (61022, м. Харків, м-н. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 5 поверх; код ЄДРПОУ: 03361721) на користь Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1; код ЄДРПОУ: 03359500) 1920,00 грн. судового збору, сплаченого за подання касаційної скарги.

Доручити Господарському суду Харківської області видати наказ.

Головуючий суддя О. Кролевець

Судді О. Євсіков

С. Шевчук