Постанова від 01.09.2017 по справі 265/5293/17

Справа №265/5293/17

Провадження №2-а/265/239/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2017 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Костромітіної О.О., за участю секретаря Куксенко А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Маріуполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії.

В обґрунтування заявлених вимог вказувала на те, що вона є пенсіонером за віком, знаходиться на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Маріуполя. В період часу з 01 квітня 2003 року по 29 липня 2012 року вона отримувала пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Після досягнення нею 55 років, вона звернулася до Управління із заявою про перехід на пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У квітні 2017 року вона вирішила перевірити правильність переведення її з одного виду пенсії на інший, проте згідно відповіді вона дізналася, що при призначенні пенсії відповідачем було використано схему нарахування, за якої застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік (1197,91 гривень), що зменшило розмір пенсії та погіршило її становище. Вважає такі дії відповідача такими, що суперечать вимогам закону, так як при призначені їй пенсії відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 3 (три) календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з дати її звернення до відповідача за призначенням пенсії, тобто з 29 липня 2012 року виходячи з показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 - 2011 роки.

Оскільки вона не надавала згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, тому відповідач протиправно зменшив розмір її пенсії.

Просить визнати протиправними дії відповідача щодо застосування при нарахуванні їй пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії, зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй призначеної пенсії за віком, на умовах і порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, з урахуванням фактично виплачених сум.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилися, надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутністю, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, надав суду письмові заперечення проти позову, в обґрунтування яких посилається на те, що позивачка в період з 01.07.2003 року по 28.07.2012 року перебувала на обліку в управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 29.07.2012 року на підставі особистої заяви позивачку переведено на пенсію за віком, відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При розрахунку пенсії за віком використано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2007 рік - 1197,91 гривень Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена ч.2 ст.40 Закону України для призначення пенсії. Вважає, що підстав для застосування до відповідача показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 - 2011 рік немає, вказаний показник середньої заробітної плати застосовується виключно для первинного призначення пенсії, або при переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Враховуючи, що виплата пенсії є щомісячним платежем, позивачка повинна булла бути обізнана про розмір пенсії. Тому просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши письмові матеріали справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог за наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 січня 2003 року по 28.07.2012 року перебувала на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Маріуполя, як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а з 29.07.2012 року перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Маріуполя, як отримувач пенсії за віком, відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

29 липня 2012 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до УПФУ із заявою про переведення її з пенсії за вислугою років на пенсію за віком, відповідно до норми Законів України «Про загальнообов'язкове державне страхування» № 1058.

З 29 липня 2012 року позивачку переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». При переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком застосовано середній показник заробітної плати за 2007 рік.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Абзацом 2 преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, за вислугу років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна із цих видів пенсії за її вибором.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентовано ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до частини 2 цієї статті, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому частиною третьої статті 45 вищезгаданого Закону. Як зазначено в нормі цієї статті, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Оскільки позивачка не надавала згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, тому відповідач протиправно зменшив розмір її пенсії.

Таким чином суд з урахуванням вищенаведених норм права дійшов висновку, що відповідач не обґрунтовано застосував показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, що призвело до зменшення розміру пенсії позивача, внаслідок чого суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.86,158-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, задовольнити.

Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області щодо незастосування при розрахунку та призначення пенсії за віком ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2009-2011 роки.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за 2009 - 2011 роки, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 29 липня 2012 року.

Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області на користь держави судовий збір в розмірі 640 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області.

Постанова суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Костромітіна О.О.