справа №265/5887/17
провадження №2-а/265/267/17
30 серпня 2017 року м. Маріуполь
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши клопотання ОСОБА_2 про відстрочення сплати судового збору при зверненні до суду з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України міста Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
29 серпня 2017 року до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України міста Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Зокрема, в адміністративному позові позивач ОСОБА_2 просила суд відстрочити їй сплату судового збору, посилаючись на те, що предметом спору є пенсійні права.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, суд приходить до висновку, що клопотання позивача ОСОБА_2 про відстрочення сплати судового збору не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Водночас, адміністративний позов повинен відповідати вимогам, зазначеним у ст. 106 КАС України, які перевіряються судом при вирішенні питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Перевіривши матеріали позову, суд вважає, що даний позов подано з порушенням ч. 3 ст. 106 КАС України, відповідно до якої до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно положень ч. 2 ст. 87 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Згідно з абз. 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Стаття 8 Закону України «Про судовий збір» передбачає, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. При цьому суддя враховує, що вищевказаною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення позивача від сплати судового збору.
Суддя зазначає, що згідно з Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI "Про судовий збір", відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яка через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.
Проте, враховуючи викладене, суд вважає, що позивачем не надано належних доказів майнового стану, який би позбавляв можливості сплатити судовий збір у встановленому законодавством України розмірі і порядку. Основною умовою, за якої може мати місце звільнення від сплати судового збору, або відстрочення чи розстрочення його сплати - це майновий стан сторони, який повинен бути підтверджений достовірними доказами. Так, саме по собі зазначення, що предметом позову є пенсійні права, не свідчить про наявне скрутне матеріальне становище, за якого позивач не має можливості сплатити судовий збір. Водночас, у позовній заяві позивач зазначає, що вона працює та отримує пенсію.
Крім того, статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. При цьому відстрочення сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду.
У зв'язку із викладеним, розглянувши надані суду документи, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору з причин, наведених позивачем, а отже, дану позовну заяву слід залишити без руху.
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», виходячи з розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.2017 року, за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, розмір судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що у грошовому еквіваленті складає 640 гривень.
Виходячи з цього, позивач має сплатити судовий збір у розмірі 640,00 гривень на рахунок р/р: 31219206700054; одержувач коштів: Маріупольське УК/Лівобережний р-н/22030001 (Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя); код одержувача (код ЄДРПОУ): 37989721; банк одержувача: ГУ ДКCУ в Донецькій області; код банку одержувача (МФО): 834016; код класифікації доходів бюджету: 22030101; код ЄДРПОУ Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя: 02895633, та надати суду платіжний документ.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, для усунення недоліків.
Оскільки дана позовна заява подана позивачем без додержання вимог, передбачених ст.106 КАС України, суд відповідно до вимог ст. 108 КАС України, вважає за необхідне залишити дану позовну заяву без руху, надавши позивачу строк для усунення зазначених недоліків шляхом сплати судового збору протягом п'яти днів від дня отримання ухвали.
За таких обставин, керуючись ст. ст. 87-88, 106-108 КАС України, -
У задоволенні клопотання ОСОБА_2 про відстрочення сплати судового збору при зверненні до суду з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України міста Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України міста Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху, надавши позивачу строк протягом п'яти днів від дня отримання ухвали для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині.
Ро"зяснити позивачу, що у разі неусунення вказаних недоліків у встановлений термін, позовна заява буде визнана не поданою і повернута позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, апеляційної скарги.
Суддя І.Г.Мельник