Справа № 265/5325/17
Провадження № 3/265/1324/17
21 серпня 2017 року місто Маріуполь
Суддя Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли від Управління патрульної поліції в м. Маріуполі, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, не працюючого, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2
за ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_2 органами поліції обвинувачується в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП, на підставі складеного протоколу від 01 серпня 2017 року серії БР №073429, за яким зазначено, що 26 червня 2017 року о 19-00 год. ОСОБА_2 в Лівобережному районі м. Маріуполя по вул. Київській буд. 1 «а» керував автомобілем НОМЕР_1, у стані алкогольного сп'яніння згідно листа Обласної лікарні інтенсивного лікування м. Маріуполя. Своїми діями порушив п. 2.9 «а» ПДР України.
ОСОБА_2 до Управління патрульної поліції в м. Маріуполі для надання пояснень та підпису в протоколі про адміністративне правопорушення не з'явився. До судового засідання не з'явився.
За ч. 1 ст. 130 КУпАП до адміністративної відповідальності притягуються особи за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також ті особи, які відмовились від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За п. 2.9 «А» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно із ч. 1 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
За ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
Відповідно до ч. 3 ст. 266 КУпАП в разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Згідно із «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» (далі за текстом постанови - Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, вбачається, що огляд водія проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, або лікарем закладу охорони здоров'я (пункт 3 Порядку); не можуть бути залучені як свідки працівники Національної поліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви (пункт 4 Порядку); у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (пункт 8 Порядку).
Згідно вимог п. 27 постанови пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року “Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті”, стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, якій проводять згідно з Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів затверджену спільним наказом МВС МОЗ та Мін'юсту України від 9 вересня 2009 року за № 400/666.
За ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
З відповіді КЗОЗ «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» вих.№ 564/01-20 від 20 липня 2017 року вбачається, що 26 червня 2017 року о 19-40 год. до приймального відділення вказаної установи швидкою медичною допомогою доставлено громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який отримав тілесні ушкодження під час ДТП за участю автомобіля НОМЕР_2. Особисті дані потерпілого було записано з його слів, паспорта чи іншого посвідчення особи при ньому не було. Діагноз: ЗЧМТ. Стус головного мозку. Забійна рана голови. Алкогольне сп'яніння. Оглянутий лікарем-нейрохірургом ОСОБА_4. Кров на алкоголь взята 26 червня 2017 року черговою медичною сестрою приймального відділення ОСОБА_5, результат позитивний, №1472-2,19%.
Однак суд не бере до уваги як доказ доведеності вини ОСОБА_2 у скоєні кримінального правопорушення передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП дану відповідь, оскільки в зазначеній відповіді зазначені результати огляду на стан сп»яніння ОСОБА_3, а не ОСОБА_2, та дана відповідь не містить яких-небудь відомостей про стан здоров'я останнього.
Суд з урахуванням досліджених матеріалів надійшов висновку, що в діях ОСОБА_2 не вбачається події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, оскільки до матеріалів справи не надано жодних доказів того, що останній керував автомобілем в стані алкогольного сп'яніння.
Згідно зі ст. 247 КУпАП провадження за справою про адміністративне правопорушення не може бути розпочате а розпочате підлягає припиненню у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 221, 247, 283-285 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 - закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відмовити в притягненні ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч.1 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Апеляційний суд Донецької області через Орджонікідзевський районний суд/місті Маріуполя Донецької області, протягом десяти днів з моменту винесення постанови.
Суддя Костромітіна О.О.