241/241/17
2-а/241/31/2017
29.08.2017 року (Повний текст)
Першотравневий районний суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Демочко Д.О.
при секретарі Цукановій Л.П.
за участю
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Сумарокової О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Мангуш адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мангушської районної державної адміністрації Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги, суд -
Позивач звернувся до суду з позовом до управління соціального захисту населення Мангушської районної державної адміністрації Донецької області про визнання бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Мангушської державної адміністрації Донецької області щодо перерахунку позивачу, щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі встановленому статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту населення» за 2016 рік протиправною та зобов'язання Управління праці, та соціального захисту населення Мангушської районної державної адміністрації Донецької області здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити їй щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум, обґрунтовуючи свої позовні вимоги наступним.
Позивач є учасником бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 04 грудня 2015 року та має право на пільги, встановлені законодавством України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій. В 2016 році центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Донецькій області Управління праці та соціального захисту населення Мангушської районної державної адміністрації йому було нараховано та виплачено разову грошову допомогу у розмірі 920 гривень. Проте, як вважає позивач, призначена йому грошова допомога повинна була бути у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до частини п'ятої ст. 12 Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Таким чином, позивач повинен був отримати у 2016 році 5650 гривень разової грошової допомоги. Однак, у 2016 році отримав лише 920 грн., тобто недоплата за 2016 рік становить 4730 грн.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовну заяву та просив її задовольнити.
Представниця відповідача, що діє на підставі довіреності, в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, надавши до суду письмове заперечення проти позову, в якому просили відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки ним пропущено строк звернення до суду. До того ж, постановою КМУ від 02.03.2016 року № 141 з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 Травня, передбаченої ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення, які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами-за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам бойових дій- 920 грн. (п. 1.1.1 Постанови). Вказані положення є чинними та не визнані Конституційним судом України не конституційним. Таким чином, управління діяло в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством. Виплата ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 Травня, як учаснику бойових дій в 2016 році була здійснена відповідно до положень Бюджетного кодексу України та постанови КМУ від 02.03.2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
З'ясувавши думку сторін та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Бюджетним Кодексом України, Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року №3551-XII.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 04 грудня 2015 року.
В 2016 році ОСОБА_1 отримав щорічну одноразову грошову допомогу до п'ятого травня у розмірі 920 гривень.
Позивач звернувся з заявою до відповідача щодо здійснення виплати вказаної допомоги, виходячи із норм Закону у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та отримання недоплаченої частини разової грошової допомоги до 05 травня 2016 року, на що відповідачем надано відповідь, що здійснена йому виплата грошової допомоги в сумі 920 гривень відповідає вимогам чинного законодавства.
Не погодившись з діями відповідача позивач зверну вся до суду.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993р. №3551-XII (далі Закон №3551-XII) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Згідно з пунктом 26 розділу VІ «Прикінцеві і перехідні положення» Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року №79-VІІІ) встановлено, що норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141 "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Про жертви нацистських переслідувань" встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам бойових дій - 920 гривень (п. 1 1.1 Постанови).
Вказані положення є чинними та не визнані Конституційним судом України не конституційними.
Відповідачем нараховано та сплачено ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік в розмірі 920,00 гривень і ці обставини визнаються сторонами.
В Рішенні Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 зазначено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 1-11/2012 від 25 січня 2012 року у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України, суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, відповідач діяв у межах своїх повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством, виплата позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій в 2016 році була здійснена відповідно до положень Бюджетного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України №141 від 02.03.2016 року "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 90, 100, 122, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Мангушської районної державної адміністрації Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги - відмовити у повному обсязі.
Повний текст постанови виготовлено 01 вересня 2017 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду, через Першотравневий районний суд Донецької області, протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Д.О. Демочко