Справа № 234/13084/17
Провадження № 2-о/234/1072/17
31 серпня 2017 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області в складі: головуючого судді Карпенко О.М., при секретарі Аксеніній В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересована особа: Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження, -
31.08.2017р. заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_3 звернулися в суд із заявою про встановлення факту народження дитини, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що з 01.06.2013 року вони перебуває у зареєстрованому шлюбі. ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 народила доньку ОСОБА_4, в акушерському відділенні державного закладу «Алчевський центр матері та дитини» ЛНР, про що їм було видано медичне свідоцтво про народження №438 від ІНФОРМАЦІЯ_7. На час реєстрації дитини м. Алчевськ було вже окупованою територією, і на його території не було жодного державного органу влади України. Тому вони звернулись доКраматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для отримання свідоцтва про народження дитини, однак їм було відмовлено у реєстрації та видачі свідоцтва про народження дитини, оскільки медичне свідоцтво про народження від ІНФОРМАЦІЯ_7,є незаконним документом, а тому не може бути підставою для проведення державної реєстрації народження дитини, та рекомендовано було звернутися до суду. Встановлення факту народження дитини необхідно їм для здійснення реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження дитини та отримання соціальної допомоги по догляду за дитиною.
В судове засідання заявники не з'явилися, але надали суду заяви, в якій просили справу слухати в їх відсутність та заявлені вимоги просили задовольнити.
В судове засідання представник заінтересованої особи не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи за відсутністю представника та не заперечує проти задоволення заяви.
Проаналізував в сукупності представлені в справі докази, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п.7 ч.1 ст.256 ЦПК України, встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п.18 постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31.03.1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст.14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст.125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько не перебувають в шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.
Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Судом встановлено, що заявники - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, постійно мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та перебуває у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка є громадянкою України, постійно мешкає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2. ІНФОРМАЦІЯ_7 у м. Алчевську Луганської області Україна ОСОБА_1 народила доньку ОСОБА_4, про що їм було видано медичне свідоцтво про народження №438 від ІНФОРМАЦІЯ_7, виданий державним закладом «Алчевський центр матері та дитини» ЛНР, який відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним і не створює правових наслідків.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявники та їх дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадинам України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 свідоцтво про народження їх доньки, виданого державним органом України.
Керуючись ст.ст.10, 60, 88, 212, 214, 215, 223, 234, 256 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересована особа: Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_7 в Україні у м. Алчевську Луганської області, у громадянки України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженки м. Мологвардійськ Луганської області, громадянки України (постійно мешкає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2) одруженої з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем м. Алчевська Луганської області, громадянином України (постійно мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1), на підставі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 01.06.2013 року виданого відділом реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції у Луганській області, дитини жіночої статі - доньки ОСОБА_4.
Записати в актовому записі про народження дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_7, відомості про батьків відповідно до ст.133 Сімейного кодексу України, зазначивши в графі батько - ОСОБА_2, громадянин України та в графі мати - ОСОБА_1, громадянка України.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через суд м. Краматорська протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Якщо апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених ст.294 ЦПК України, залишається без розгляду, якщо апеляційний суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя Краматорського
міського суду: О.М. Карпенко