Постанова від 13.11.2009 по справі 2а-1446/09/2770

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

13.11.09 15 год. 30 хв. Справа №2а-1446/09/2770

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Лотової Ю.В.;

при секретарі - Мамедової Е.С.,

з участю:

позивача -Шашина М.О., директора, Приходько М.М, довіреність від 01.02.2008 року, Авдєєва О.І., довіреність від 01.02.2008 року,

відповідача - Дибривської Г.А., довіреність від 19.06.2009 № 4440/09-07, Супрун О.С., довіреність від 10.11.2009 року № 7362/09-07

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом - комунального підприємства «Спортивне фізкультурно-оздоровче підприємство «Таврика» (вул. Загородня балка, 1, м. Севастополь, 99008), до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя (вул. Карантинна, 16, м. Севастополь, 99008)

про визнання рішення протиправним та його скасування.

Обставини справи:

18.08.2009 р. комунальне підприємство «Спортивне фізкультурно-оздоровче підприємство «Таврика»(далі по тексту підприємство або позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя (далі по тексту УПФУ або відповідач) про визнання рішення відповідача № 584 від 08.05.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду протиправним та його скасування.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 31 серпня 2009 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-1446/09/2770.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 31.09.2009 р. закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою суду від 20 жовтня 2009 року провадження у справі зупинено. Ухвалою суду від 04.11.2009 року поновлено провадження у справі, справа призначена до судового розгляду.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, позов просили задовольнити у повному обсязі. Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та п. 10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України у частині незаконного погашення за рахунок поточних платежів штрафних санкцій, правомірність яких оскаржується у суді та незастосування наслідків несвоєчасної відповіді на скаргу підприємства. Представники позивача вважають, що підприємство діяло правомірно, страхові внески вносилися без будь-яким затримок, авансовими платежами.

Представники відповідача адміністративний позов не визнали, надали суду заперечення в яких зазначено, що згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхувальник зобов'язаний нараховувати обчислювати і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду накладається штраф, нарахування фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку підприємства, яка формується за даними звітів платника розрахованих самостійно, підставою для застосування до підприємства фінансових санкцій був факт порушення їм строків сплати страхових внесків за грудень 2008 року, січень та березень 2009 року та фінансових санкцій, відповідь на скаргу підприємства надана своєчасно (арк.с. 71-72)

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 13 листопада 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Спортивне фізкультурно-оздоровче підприємство «Таврика» зареєстровано як юридична особа Севастопольською міською державною адміністрацією 17.02.1997 року, ідентифікаційний код 24689354, про що підприємству видано відповідне свідоцтво (арк.с. 30).

08 травня 2009 року УПФУ прийнято рішення № 584 про застосування фінансових санкцій у загальному розмірі 918,32 грн. та нарахування пені у загальному розмірі 92,35 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (арк.с. 7).

Це рішення було оскаржено позивачем до органів Пенсійного фонду України. Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі від 15.06.2009 р. № 3522 строк розгляду скарги продовжений до 17.07.2009 року (отримано позивачем 17.07.2009 року). Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі від 17.07.2009 р. № 4213 скарга підприємства залишена без задоволення. Це рішення одержано позивачем 20.07.2009 року (арк.с. 12-20).

Відповідач обґрунтовує застосування фінансових санкцій порушення підприємством строків сплати страхових внесків та виконання рішень УПФУ за грудень 2008 - березень 2009 р., а саме:

страхові внески за грудень 2008 р. у повному обсязі були сплачені позивачем 29.01.2009 р., в той час як строк їх сплати настав 20.01.2009 р.;

страхові внески за січень 2009 р. у повному обсязі були сплачені позивачем 05.03.2009 р., в той час як строк їх сплати настав 20.02.2009 р.;

страхові внески за березень 2009 р. та у повному обсязі сплачені 29.04.2009 р., в той час як строк їх сплати настає 21.04.2009 р.;

заборгованість за рішеннями № 1138-1148 від 09.12.2008 р. та заборгованість за рішенням № 1186 від 10.12.2008р., у повному обсязі сплачені 30.04.2009 р., в той час як строки їх сплати настав 27.04.2009 р.(арк.с. 148)

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України від 28.06.1996 року органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Страхувальники відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту Закон України № 1058) є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Зазначені страхувальники згідно з ч. 1 ст. 15 цього Закону є платниками страхових внесків до Пенсійного фонду.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України № 1058 страхувальник зобов'язаний нараховувати обчислювати і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.

Згідно з ч. 6 ст. 20 Закону України № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для вищезазначених платників є календарний місяць.

Відповідно до ч. 2 ст.106 Закону України № 1058 суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Пунктом 2 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058 встановлено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Порядок сплати страхових внесків встановлений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. за № 21-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 (далі по тексту - Інструкція).

Пунктом 9.3. Інструкції передбачено, що відповідно до частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» фінансові санкції за порушення чинного законодавства накладаються на страхувальника в розмірах, яки передбачені п. 9.3.2. Цим пунктом Інструкції визначене, що у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу: при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум; при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум; при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14. Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків.

Таким чином, рішення про застосування фінансових санкцій і пені може бути прийнято тільки у разі порушення страхувальником строків сплати страхових внесків та фінансових санкцій.

Відповідно до наданих позивачем копій платіжних доручень за грудень 2008 р. - березень 2009 р. страхові внески за спірний період були сплачені своєчасно та у повному обсязі (арк.с. 53-67).

Відповідно до ч. 5 ст.106 Закону України № 1058 за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Таким чином, поточні платежі направляються на погашення несплачених недоїмки, пені та фінансових санкції, якщо такі є.

20.03.2009 року представниками відповідача була здійснена перевірка підприємства з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.01.2005 року до 01.03.2009 року та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, про що складений відповідний акт № 77. Згідно з висновками цього акту під час перевірки був встановлений лише факт зайво нарахованих внесків у загальній сумі 279,38 грн., інших порушень, у тому числі щодо сплати страхових внесків, не встановлено (арк.с. 8-11) Суд не приймає до уваги твердження представників відповідача, що під час перевірки сплата страхових внесків не перевірялась тому, що це не відповідає змісту акту.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено з'явлення у підприємства своєчасно несплаченої заборгованості у попередні періоди, яка стала підставою для застосування ч. 5 ст.106 Закону України № 1058 під час сплати позивачем страхових внесків у грудні 2008 р. - квітні 2009 р.

Згідно із ст.ст. 105, 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пп. 9.6, 9.7 п. 9, пп. 10.6 п. 10 Інструкції, суми штрафів протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення можуть бути оскаржені до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Пенсійного фонду, посадовими особами якого прийнято це рішення. Оскарження рішення органу Пенсійного фонду про накладення штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Оскарження рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі.

При розгляді справи судом встановлено, що оскаржуваним рішенням до позивача застосовані штрафні санкції та нарахована пеня за несвоєчасну сплату сум штрафних санкцій та пені за рішеннями № 1138-1148 від 09.12.2008 р., № 1186 від 10.12.2008 р., крім того, заборгованість по ним була погашена за рахунок поточних платежів.

Суд вважає, що зазначене є порушенням діючого законодавства. Рішення УПФУ № 1138-1148 від 09.12.2008 р., № 1186 від 10.12.2008 р. були своєчасно оскаржені в апеляційному та судовому порядку, про що відповідач був повідомлений належним чином. На сьогодні вони знаходяться у стані оскарження у суді. (арк.с. 85-92, 118-142). А тому, заборгованість по цим рішенням не може обліковуватися по картці особового рахунку платника страхових внесків та у УПФУ не було законних підстав для їх погашення за рахунок сум, що надійшли від позивача.

Суд не може прийняти до уваги доводи представників відповідача про правомірність врахування зазначених рішень у зв'язку із закінченням апеляційного оскарження з наступних підстав:

Відповідно до п.п. 1.3., 5.2., 5.7. Порядку розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладення штрафу, нарахування пені та заяв страхувальників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-2, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 січня 2004 р. за N 81/8680 (далі по тексту Порядок) з урахуванням строків позовної давності страхувальник (банк, організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій) має право оскаржити в суді вимогу Пенсійного фонду про сплату недоїмки, рішення про нарахування пені та накладення штрафу у будь-який момент після отримання відповідної вимоги про сплату недоїмки або рішення. Скарга на рішення територіальних органів Пенсійного фонду про нарахування пені та накладення штрафів, подана із дотриманням порядку і строків, визначених пунктами 3.3 та 4.1 цього Порядку, зупиняє строки їх сплати до винесення рішення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі.

В п. 7.1. зазначеного порядку встановлено, що процедура оскарження (узгодження вимоги про сплату недоїмки) закінчується:

останнім днем строку, передбаченого пунктами 2.2, 3.3 та 4.1 цього Порядку, для подання скарги та/або заяви про перегляд рішення (вимоги про сплату недоїмки) органу Пенсійного фонду в тому разі, коли така скарга та/або заява не була подана у зазначений строк;

днем отримання страхувальником, банком, організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, рішення органу Пенсійного фонду про повне задоволення скарги, викладеної у заяві;

днем отримання страхувальником, банком, організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, рішення Пенсійного фонду України, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню;

днем прийняття судом рішення у справі за позовом страхувальника, банку, організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій, щодо визнання недійсним рішення (вимоги про сплату недоїмки) органу Пенсійного фонду.

Таким чином, виходячи із системного аналізу зазначених норм суд вважає, що у разі оскарження відповідного рішення УПФУ в суді процедура оскарження закінчується саме прийняття судом рішення у справі за позовом страхувальника та набранням ним законної сили.

Відповідно до п. 6.8. Порядку якщо вмотивоване рішення за скаргою та/або заявою страхувальника, банку, організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій, не надсилається скаржнику протягом строку, встановленого для розгляду його скарги та/або заяви, або протягом строку, продовженого за рішенням органу Пенсійного фонду, така скарга та/або заява вважається повністю задоволеною на користь скаржника з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь страхувальника, банку, організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій, якщо рішення органу Пенсійного фонду про продовження строків її розгляду не було надіслано скаржнику до закінчення двадцятиденного строку.

Судом встановлено, що рішення головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі від 17.07.2009 р. № 4213 про залишена без задоволення скарги підприємства на рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 584 було направлено на адресу підприємства тільки 18.07.2009 року, у той час як строк її розгляду був продовжений тільки до 17.07.2009 року, тобто з пропущенням строку, встановленого для відповіді (арк.с. 17, 89). А тому, скарга підприємства важається повністю задоволеною на його користь.

Таким чином, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність та обґрунтованість свого рішення, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Постанова викладена у повному обсязі 18.11.2009 року.

Керуючись ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя від 08.05.2009 р. № 584 про застосування фінансових санкцій у загальному розмірі 918,32 грн. та нарахування пені у загальному розмірі 92,35 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду щодо комунального підприємства «Спортивне фізкультурно-оздоровче підприємство «Таврика».

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь комунального підприємства «Спортивне фізкультурно-оздоровче підприємство «Таврика» судовий збір в сумі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили у порядку та строки відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Ю.В. Лотова

Судді:

Суддя

Судді: