Справа № 822/1578/17
Головуючий у 1-й інстанції: Лабань Г.В.
Суддя-доповідач: Курко О. П.
05 вересня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Курка О. П.
суддів: Совгири Д. І. Білоуса О.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
в червні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року повернуто позовну заяву ОСОБА_2.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Статтею 197 КАС України, зокрема п.1 ч. 1, встановлено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ у Хмельницькій області, яка полягає в не перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового утримання відповідній категорії осіб на підставі постанови Кабінету міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013, а також обчисленні та виплаті пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової допомоги при звільненні які отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення із служби;
- зобов'язати Головне управління ПФУ у Хмельницькій області, перерахувати розмір раніше призначеної пенсії та виплачувати її з 01.12.2015р. , обчисливши з урахуванням зміни розміру грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013, та з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні;
- зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення від 02.02.2016 року №70/10/22-01-05-14, складену на ім'я ОСОБА_2.
Повертаючи позовну заяву ОСОБА_2, суд першої інстанції прийшов до висновку, що дана позовну заява не підсудна Хмельницькому окружному адміністративному суду, вирішення цього спору належить до компетенції місцевого загального суду як адміністративного суду, в даному випадку Хмельницькому міськрайонному суду Хмельницької області.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Спірні правовідносин регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства (далі - КАС України), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з п. 1, 12 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що оформлення документів та подання про призначення пенсії, зокрема працівникам ДФС України на підставі їх заяви, законодавством віднесено до компетенції роботодавця і є первинним етапом процедури призначення пенсії.
Водночас, всі спори щодо призначення пенсії адміністративним процесуальним законодавством віднесено до предметної підсудності місцевих загальних судів як адміністративних.
Разом з тим, колегія суддів встановила, предметом судового розгляду у даній справі є спір щодо оформлення та направлення Головним управлінням Державної фіскальної служби в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення позивача.
При цьому, спірні правовідносини виникли саме з приводу реалізації позивачем його права на пенсію, відтак, посилання апелянта на ч. 2 ст. 18 КАС України є помилковим.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про повернення позовної заяви ОСОБА_2.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 199, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Курко О. П.
Судді Совгира Д. І. Білоус О.В.