10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Ведяніна Т.О.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
іменем України
"06" вересня 2017 р. Справа № 572/1826/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу Сарненського районного суду Рівненської області від "08" серпня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Інспектора роти № 2 батальйону УПП у м.Хмельницькому - Стельмаха Віталія Миколайовича про адміністративне правопорушення
В серпні 2017р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про визнання незаконним дій Інспектора роти № 2 батальйону УПП у м.Хмельницькому - Стельмаха Віталія Миколайовича та визнання протиправною і скасування постанови про накладення на нього адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Сарненського районного суду Рівненської області від 08.08.2017 року адміністративний позов залишено без руху.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач зазначає, що норми частини четвертої статті 288 КУпАП є спеціальними порівняно з нормами Закону України "Про судовий збір", відтак, у даній категорії справ особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати судового збору.
Розглянувши матеріали у межах визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач оскаржив до суду постанову у справі про адміністративне правопорушення.
Залишаючи позовну заяву без руху, суд першої інстанції мотивував свій висновок необхідністю сплати позивачем судового збору.
Проте з таким висновком погодитись неможливо , з у рахуванням наступного.
Питання справляння судового збору, крім Закону про судовий збір, регулюється іншим законодавством. Зокрема, відповідно до частини четвертої статті 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Статтею 87 КАС України визначено, що до судових витрат належать судовий збір та витрати, пов'язані з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати,
повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Законом про судовий збір, який набрав чинності 1 листопада 2011 року, такі особи не віднесені до кола суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об'єктів, за подання яких судовий збір не справляється.
Разом із цим такий припис частини четвертої статті 288 КУпАП не вступає в колізію з положеннями статті 5 Закону № 3674-VI, якою визначено пільги щодо сплати судового збору, оскільки коло вимог і осіб, які мають такі пільги за цим Законом, не є вичерпним. Цей Закон не містить застережень про те, що закони України та інші нормативно-правові акти до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечать йому, а лише доручає Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України з прийняттям цього Закону (п. 1 ч. 3 ст. 10 Закону № 3674-VI).
Крім того, у цьому випадку необхідно виходити з того, що норми частини четвертої статті 288 КУпАП є спеціальними нормами порівняно з нормами Закону про судовий збір.
Отже, за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, судовий збір не сплачується у порядку та розмірах, установлених Законом про судовий збір.
Цих положень чинного законодавства суд першої інстанції, постановляючи ухвалу від 27 грудня 2016 року, не врахував.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 199 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду.
Згідно з п.4 ст. 204 КАС підставою для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Таким чином, встановивши, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання про залишення позовної заяви без руху, колегія суддів вважає , що ухвала Сарненського районного суду Рівненської області від 08.08.2017р. підлягає скасуванню з направленням матеріалів позовної заяви до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 204, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково, ухвалу Сарненського районного суду Рівненської області від "08" серпня 2017 р. скасувати і справу №572/1826/17 направити для продовження розгляду до суду першої інстанції .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч