10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Вачко В.І.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
іменем України
"06" вересня 2017 р. Справа № 286/939/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "16" травня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особи - Головне управління Національної поліції в Житомирській області , Національна поліція України , УМВС України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
В квітні ОСОБА_3 звернувся до адміністративного суду з позовом та проив:
- визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України виплатити йому одноразової грошової допомоги у розмірі 217500 грн., яка була нарахована УМВС в Житомирській області.
Обґрунтовуючи позов зазначив, що проходив службу в органах внутрішніх справ з 01.08.2002 року по 06.11.2015 року, а з 07.11.2015 року по 21.06.2016 року - в ГУ Національної поліції в Житомирській області. Після звільнення з органів внутрішніх справ, йому було встановлено з 08.07.2016 року третю групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. 18.07.2016 року позивач звернувся до УМВС України в Житомирській області із відповідною заявою щодо вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги. УМВС України в Житомирській області склало висновок про призначення одноразової грошової допомоги та разом з іншими матеріалами надіслало його до Міністерства внутрішніх справ України. Проте, відповідач повернув матеріали без розгляду, зазначивши, що призначення вказаної допомоги повинно проводитись за останнім місцем служби поліцейського. Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 09.11.2016 року у справі № 286/2595/16-а дії МВС України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги визнано протиправними, зобов'язано МВС України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги позивачу. З листа ліквідаційної комісії УМВСУ України в Житомирській області від 13.03.2017 року позивачу стало відомо про те, що МВС України розглянуто вищевказані матеріали, однак відмовлено у призначення одноразової грошової допомоги. На думку позивача, таке рішення відповідача про відмову у призначені та виплаті йому допомоги є протиправним з огляду на норми ч.6 ст.23 Закону України «Про міліцію» та положення Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 16.05.2017р. позов задоволено. Визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України, код ЄДРПОУ 00032684, виплатити одноразову грошову допомогу позивачу у розмірі 217500 грн., яка була нарахована УМВС України в Житомирській області.
В апеляційній скарзі Міністерство внутрішніх справ України просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 01.08.2002 року по 06.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ.
Наказом УМВС України в Житомирській області від 05.11.2015 № 314 о/с з 06.11.2015 року позивача було звільнено з органів внутрішніх справ за пунктом 64 "з" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114 (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації)).
Згідно із наказом ГУ Національної поліції в Житомирській області від 07.11.2015 року № 9 о/с позивача прийнято на службу в ГУ Національної поліції в Житомирській області.
Відповідно до наказу ГУ Національної поліції в Житомирській області від 21.06.2016 року № 131 о/с позивача звільнено з 21.06.2016 року зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).
Вказані обставини стверджуються копіями трудової книжки, витягу з послужного списку та наказу від 21.06.2016 року № 131 о/с.
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 514702 від 13.07.2016 року за результатами первинного огляду з 08.07.2016 року позивачу встановлено третю групу інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 015368 ступінь втрати професійної працездатності позивача внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, складає 35%.
Свідоцтвом про хворобу № 143/111 від 10.06.2016 року також підтверджено наявність у позивача захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
У липні 2016 року позивач звернувся із заявою до голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Після надходження вказаної заяви Управління МВС України в Житомирській області підготувало висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про міліцію" і на підставі пункту 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, та подало його до Міністерства внутрішніх справ України. Проте Міністерство внутрішніх справ України повернуло без розгляду матеріали про призначення одноразової грошової допомоги позивачу у зв'язку з тим, що призначення вказаної допомоги повинно проводитись за останнім місцем служби поліцейського, про що УМВС України в Житомирській області повідомило позивача листом №1444/29/05 2016 від 15.08.2016 року.
У серпні 2016 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. У відповідь ГУ НП в Житомирській області листом № 1609/29/05-2016 від 08.09.2016 року повідомило позивача про те, що право на отримання одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського передбачено ст.ст.97-101 Закону України «Про Національну поліцію», а відповідно до рішення Житомирської обласної МСЕК № 2 від 13.07.2016 року позивач визнаний інвалідом третьої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а не з проходженням служби в поліції.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 09.11.2016 року у справі № 286/2595/16-а, яка залишена без змін ухвалою Апеляційного суду Житомирської області від 10.01.20178 року та набрала законної сили, за позовом ОСОБА_3 дії МВС України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги визнано протиправними, зобов'язано МВС України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги позивачу відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, з прийняттям відповідного рішення та урахуванням обставин, викладених судом у даній справі.
Ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області листом № 510/29/05-2017 від 13.03.2007 року повідомила позивача про те, що його матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови суду від 09.11.2016 року у справі № 286/2595/16-а розглянуті Департаментом фінансово-облікової політики МВС України та повернуті без права на виплату одноразової грошової допомоги з огляду на те, що на час установлення втрати працездатності та написання заяв про призначення допомоги він був поліцейським; отже виплата одноразової грошової допомоги повинна проводитися відповідно до вимог Закону України «Про Національну поліцію», як поліцейським.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
З 07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію".
До набрання чинності вказаним Законом порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 (далі - Порядок № 850).
Відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання зазначеної норми Закону постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 затверджено Порядок № 850.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності IIІ групи.
Днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії (пункт 2 Порядку № 850).
Пунктами 7 - 9 Порядку № 850 визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Згідно пункту 5 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (набрав чинності 07 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".
Разом з тим, за змістом пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Виходячи з викладеного, колегія суддів зазначає, що за позивачем зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію" відповідно до Порядку № 850, який діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію", наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений (далі - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Наказом МВС України № 916 від 12 вересня 2016 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України за №1277/29409 від 22 вересня 2016 року, пункт 5 розділу 1 Порядку № 4 доповнено підпунктом 4, яким передбачено призначення поліцейському одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності, чи втрати працездатності, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми, каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Отже, твердження Міністерства внутрішніх справ України з приводу того, що позивач звільнений з органів Національної поліції, яка є самостійним органом та має вирішувати питання щодо виплати зазначених коштів є безпідставним, оскільки за колишніми працівниками міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про міліцію", виплата якої здійснюється відповідно до Порядку №850. Зазначеним Порядком чітко встановлено, що заяву про виплату цієї допомоги такий працівник подає керівнику органу внутрішніх справ, у якому проходив службу, останній складає висновок щодо виплати грошової допомоги та надсилає його до МВС для прийняття відповідного рішення.
Однак, задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_3 у розмірі 217500 грн. суд першої інстанції не врахував, що зазначення конкретної суми одноразової грошової допомоги, що підлягає до виплати, є прямим втручанням в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, постанова в цій частині підлягає до зміни.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задовольнити частково.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "16" травня 2017 р. змінити, виклавши третій абзац резолютивної частини в наступній редакції:
"Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення (затвердити висновок) про призначення та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 відповідно до Порядку та умов призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850."
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч