Постанова від 05.09.2017 по справі 343/745/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/8724/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.

суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,

за участю секретаря судового засідання: Керод Х.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В травні 2017 року позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - Калуське ОУПФУ), в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо невключення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, в тому числі індексації заробітної плати в сумі 1 076,96 грн., виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3 645,00 грн., виплаченої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 50 грн. одноразової премії в сумі 100,00 грн., виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в сумі 3 817,61 грн. та оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) в сумі 223,36 грн. при обчисленні та призначенні їй пенсії за віком як державному службовцю; зобов»язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком як державному службовцю, починаючи з 04.08.2008 року з розрахунку 85 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, в тому числі посадового окладу в сумі 1 353,75 грн., надбавки за ранг в сумі 80,00 грн., надбавки за вислугу років (25%) в сумі 358,44 грн., згідно довідки від 29.07.2008 року №118/08-4, середньомісячних розмірів премії, надбавки за високі досягнення у праці, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, сум виплаченої заробітної плати за невідпрапьований час (оплата основних та додаткових відпусток та оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) згідно довідки від 24.02.2017 року №24 з проведенням коригування даних виплат згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.08.2003 року по 31.08.22003 року за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг - 5.81 , за період з 01.09.2003 року по 31.10.2004 року - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 4,73, за період з 01.11.2004 року по 31.12.2004 року - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 3,89, за період з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 3,59, за період з 01.01.2006 року по 30.04.2007 року - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 1,64, а за період з 01.05.2007 року по 31.01.2008 року - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 1,42 з проведенням індексації згідно Закону України «Про проведення індексації» без зміни базового місяця для проведення індексації.

Позовну заяву мотивовано тим, що вона звернулась до управління з заявою, в якій просила повідомити її з урахуванням яких виплат та за який період їй здійснено розрахунок, нарахування та перерахунок пенсії. У випадку неврахування при розрахунку заробітної плати при призначенні, перерахунку їй пенсії всіх виплат, по яких було проведено нарахування та сплату страхових внесків, просила провести перерахунок призначеної, перерахованої їй пенсії з моменту призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески. У своїй відповіді 23.03.2017 року пенсійний орган не зазначив чи задоволена її заява, чи їй відмовили у такому задоволенні, відсутні дані, які б вказували з урахуванням яких виплат та за який період було проведено нарахування пенсії, а тому її вважає формальною та не розглянутою по суті. Дії щодо неврахування при обчисленні розміру її пенсії всіх видів заробітку вважає неправомірними.

Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06 липня 2017 року адміністративний позов задоволено частково; визнано неправомірними дії Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення ОСОБА_1 до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, в тому числі: індексації заробітної плати, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) оздоровлення та оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні); зобов»язано Калуське об»єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити упорядкування (перерахунок), призначеної ОСОБА_1, пенсії за віком як державному службовцю, з розрахунку 85 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі, посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, середньомісячних розмірів премії, надбавки за високі досягнення у праці, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) та оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні з проведенням коригування даних виплат згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»та індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для обчислення індексації, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 16.09.2016 року; позовні вимоги за період з 04.08.2008 року по 15.09.2016 року включно - залишено без розгляду.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, Калуське ОУПФУ оскаржило її в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити, з підстав, викладених у своїй апеляційній скарзі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв»язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 з 04.08.2008 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області, правонаступником якого є Калуське ОУПФУ, та отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

16.03.2017 року позивач звернулась до начальника Долинського об»єднаного управління ПФУ із письмовою заявою про надання інформації з урахуванням яких виплат та за який період здійснено розрахунок та нарахування пенсії з проханням надати копії розрахунків, довідок та відомостей, які були використані при призначенні та перерахунку пенсії. У випадку неврахування всіх виплат, з яких було проведено нарахування та сплату стахових внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, просила провести перерахунок призначеної пенсії (а.с 12).

Листом №17/С-пуб від 23.03.2017 року Долинське об»єднане управління ПФУ Івано-Франківської області відмовило позивачці у проведенні такого перерахунку, вказавши, що в розрахунок для призначення їй пенсії включені суми, які зазначені в наданій нею довідці №118/08-4 від 29.07.2008 року про складові заробітної плати (а.с. 13-14).

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон №3723-XII) (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, оскільки на суми посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, щомісячної премії, надбавки за високі досягнення у праці, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час та оплати днів тимчасової непрацездатності були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування та вказані виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця, тому відповідач повинен враховувати їх і при призначенні відповідної пенсії.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону №108/95-ВР, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що індексацію пенсії позивачці слід провести без зміни базового місяця для проведення індексації, оскільки перерахунок пенсії, в даному випадку, є відновленням її порушеного права на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, і не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та встановлення нового базового місяця.

Проте колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо дати з якої слід перерахувати пенсію, оскільки судом першої інстанції не враховано, що згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернулася із заявою до Пенсійного фонду 16.03.2017 року, то пенсія позивачу підлягає перерахунку, починаючи з 01.04.2017 року.

При цьому, виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов»язане із фактом звернення особи за таким перерахунком.

Відтак, до 01.04.2017 року позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки звертаючись із заявою 16.03.2017 року позивач не набула права на перерахунок пенсії, відтак її права не були порушені.

Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що вимоги позивача є частково обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому підлягають частковому задоволенню.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору помилково встановив фактичні обставини справи та надав їм неналежну правову оцінку через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити частково, постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06 липня 2017 року у справі №343/745/17 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення ОСОБА_1 до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, в тому числі: індексації заробітної плати, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) оздоровлення та оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні).

Зобов»язати Калуське об»єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити упорядкування (перерахунок), призначеної ОСОБА_1, пенсії за віком як державному службовцю, з розрахунку 85 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі, посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, середньомісячних розмірів премії, надбавки за високі досягнення у праці, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) та оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні з проведенням коригування даних виплат згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для обчислення індексації, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 квітня 2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя : Л.Я. Гудим

Судді: О.М. Довгополов

В.В. Святецький

Повний текст постанови виготовлено та підписано 06.09.2017 року.