Іменем України
04.11.09 14 год. 15 хв. Справа №2а-1409/09/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Лотової Ю.В.;
при секретарі - Мамедової Е.С.,
з участю: позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2, за усною заявою,
відповідачів - державного реєстратора Балаклавської районної державної адміністрації міста Севастополя - Карпенко С.В.;
державного реєстратора Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя - Солошенко Е.М.
третій особи - керівника - Белоущенко Є.В., представника третій особи - Ланцової Н.М., довіреність від 20.04.2008 року,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 99011), до Державного реєстратора Балаклавської районної державної адміністраціїміста Севастополя (вул. Новікова, 14, м. Севастополь, 99042),
- Державного реєстратора Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя (пр. Жовтневої революції, 8, м. Севастополь, 99038)
третя особа - обслуговуючий кооператив «Садівниче товариство «Вега» Балаклавського району» (вул. Героїв Сталінграда, 36, кв. 34, м. Севастополь, 99059).
про визнання дій протиправними, скасування свідоцтва та зобов'язання вчинити певні дії
Обставини справи:
13.08.2009 р. ОСОБА_1 (далі по тексту ОСОБА_1 або позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Державного реєстратора Балаклавської районної державної адміністрації міста Севастополя (далі по тексту відповідач 1 або державний реєстратор) про визнання противоправною та скасування реєстрації садівничого товариства «Вега» в обслуговуючий кооператив «Садівничого товариства «Вега», визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію обслуговуючого кооперативу «Садівничого товариства «Вега» та зобов'язання відповідача здійснити перереєстрацію Обслуговуючого кооперативу «Садівничого товариства «Вега» в Садівниче товариство «Вега» (відновити стан реєстраційної справи з дати порушення).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14 серпня 2009 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-1409/09/2770, до участі у справі у якості третій особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено - обслуговуючий кооператив «Садівниче товариство «Вега» Балаклавського району» (далі по тесту товариство або третя особа).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14 серпня 2009 р. закінчено підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду.
Ухвалами суду від 12.10.2009 року до участі у справі залучено другого відповідача - державного реєстратора Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя (далі по тексту відповідач 2), витребувані докази по справі, провадження у справі зупинено до 26.10.2009 року.
Ухвалою суду від 26.10.2009 року провадження в адміністративній справі № 2а-1409/09/2770 поновлено.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити. Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», Закону України «Про кооперацію», ДСТУ 4163-2003 у зв'язку з тим, що державним реєстратором були неправомірно зареєстровані зміна назви третій особи (із «Садівничого товариства «Вега» Балаклавського району» в обслуговуючий кооператив «Садівничого товариства «Вега» Балаклавського району»).
Відповідач 1 позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення, вважає, що діяв правомірно, відповідно до ст. ст. 8, 89, розділу VIII Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (арк.с. 60-62).
Відповідач 2 позовні вимоги не визнав з підстав викладених відповідачем 1 та зазначив, що відповідно до документів, які знаходяться у реєстраційної справі товариство одночасно здійснювалися дії щодо включення існуючої юридичної особи до ЄДР, зміни юридичної адреси товариства та реєстрації змін до статуту (нова редакція).
Представники третій особи вважають, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 04 листопада 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши документи і матеріали та заслухавши пояснення позивача, представника позивача, відповідачів та представників третій особи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд,
Садівниче товариство «Вега» було зареєстровано 31.01.1994 року. 12.03.2002 року назва товариства була змінена на садівниче товариство «Вега» Балаклавського району.
13.07.2009 та 16.07.2009 року уповноваженою особою товариства була подана реєстраційна картка форми № 6 про включення до Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі по тексту ЄДР) відомостей про юридичну особу із зазначенням організаційно-правової форми - обслуговуючий кооператив, реєстраційна картка форми № 4 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР, щодо змін відомостей про місце знаходження юридичної особи та реєстраційна картка форми № 3 про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (реєстрація нової редакції статуту товариства із зазначенням назви обслуговуючий кооператив «Садівниче товариство «Вега» Балаклавського району»). Для проведення реєстраційних дій був також наданий протокол № 2 позачергових загальних зборів садівничого товариства «Вега» від 08.07.2009 року, відповідно до якого затверджена нова редакція Статуту обслуговуючого кооперативу «Садівниче товариство «Вега» Балаклавського району», а головою правління товариства вибрана Белоущенко Е.Ф. (арк.с. 108-136).
Державним реєстратором виконані реєстраційні дії: юридична особа внесена до ЄДР, внесені зміни щодо статутних документів та місця знаходження товариства, видане відповідне свідоцтво про реєстрацію юридичної особи. У зв'язку із зміною міста знаходження реєстраційна справа третій особи передана відповідачу 2.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України від 28.06.1996 року органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі по тесту Закон України № 775) державний реєстратор протягом 2004 - 2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка.
В ч. 3 ст. 9 Закону України № 775 зазначено, що у бланку свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи зазначаються: найменування юридичної особи; ідентифікаційний код Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України; місцезнаходження юридичної особи; місце проведення державної реєстрації; дата проведення державної реєстрації та номер запису в Єдиному державному реєстрі; прізвище та ініціали державного реєстратора; підстава, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі про заміну свідоцтва про державну реєстрацію (у разі проведення заміни свідоцтва).
Відповідно до ч. 7 ст. 8 цього Закону вимоги щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу встановлюються спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації.
Згідно з п. 1.1. Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 9 червня 2004 року N 65, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 червня 2004 р. за N 792/9391 юридична особа повинна мати своє найменування. У найменуванні юридичної особи зазначаються її організаційно-правова форма (крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим) та назва.
Садівниче товариство за своєю суттю є кооперативом і на нього розповсюджуються вимоги Закону України «Про кооперацію» від 10.07.2003 р. № 1087-IV (далі по тексту Закон про кооперацію). У статті 6 цього закону зазначено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми. гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Наказом Держспоживстандарту під 28.05.2004 N 97 затверджені державні класифікатори України. Відповідно до державного класифікатора України «Класифікація організаційно-правових форм господарювання» ДК 002:2004, в редакції діючій на момент подій, передбачені такі форми кооперативів як виробничий, обслуговуючий, споживчий, сільськогосподарський виробничий, сільськогосподарський обслуговуючий та кооперативний банк.
Таким чином, вимоги державного реєстратора щодо зазначення організаційно-правової форми юридичної особи та зазначення уповноваженою особою під час реєстрації такої правової форми як обслуговуючий кооператив відповідало законодавству, що діяло на момент вчинення реєстраційних дій.
Крім того, відповідно до ст. 29 Закону України № 775 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Як було зазначено вище уповноваженою особою товариства - головою правління Белоущенко Є.В. для проведення реєстраційних дій були подані зокрема нова редакція статуту товариства із зазначенням назви - обслуговуючий кооператив «Садівниче товариство «Вега» Балаклавського району» та протокол № 2 позачергових загальних зборів садівничого товариства «Вега» від 08.07.2009 року.
Суд дійшов до висновку що ці документи відповідали вимогам діючого законодавства щодо оформлення документів для проведення реєстраційних дій.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України № 775 установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
В статті 8 Закону про кооперацію зазначено, що статут кооперативу повинен містити такі відомості: найменування кооперативу, його тип та місцезнаходження; мета створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності; склад його засновників; умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; права і обов'язки членів та асоційованих членів кооперативу; порядок внесення змін до статуту кооперативу; порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відповідальність за порушення зобов'язань щодо їх сплати; форми участі членів кооперативу в його діяльності; порядок формування, склад і компетенція органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок розподілу його доходу та покриття збитків; порядок обліку і звітності у кооперативі; порядок реорганізації і ліквідації кооперативу та вирішення пов'язаних з цим майнових питань; порядок скликання загальних зборів; умови і порядок повернення паю.
Нова редакція статуту товариства містила зазначені відомості. Щодо складу засновників у статуті товариства зазначено, що «засновниками кооперативу є фізичні особи згідно списку членів кооперативу, що затверджується загальними зборами». Таке зазначення засновників відповідає ст.ст. 7, 11 та 15 Закону про кооперацію.
Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону України № 775 установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Підписи засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально посвідчені. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції.
Нова редакція статуту товариства, яка була подана для проведення реєстраційних дій, відповідала зазначеної нормі права. Вона була підписана уповноваженою особою - головою правління Белоушенко Є.В., її підпис нотаріально посвідчена. Законодавством України не встановлені вимоги щодо обов'язкового підписання установчих документів усіма засновниками юридичної особи.
Відповідно до ст. 15 Закону про кооперацію вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить у тому числі затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу.
Рішення про затвердження нової редакції статуту товариства було прийнято загальними зборами від 08.07.2007 року.
Відповідно до п. 5.23. Вимог до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003 Уніфікованої система організаційно-розпорядчої документації, затвердженої наказом Державним комітетом з питань технічного регулювання та споживчої політики, від 07.04.2003 р. № 55 документи колегіальних органів підписують голова колегіального органу і секретар.
Державному реєстратору був наданий примірник оригіналу протоколу № 2 цих зборів із оригінальними підписами голови зборів та секретаря зборів. Державний реєстратор не зобов'язаний та не має відповідних прав щодо проведення будь-яких перевірок дійсності наданих документів. Тому суд не може прийняти до уваги твердження позивача, що цей протокол не є примірником оригіналу та не відповідає дійсності.
Згідно із ст. 30 Закону України № 775 державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону. В ст. 27 Закону зазначено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Суд дійшов до висновку, що у відповідача 1 не було законних підстав для відмови у проведенні реєстраційних дій, а тому підстав для скасування реєстрації (внесення даних до ЄДР) обслуговуючого кооперативу «Садівничого товариства «Вега» Балаклавського району», визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію обслуговуючого кооперативу «Садівничого товариства «Вега» Балаклавського району» та зобов'язання відповідачів здійснити перереєстрацію обслуговуючого кооперативу «Садівничого товариства «Вега» Балаклавського району» в Садівниче товариство «Вега» Балаклавського району (відновити стан реєстраційної справи з дати порушення) не має.
Що стосується посилання позивача на роз'яснення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 25.09.2009 р. N 11634, то суд зазначає, що воно видане після подій, які є предметом судового розгляду у цій справі, та у зв'язку із змінами нормативних актів, що відбулися у серпні-вересні 2009 року, а тому не може бути застосовано до спірних правовідносин.
З урахуванням зазначеного позов задоволенню не підлягає.
Постанова у повному обсязі викладена 09 листопада 2009 року.
Керуючись ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ю.В. Лотова
Судді:
Суддя
Судді: