30 серпня 2017 рокусправа № 2а/0470/9966/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження
апеляційну скаргу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі
на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 р. у справі № 2а/0470/9966/11
за позовом Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі
до Державного підприємства "Дніпропетровський експерементальний виноробний завод"
про стягнення заборгованості, -
09 серпня 2011 16.05.2017 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява представника Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі про заміну сторони виконавчого провадження за виконавчим листом №51557377 від 16.11.2012 року, а саме:
- замінити стягувача з Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі;
- замінити стягувача з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі на Лівобережну об'єднану державну податкову інспекцію м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 р. у справі № 2а/0470/9966/11 заяву Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі про заміну сторони виконавчого провадження - задоволено частково.
Замінено стягувача у виконавчому провадженні №51557377 з виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.08.2011 року по справі №2а/0470/9966/11, з Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська на його правонаступника Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі.В задоволенні іншої частини заяви - відмовлено
Не погодившись з ухвалою суду, Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Дніпрі подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 р. у справі № 2а/0470/9966/11, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, що заявник вже не здійснює функції з адміністрування єдиного внеску, а отже не може здійснювати дії щодо стягнення заборгованості з даного виду податку.
Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного від 30.08.2011 року позов Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська до Державного підприємства «Дніпропетровський експериментальний виноробний завод» про стягнення заборгованостізі сплати єдиного внеску задоволено повністю.
Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська (код ЄДРПОУ 21928864) припинено, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис від 01.04.2016 №12241120010027723.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» від 16.12.2015 №1055 реорганізовані деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України, а саме: управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська, управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська реорганізоване шляхом злиття в Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі (код ЄДРПОУ 40380265).
З огляду на викладене, а також з врахуванням приписів ст. 264 КАС України, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо необхідності заміни стягувача з Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі.
Щодо заміни стягувача на Лівобережну об'єднану державну податкову інспекцію м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Таким чином, підставою для винесення судом відповідного рішення про заміну сторони виконавчого провадження є наявність відкритого виконавчого провадження по примусовому виконанню рішення суду та вибуття однієї із сторін виконавчого провадження.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно з якими, зокрема, встановлено, що адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюють органи доходів і зборів в порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Підпунктом 14.1.1-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Пунктом 3 Розділу II Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» визначено, що процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.
Заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи».
Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Відповідно до пункту 5 цього Закону суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.
Копії виписок про надходження таких коштів, надані органами Пенсійного фонду України відповідним органам доходів і зборів, є підставою для здійснення ними обліку в картках особових рахунків платників єдиного внеску.
Таким чином, управління Пенсійного фонду України наділено повноваженнями адміністрування єдиного внеску в частині завершення процедур такого адміністрування, а тому у цій справі не втратило статусу стягувача заборгованості.
Отже, судом першої інстанції зроблено обґрунтований висновок, щодо необхідності відмови у задоволенні заяви позивача про заміну сторони в частині заміни стягувача з органу Пенсійного фонду України на відповідний податковий орган, оскільки за позивачем зберігаються усі повноваження щодо адміністрування єдиного внеску у частині завершення процедур такого адміністрування.
На підставі зазначеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому ухвалу суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 р. у справі № 2а/0470/9966/11 - залишити без задоволення.
Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 р. у справі № 2а/0470/9966/11 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко