Постанова від 05.11.2009 по справі 2а-2118/09/2770

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

05.11.09Справа №2а-2118/09/2770

м. Севастополь

17 год. 15 хв

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Водяхіна С.А.;

при секретарі - Сінгаєвської І.С.,

з участю: представника позивача - Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - Кухаренко В.М., довіреність № 04-03 від 08.01.09р. видана Фондом соціального захисту інвалідів СМВ, службове посвідчення № 18, видане 04.05.2006 р.;

представника відповідача - Приватного підприємства «Кабаре плюс» - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Кабаре плюс" про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідівзвернулося до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Кабаре плюс» про стягнення заборгованості з адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3852,91 грн. та пені в сумі 212,28 грн.

Позовні вимоги мотивовані порушенням з боку відповідача законодавства про соціальну захищеність інвалідів в України в частині недотриманням нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів у 2008р.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та наполягав на його задоволенні.

Відповідач Приватне підприємство «Кабаре плюс» повноважного представника в судове засідання не направив, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся у порядку, встановленому Главою 3 КАС України. Про причини не прибуття або поважність причин неприбуття суд не повідомив.

Суд, заслухав пояснення представника позивача, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи, вважає позов підлягаючим задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України, до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів за зверненням суб'єктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці базується на принципах, зокрема: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних здорових умов праці; встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.

Відповідно ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875 від 21.03.1991р. (далі - Закон № 875), для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Відповідно ст. 20 Закону № 875, підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ч. 1 ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Згідно ч. 3 ст. 18 Закону № 875, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.

Відповідно до п. 3, п. 14 Положення про робоче місця інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 № 314, робоче місце інвалідів вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядоохоронпраці, громадських організацій, інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда. Відповідно до п. 5 цього Положення підприємства інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно п. 14 вищезазначеного Положення, підприємства, зокрема, інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 42 від 10.02.2007р. затверджена форма статистичної звітності № 10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", яка подається підприємствами, установами та організаціями щорічно відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.

Встановлено, що 10.06.2009р. представником Севастопольського міського відділення Фонду соціальної захисту інвалідів проведена перевірка Приватного підприємства «Кабаре плюс» (далі ПП «Кабаре плюс») щодо дотримання законодавства про соціальну захищеність інвалідів. За результатами перевірки був складений акт № 78 від 10.06.2009р.

Перевіркою встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у 2008р. склала 9 чоловік (а.с.4). Норматив для працевлаштування інвалідів складає 1 робоче місце. У 2008р. у ПП «Кабаре плюс» інваліди не працювали, що складає менше на 1 одиницю чім передбачено нормативом.

Згідно розрахунку сума адміністративно-господарських санкцій за 2008 рік склала 3852,91 грн. (а.с. 4). Пеня за несвоєчасну сплату санкцій, згідно розрахунку склала 212,28 грн. (а.с. 5).

Відповідно ст. 19 Закону № 875, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно ч. 1 ст. 20 Закону № 875, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Частиною 4 вищевказаної статті передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 20 Закону № 875, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).

Докази надані до матеріалів даної справи свідчать про невиконання відповідачем обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів. Відповідачем не вжито передбачених чинним Законодавством заходів щодо зайнятості та працевлаштування інвалідів у 2008р., відповідач не дотримався нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів, та за таких обставин, позивачем доведено зобов'язання відповідача по сплаті заявлених у позові штрафних санкцій у сумі 4065,19 грн.

Відповідно до п. 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1767, суми штрафних санкцій перераховуються підприємствами в дохід державного бюджету самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.

У добровільному порядку відповідач заборгованість не сплатив.

З врахуванням викладеного, аналізу діючого законодавства, суд дійшов висновку, що вимоги Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій, у зв'язку з недотриманням нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів та пені у зв'язку з порушенням термінів сплати адміністративно-господарських санкцій підлягають задоволенню, а адміністративні-господарські санкції в сумі 3852,91 грн. та пеня в сумі 212,28 грн. стягненню.

Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, текст постанови складено у повному обсязі, та постанова підписана 10.11.2009р.

Керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Севастопольського міського відділення Фонду соціального захистуінвалідів, задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства «Кабаре плюс» (вул. Ген. Лебедя, буд. 41, ЄДРПОУ32634864, р/р 26000613807 в КРД ВАТ «Райффайзен банк Аваль» МФО 324021) на користь Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Гоголя, буд. 20-а м. Севастополя, ЄДРПОУ 24694007, р/р 31213230700007 в УДК м. Севастополя МФО 824509) заборгованість з адміністративно-господарських санкцій за 2008р. в розмірі 4065,19 грн. з яких адміністративно-господарські санкції в сумі 3852 (три тисячі вісімсот п'ятдесят дві) грн.91 коп., пеня в сумі 212 (двісті дванадцять) грн. 28 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя С.А. Водяхін

Судді:

Суддя

Судді: