Копія
Іменем України
27.10.09 Справа №2а-1542/09/2770
м. Севастополь
15 год. 45 хв.
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі колегії суддів:
головуючого судді - Водяхіна С.А.;
Суддів - Прохорчук О.В.,
- Куімова М.В.,
при секретарі - Сінгаєвської І.С.,
за участю:
- позивача - ОСОБА_2, паспорт НОМЕР_1, виданий Чорноморським РВГУ МВС України в АРК 25.11.2003 р.
- представника позивача - ОСОБА_3, довіреність від 03.09,09р., паспорт НОМЕР_2, виданий Ленінським РВ УМВС України в м. Севастополі 18.11.1997 р.
- представника відповідача - Адміністрації Державної прикордонної служби України - Ляшука С.Ф., довіреність № 41/27 від 29.12.08 р., видана Державною прикордонною службою України, службове посвідчення ПС № 041998, видано 03.11.2008 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов'язання проведення перерахунку грошового забезпечення,
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Начальника Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України Нипшора О.П. про зобов'язання провести перерахунок грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01.01.2008р., та видати позивачу відповідний грошовий атестат для нарахування пенсії в частині дійсного розміру його посадового окладу та відповідних надбавок, визначивши посадовий оклад в сумі 1843 грн.
У ході судового розгляду справи, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 15.09.2009 р., проведено заміну неналежної сторони у справі: первинного відповідача Начальника Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України Нипшора О.П. замінено належнім відповідачем -Адміністрацією Державної прикордонної служби України, у зв'язку з чим справу призначено до розгляду колегією у складі трьох суддів.
Після проведення заміни відповідача у справі, позивачем подано уточнений адміністративний позов, в якому він просить суд зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України видати відповідний, наказ начальнику Азово-Черноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України про проведення перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_2 згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»з 01.01.2008р., та видачу ОСОБА_2 відповідного грошового атестату для нарахування пенсії в частині дійсного розміру його посадового окладу та відповідних надбавок, визначивши посадовий оклад в сумі 1843 грн., та надбавку за кваліфікацію «майстер»в розмірі 11% від посадового окладу.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, у яких просив суд застосувати позовну давність та у задоволенні позову відмовити, як у безпідставному та не заснованому на законі.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі та наполягали на задоволенні позову з підстав, що наведені у позовної заяві.
Представник позивача проти позову заперечував, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити, як у безпідставних та не заснованих на законі, та наполягав на застосуванні позовної давності.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, встановивши обставини по справі, вивчивши матеріали справи та наявні у справі докази, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що позивач проходив військову службу у Азово-Чорноморському регіональному управлінні Державної прикордонної служби України на посаді заступника начальника Азово-Чорноморського регіонального управління з питань морської охорони-начальника морського відділу Державної прикордонної служби України.
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 385 від 04.09.2008 р. позивача звільнено з займаної посади та з військової служби у запас у зв'язку зі скороченням штату, та йому видано грошовий атестат № 20 про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії із зазначенням посадового окладу 1600 грн. та надбавки за кваліфікацію «майстер»у розмірі 5,5%.
Зазначений розмір посадового окладу позивача визначений наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України «Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців Державної прикордонної служби України»№ 1075 від 25.12.2007 р. (а.с. 46-47), який доведено до відома позивача 12.01.2008 року.
Проте, ані сам наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України «Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців Державної прикордонної служби України»№ 1075 від 25.12.2007 р., ані дії відповідача щодо визначення саме йому вказаного розміру посадового окладу, позивач не оскаржує, та проти їх законності не заперечує.
Тому суд не може погодиться з доводами представника відповідача про необхідність визначення терміну позовної давності з моменту ознайомлення позивача з наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України «Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців Державної прикордонної служби України»№ 1075 від 25.12.2007 р., у зв'язку з чим клопотання представника відповідача про застосування позовної давності задоволенню не підлягає.
Як вбачається з пояснень позивача та представника відповідача, позивач протягом служби отримував грошове забезпечення у зазначеному розмірі та жодних скарг про незгоду з цим розміром грошового забезпечення до відповідача або до Начальника Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України Нипшора О.П. не направляв.
При звільненні у запас позивачу видано грошовий атестат № 20 про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, в якому вказано розмір грошового забезпечення, яке фактично отримано позивачем.
Але у позові позивач просить суд зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України видати відповідний, наказ начальнику Азово-Черноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України про проведення перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_2 згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»з 01.01.2008р., та видачу ОСОБА_2 відповідного грошового атестату для нарахування пенсії в частині дійсного розміру його посадового окладу та відповідних надбавок, визначивши посадовий оклад в сумі 1843 грн., та надбавку за кваліфікацію «майстер»в розмірі 11% від посадового окладу.
Проте ані у позові, ані у судовому засіданні позивачем не зазначено жодної правової підстави для видання відповідачем зазначеного Наказу про перерахунок грошового забезпечення позивача всупереч іншим власним наказам про встановлення сум посадових окладів та надбавок, яки позивачем не оскаржуються.
При цьому, посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»як на підставу для проведення перерахунку грошового забезпечення, не може бути прийняте судом до уваги, оскільки, як то підтверджує у позові та у своїх поясненнях сам позивач, цією постановою розмір посадового окладу для посади заступника начальника регіонального управління не передбачений.
Проте, пунктом 5 зазначеної постанови передбачено: «Надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати:
- посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 за аналогічними посадами;
- посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 3 - 7 відсотків нижче від визначеного схемою розміру посадового окладу відповідного керівника».
Тобто зазначеною нормою встановлено право, а не обов'язок, керівників державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям, посади яких не передбачені цією постановою. При цьому вказано два варіанта реалізації цього права.
Статтею 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено, що керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу (далі - працівників) та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах або планах використання бюджетних коштів.
Компетенція Адміністрації Державної прикордонної служби України визначена Положенням про Адміністрацію Державної прикордонної служби України, яке затверджено Указом Президента України «Питання Адміністрації Державної прикордонної служби України»N 797/2003 від 04 серпня 2003 року.
Згідно п.п. 25 п. 4 зазначеного Положення, Адміністрація Держприкордонслужби України відповідно до покладених на неї завдань організовує забезпечення підпорядкованих органів матеріальними та іншими ресурсами, вживає заходів до забезпечення будівництва, реконструкції, експлуатації та ремонту житлового фонду, об'єктів військового призначення.
Відповідно до п. 7 зазначеного положення, Адміністрація Держприкордонслужби України в межах своєї компетенції, на основі та на виконання актів законодавства видає директиви і накази, організовує і контролює їх виконання. Рішення Адміністрації Держприкордонслужби України, прийняті в межах її компетенції, є обов'язковими для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.
Пунктом 9 вказаного Положення визначено, що Голова Державної прикордонної служби України є розпорядником коштів Адміністрації Держприкордонслужби України.
Як вбачається з пояснень представника відповідача, на виконання статті 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та виходячи з фактичного розміру фонду заробітної плати (грошового забезпечення), встановленого для відповідача, посадові оклади заступників начальників регіональних управлінь (територіальних органів) Державної прикордонної служби було визначено за аналогічними посадами заступників начальників територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, оскільки аналогічні посади для заступників територіальних органів військових формувань та правоохоронних органів, визначених постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», зазначені тільки у додатку 11 «Схема посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях м . Севастополі, лінійних управлінь на залізницях управління МВС на транспорті».
Таким чином, судом встановлено, що посадовий оклад позивачу визначено згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»та в межах компетенції Голови Державної прикордонної служби України.
Доказів звернення до Адміністрації Державної прикордонної служби з вимогами про проведення перерахунку грошового забезпечення позивач суду не надав.
Інших підстав для зобов'язання відповідача видати наказ про перерахунок грошового забезпечення позивач не навів.
Що стосується виплати позивачу надбавки за кваліфікацію «майстер», то судом встановлено наступне.
Пунктом 7 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р. встановлено, що до упорядкування додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно з додатками 25-28, їх виплата провадиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 % установленого згідно із зазначеними додатками розміру, крім щомісячних виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу льотного та наземного складу авіації, плаваючого складу, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які виконують водолазні роботи, проходять службу в аеромобільних військах та частинах спеціального призначення, та виплати одноразової винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які знешкоджують вибухові предмети.
Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, МВС, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, СБУ, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, у тому числі розмір надбавки за кваліфікацію «майстер», визначені Додатком 25 до зазначеної Постанови.
Згідно додатку 25 до цієї Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р., надбавка за кваліфікацію «майстер»визначена у розмірі 11% посадового окладу військовослужбовця.
Проте, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців Кабінетом Міністрів України до цього часу не упорядковані, у зв'язку з чим, відповідачем, на виконання п.7 Постанови та у межах власної компетенції, виплата надбавки за кваліфікацію «майстер»проводилася у розмірі 5,5 % посадового окладу військовослужбовця.
Таким чином, судом встановлено, що виплата позивачу надбавки за кваліфікацію «майстер»також проводилася згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
Згідно ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У судовому засіданні встановлено, що при визначенні позивачу посадового окладу та надбавки за кваліфікацію «майстер», відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
При таких обставинах, позовні вимоги ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України задоволенню не підлягають.
Відповідно ч. 3 ст. 160 КАС України, повний текст постанови складено та постанова підписана 02.11.2009р.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов'язання проведення перерахунку грошового забезпечення, відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Головуючий суддя підпис С.А. Водяхін
Судді підпис О.В. Прохорчук
підпис М.В. Куімов
З оригіналом згідно:
Суддя С.А. Водяхін