Іменем України
21.10.09Справа №2а-1922/09/2770
м. Севастополь
12 год. 23 хв
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Водяхіна С.А.;
при секретарі - Сінгаєвської І.С.,
з участю: за участю:
- представника позивача - Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - Кухарєнко Віри Миколаївни, довіреність № 04-03 від 08.01.2009, видана СМВ Фонду соціального захисту інвалідів, службове посвідчення № 183, видано 04.05.2006 р.;
- представника відповідача Комунального підприємства СМР "Севтеплосервіс" - Сухотовської Ірини Серафимівни, довіреність № 3 від 28.07.2009 р., видана КП СМР "Севтеплосервіс" паспорт НОМЕР_1, виданий Ленінським РВ УМВС України в м. Севастополі 19.12.1997 р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства Севастопольської міської ради "Севтеплосервіс" про стягнення заборгованості,
Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідівзвернулося до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства Севастопольської міської ради «Севтеплосервіс» про стягнення заборгованості з адміністративно-господарських санкцій у розмірі 28405,00 грн. та пені в сумі 1931,20 грн.
Позовні вимоги мотивовані порушенням законодавства про соціальну захищеність інвалідів в України в частині недотриманням нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів у 2008р.
В судовому засіданні, на підставі ст. 51 КАС України представник позивача надав заяву про зміну позовних вимог, у зв'язку з тим, що у розрахунку пені помилково була застосована не діюча облікова ставка НБУ, та просив стягнути з відповідача пеню у сумі 1439,88 грн., позов підтримав у повному обсязі та наполягав на його задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні позов визнав, не заперечував проти його задоволення.
Суд, заслухав пояснення представника позивача, представника відповідача, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи, вважає позов підлягаючим задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України, до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів за зверненням суб'єктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно ч. 1 ст. 51 КАС України, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці базується на принципах, зокрема: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних здорових умов праці; встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.
Відповідно ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875 від 21.03.1991р. (далі - Закон № 875), для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно ст. 20 Закону № 875, підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ч. 1 ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Згідно ч. 3 ст. 18 Закону № 875, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.
Відповідно до п. 3, п. 14 Положення про робоче місця інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 № 314, робоче місце інвалідів вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядоохоронпраці, громадських організацій, інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда. Відповідно до п. 5 цього Положення підприємства інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно п. 14 вищезазначеного Положення, підприємства, зокрема, інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 42 від 10.02.2007р. затверджена форма статистичної звітності № 10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", яка подається підприємствами, установами та організаціями щорічно відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
Встановлено, що відповідно Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів, який був наданий до Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів Комунальним підприємством Севастопольської міської ради «Севтеплосервіс» (далі - КП СМР «Севтеплосервіс»), середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у 2008р. склала 18 чоловік (а.с.4). Норматив для працевлаштування інвалідів складає 1 робоче місце. У 2008р. у КП СМР «Севтеплосервіс» інваліди не працювали, що складає менше на 1 одиницю чім передбачено нормативом.
Відповідно ст. 19 Закону № 875, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно ч. 1 ст. 20 Закону № 875, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Частиною 4 вищевказаної статті передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 20 Закону № 875, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Доказі надані до матеріали даної справи свідчать про невиконання відповідачем обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів. Відповідачем не вжито передбачених чинним Законодавством заходів щодо зайнятості та працевлаштування інвалідів у 2008р., відповідач не дотримався нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів, та за таких обставин, позивачем доведено зобов'язання відповідача по сплаті заявлених у позові штрафних санкцій у сумі 29405,00 грн.
Відповідно до п. 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1767, суми штрафних санкцій перераховуються підприємствами в дохід державного бюджету самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.
Самостійно відповідач перерахував зобов'язання частково у розмірі 1000 грн., та таким чином числиться борг у сумі 28405,00 грн.
Відповідно ч. 2 ст. 51 КАС України, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково.
Відповідно ч. 1 ст. 136 КАС України відповідач має право визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву.
З врахуванням викладеного, аналізу діючого законодавства, визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку, що вимоги Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій, у зв'язку з недотриманням нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів та пені у зв'язку з порушенням термінів сплати адміністративно-господарських санкцій підлягають задоволенню, а адміністративні-господарські санкції в сумі 28405,00 грн. та пеня в сумі 1439,88 грн. стягненню..
Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, текст постанови складено у повному обсязі, та постанова підписана 26.10..2009р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 136, 158-163, 167 КАС України, суд -
Позов Севастопольського міського відділення Фонду соціального захистуінвалідів, задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства Севастопольської міської ради «Севтеплосервіс» (пр. Ген. Острякова, буд. 25, ЄДРПОУ 24876725, р/р 26005945219301 в СФ УСБ м. Севастополя, МФО 324195) на користь Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Гоголя, буд. 20-а м. Севастополя, ЄДРПОУ 24694007, р/р 31213230700007 в УДК м. Севастополя МФО 824509) заборгованість з адміністративно-господарських санкцій за 2008р. в розмірі 29844,88 грн. з яких адміністративно-господарські санкції в сумі 28405 (двадцять вісім тисяч чотириста п'ять) грн., пеня в сумі 1439 (одна тисяча чотириста тридцять дев'ять) грн.. 88 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя С.А. Водяхін
Судді:
Суддя
Судді: