Справа № 2-а-5687/2008
Категорія стат. обліку - 47
О 11.50 год. 20.08.2008 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р.А.
при секретарі судового засідання Федоренко Ю.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, третя особа Павлоградська центральна районна лікарня Павлоградського району Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій та стягнення коштів,-
Позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, третя особа Павлоградська центральна районна лікарня Павлоградського району Дніпропетровської області про:
- визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області щодо неправильного нарахування позивачу державної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_4 до досягнення ним трирічного віку за період з травня 2006 року по квітень 2007 року.;
- стягнення з відповідача на користь позивача недоплачену суму заборгованості по допомозі по догляду за дитиною - ОСОБА_4 до досягнення ним трирічного віку за квітень 2007 року в сумі 3735 грн. 76 коп.;
- стягнення з відповідача на користь позивача моральну шкоду в сумі 1000 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, являється матір'ю малолітньої дитини. Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" позивачу щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особі що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Але, всупереч вимогам ст. 15 зазначеного Закону та п. 3 ст. 22 Конституції України щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася не в повному обсязі, а тому просить стягнути недоплачені суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідач надіслав до суду заперечення, які суд долучив до матеріалів справи, та просив проводити розгляд справи без участі його представника.
В своїх запереченнях відповідач пояснив, що позивачу щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалась у розмірах, передбачених законами України "Про Державний бюджет України".
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Допомога по догляду за дитиною - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, виплачувалася позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації Дніпропетровської області в таких розмірах: у квітні 2007 року - 81 грн. 79 коп.
Таким чином, допомога по догляду за дитиною виплачувалася позивачу у розмірах що були передбачені Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Статтею 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» установлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
До 01.01.2008 року статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Таким чином, законами України, «Про Державний бюджет України» на 2006 (ст. 61) та 2007 (ст. 56) роки були встановлені інші розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ніж той розмір, що встановлений ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно до ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджетний процес - це регламентована нормами права діяльність, пов'язана, в тому числі, з виконанням бюджетів, що складають бюджетну систему України.
Відповідно до ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
Стаття 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» неконституційною не визнавалась.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Абзацом 1 ч. 2 статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» який неконституційним не визнавався, встановлено джерела фінансування виплат допомоги сім'ям з дітьми - за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яка неконституційною не визнавалась, головним розпорядникам коштів Державного бюджету України затверджено бюджетні призначення у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами та централізовані заходи і програми в розрізі адміністративно-територіальних одиниць згідно з додатками № 3, 4, 5 до цього Закону. Обсяг видатків, затверджених законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік на виконання державних програм соціального захисту населення, в тому числі і допомогу сім'ям з дітьми, у зв'язку з прийнятим 09.07.2007 року рішенням Конституційного Суду України № 6-рп не переглядався Верховною Радою України та неконституційним не визнавався.
У ст. 95 Конституції України вказано, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Статтею 23 Бюджетного кодексу України встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України.
Згідно п. 36 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України відповідач є розпорядником бюджетних коштів.
Згідно ст. 51 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань.
Відповідно до ст. 116 Бюджетного кодексу України недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку виконання бюджету визнається бюджетним правопорушенням.
Відповідно до ст. 121 особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Пунктом 23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який неконституційним не визнавався, в Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" внесено наступні зміни: «Стаття 12. Розмір допомоги при народженні дитини. Допомога при народженні дитини надається у розмірі 12 240 гривень - на першу дитину, 25 000 гривень - на другу дитину, 50 000 гривень - на третю і наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні першої дитини в сумі 4 800 гривень, другої дитини - 4 840 гривень, третьої та наступної дитини - 5 000 гривень, решта на першу дитину виплачується протягом наступних 12 місяців, на другу дитину - 24 місяців, на третю і наступну дитину - 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України";
Частину першу статті 15 викладено в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень";
Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладено у такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
Тому, дії відповідача, по виплаті допомоги позивачу у 2007 році по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вчинені в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та не можуть бути визнані протиправними, оскільки допомога по догляду за дитиною виплачувалася позивачу в межах бюджетних асигнувань що були передбачені Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». До квітня 2007 року у Управління праці та соціального захисту населення не мало обов'язків здійснювати виплату допомоги по досягненню дитиною трирічного віку.
Враховуючи правомірність дій відповідача, будь-якої шкоди його діями позивачу не нанесено, як матеріальної так і моральної, у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення з відповідача коштів задоволенню не підлягають.
Разом з тим, відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року, тому позивач має право на отримання даної допомоги у встановленому цим законом розмірі, а саме:
- до 01.01.2008 року у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
- після 01.01.2008 року у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, з урахуванням перехідних положень Закону відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців,
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи викладене, виходячи за межі позовних вимог з метою повного захисту прав позивача, суд вважає що Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації Дніпропетровської області повинно нарахувати та виплатити ОСОБА_1, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року в розмірі, визначеному ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року, за виключенням сум, що вже нею отримані.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації про визнання неправомірними дій та стягнення коштів задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_5 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року в розмірі, визначеному ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року, за виключенням сум, що вже нею отримані.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Копію постанови направити відповідачу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання рішення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Постанова складена в повному обсязі 26.08.2008 року
Суддя Р.А. Барановський