14037, м. Чернігів, вул. Гончарова, 4
19 травня 2009 р. № 2а-8595/09/2570
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., при секретарі Грузновій О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовом Контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області
доНіжинської міської державної лікарні ветеринарної медицини
прозобов'язання виконати вимоги КРВ
за участю представників сторін:
від позивача
від відповідачаХалімона О.М., довіреність № 25-25-18-14/1515-2009 року, Дворник Л.А., довіреність № 25-25-18-14/2617-2009 року
Іващук О.С.
До Чернігівського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області до Ніжинської міської державної лікарні ветеринарної медицини, в якому позивач просить зобов'язати Ніжинську міську державну лікарню ветеринарної медицини виконати обов'язкові вимоги КРВ в Ніжинському районі і м. Ніжині від 29.12.2008 року №12-20/1226, в частині відшкодування незаконних видатків у сумі 2780 грн., проведених по оплаті юридичним особам послуг, які не пов'язані з організацією та наданням платних послуг Ніжинською міською державною лікарнею ветеринарної медицини; відшкодувати незаконні видатки у сумі 1750 грн. пов'язані з виплатою матеріальної допомоги понад встановлені чинними нормативно-правовими актами розміри та проведенням коригування розрахунків з державними цільовими фондами на суму 633,50 грн. по незаконно виплаченим сумам матеріальної допомоги, відшкодувати проведені з порушенням встановленого порядку виплат надбавок за шкідливі умови праці на суму 8939,85 грн. та проведенням коригування розрахунків з державними цільовими фондами на суму 3236,23 грн. по вищезазначеній сумі надбавок та відшкодувати вартість незаконно списаного на видатки по утриманню установи пального у сумі 193,67 грн., мотивуючи позовні вимоги тим, що у період проведення перевірки відповідача були встановленні численні порушення чинного законодавства, в тому числі Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та «Порядку складання річних фінансових звітів установами і організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів».
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити. Представник відповідача позов не визнав повністю та просив в його задоволенні відмовити.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 19.05.2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 25.05.2009 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 2.18 плану Головного контрольно-ревізійного управління України на IV квартал 2008 року та на підставі направлень виданих КРВ в Ніжинському районі і м. Ніжині, здійснено ревізію фінансово-господарської діяльності Ніжинської міської державної лікарні ветеринарної медицини за період з 01.01.2006 року по 30.09.2008 року, результати якої оформлені актом від 24.11.2008 року № 12-24/093.
Згідно пункту 4 п.п. «б» Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», надано право керівникам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, при яких створені централізовані бухгалтерії, керівникам бюджетних установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків надавати працівникам матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання.
Під час проведення ревізії дотримання вимог законодавства при нарахуванні та виплати працівникам премій, допомог, компенсаційних виплат, проведеною у вибірковому порядку за липень, вересень 2006 року, лютий, червень, липень, жовтень 2007 року та квітень, червень 2008 року встановлено, що у вересні 2006 року відповідачем проведено нарахування та виплату матеріальної допомоги у розмірі, що перевищував один посадовий оклад на рік на загальну суму 1750 грн., на суму нарахованої з порушенням встановленого порядку матеріальної допомоги проведено нарахування та перерахування до державних цільових фондів в сумі 633,50 грн., що в порушення п. 4 п.п.„б” Постанови Кабінету Міністрів України № 1298 від 30.08.2002р. «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», п.2.2 наказу Міністерства аграрної політики України № 602 від 03.11.2005 року, п.п.1.2, 1.3 «Порядку складання річних фінансових звітів за 2006 рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів», затвердженого наказом Державного казначейства України № 114 від 30.03.2007 року та п.1 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», призвело до завищення на 1750 грн. суми фактичних і касових видатків за загальним фондом по КПКВ 2802030 «Організація і регулювання діяльності установ в системі ветеринарної медицини» КЕКВ 1111 «Заробітна плата» та до завищення на 633 грн. суми фактичних і касових видатків за загальним фондом по КПКВ 2802030 «Організація і регулювання діяльності установ в системі ветеринарної медицини» за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату».
Згідно частини 1 ст. 3 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 року №996-ХIV, метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. №442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Як вбачається з матеріалів справи, протягом перевіяємого періоду встановлено, що окремим працівникам Ніжинської міської державної лікарні ветеринарної медицини було проведено нарахування та виплату надбавок за шкідливі умови праці у розмірі 12%, в результаті чого було нараховано та виплачено надбавок за шкідливі умови праці в сумі 2830,05 грн., за 2007 рік в сумі 4046 грн. та протягом 2008 року в сумі 2063,80 грн.
Надбавку у розмірі 12 % було передбачено затвердженими на 2006-2008 роки штатними розписами Ніжинської міської державної лікарні ветеринарної медицини, згідно якого у 2006 році було нараховано і виплачено надбавок за шкідливі умови праці в сумі 2830,05 грн., за 2007 рік в сумі 4046 грн. та у 2008 році - 2063,80 грн.
Таким чином, для надання працівникам передбачених чинним законодавством пільг і компенсацій за роботу в шкідливих і важких умовах праці впродовж певного 5-річного періоду відповідне право повинно бути підтверджене за результатами атестації робочих місць за умовами праці, проведеної у цей термін. Проте відповідачем не надано доказів проведення атестації робочих місць за умовами праці по вищезазначених посадах в порядку, визначено Постановою Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. №442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Відповідно до п.4 даної Постанови, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Отже, як вбачається з вищевикладеного, відповідачем при виплаті надбавок за шкідливі умови праці у сумі 8939,85 грн. було проведено з порушенням вимог вказаної Постанови, на суми проведених з порушенням вимог чинних нормативно-правових актів виплат у 2006-2008 роках здійснено нарахування та перерахування до державних цільових фондів у загальній сумі 3236,23 грн., що призвело до порушення вимог п.1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.п.1.2, 1.3 «Порядку складання річних фінансових звітів за 2006 рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів», затвердженого наказом Державного казначейства України № 114 від 30.03.2007 року, п.1.2 «Порядку складання річних фінансових звітів за 2007рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів», затвердженого наказом Державного казначейства України № 3 від 10.01.2008 року та п.1.2 «Порядку складання річних фінансових звітів за 2008рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів», затвердженого наказом Державного казначейства України № 107 від 28.03.2008 року.
Під час проведення ревізії також було встановлено, що у лютому, березні 2007 року з реєстраційного рахунку по обліку коштів спеціального фонду, проведено перерахування в сумі 220 грн. Управлінню культури Ніжинської міської ради за екскурсійне обслуговування та у сумі 250 грн. Ніжинському драматичному театру ім. Коцюбинського за театральне обслуговування, що в свою чергу призвело до завищення у 2007 році фактичних і касових видатків за спеціальним фондом по КПКВ 2802030 «Організація і регулювання діяльності установ в системі ветеринарної медицини» КЕКВ 1139 «Оплата інших послуг та інші видатки» на суму 2720 грн., та до порушення п.1 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п.1.2 «Порядку складання річних фінансових звітів а 2007 рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів».
Крім того, під час проведення перевірки, позивачем встановлено, що відповідачем у березні 2006 року Менському санаторію «Остреч» перераховано 375 грн. за навчання спеціалістів по договору, укладеному між Ніжинською міською державною лікарнею ветеринарної медицини та Менський санаторієм «Остреч» на предмет забезпечення умов для проведення навчання. Відповідачем за рахунок коштів спеціального фонду було оплачено вартість 5 днів лікування на загальну суму 60 грн. Вказане порушення призвело до завищення за 2006 рік фактичних і касових видатків за спеціальним фондом, чим порушено п.1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п.3 «Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямків використання», а дані кошти списані на видатки по утриманню установи за спеціальним фондом.
Також перевіркою встановлено, що протягом січня, березня та червня 2006 року відповідачем було передано Ніжинському МРВ УМВС України пального на загальну суму 193,67 грн. Вартість переданого пального списано на видатки по утриманню установи.
Відповідно до ч.2 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228 «Про порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ» установи мають право брати бюджетні зобов'язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду, а вищі навчальні заклади та наукові установи також установлених затвердженими планами використання бюджетних коштів і помісячними планами використання бюджетних коштів.
Отже, відповідачем порушено п.5 вказаної Постанови, що в свою чергу призвело до завищення касових і фактичних видатків у звіті №2д „Звіт про виконання загального фонду кошторису установи” за 2006 рік по КПКВ 2802030 „Організація і регулювання діяльності установ в системі ветеринарної медицини” КЕКВ 1135 „Оплата транспортних послуг та утримання транспортних засобів” за загальним фондом на суму 193,67 грн.
Відповідно до п. 7 статті 10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” передбачено право органів державної контрольно-ревізійної служби пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
29.12.2008 року листом № 12-20/1226 КРВ в Ніжинському районі і м. Ніжині було направлено обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень, які відповідачем не оскаржені.
Як вбачається з листа Ніжинської міської державної лікарні ветеринарної медицини від 12.02.2009 року № 7 обов'язкові до виконання вимоги від 29.12.2008 року відповідачем не виконані.
Згідно п. 10 ч. 1 ст.10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, передбачено право органів державної контрольно-ревізійної служби звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин, позовні вимоги контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області до Ніжинської міської лікарні ветеринарної медицини підлягають задоволенню повністю.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163, 156 КАС України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Зобов"язати Ніжинську міську державну лікарню ветеринарної медицини виконати обов"язкові вимоги КРВ в Ніжинському районі і м. Ніжині, направлені листом від 29.12.2008 року № 12-20/1226 в частині відшкодування незаконних видатків в сумі 2780 грн., проведених по оплаті юридичним особам послуг, які не пов"язі з організацією та наданням платних послуг Ніжинською міською державною лікарнею ветеринарної медицини; відшкодування незаконних видатків в сумі 1750 грн., пов"язаних з виплатою матеріальної допомоги понад встановлені чинними нормативно-правовими актами розміри та проведення коригування розрахунків з державними цільовими фондами на суму 633,50 грн. по незаконно виплаченим сумам матеріальної допомоги; відшкодування проведених з порушенням встановленого порядку виплат надбавок за шкідливі умови праці на суму 8939,85 грн. та проведенням коригування розрахунків з державними цільовими фондами на суму 3236,23 грн. по вищезазначеній сумі надбавок та відшкодування вартості незаконно списаного на видатки по утриманню установи пального у сумі 193,67 грн.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
На підставі ч.3 ст. 160 КАС України виготовлення постанови у повному обсязі відкласти на 25.05.2009р
Суддя Ю.О.Скалозуб