Справа № 2а-9152/09/2570
"12" травня 2009 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Гром Л. М.
при секретарі - Коляда С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання дій неправомірними, -
14.04.2009 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції і просить суд: визнати недійсними акти перевірки відповідача за № 251600239/23-200, № 251600238/23-200, № 251600240/23-200 від 25.11.2008р.; визнати недійсними рішення відповідача за № 1689/2674203324/23-200, № 1687/2674203324/23-200, № 1688/2674203324/23-200 від 02.12.2008р. якими було застосовано фінансові санкції у розмірі 3000 грн.; зобов'язати ГУДКУ в Чернігівській області перерахувати на р/р 26002116774, МФО 380805 в Райффайзен банк «Аваль», м. Київ, сплачені грошові кошти по фінансових санкціях Прилуцької ОДПІ в розмірі - 3000 грн. Свої позовні вимоги мотивує тим, що викладення порушення в актах перевірки та прийнятих рішеннях про застосування штрафних фінансових санкцій є неправомірним, оскільки постанова Кабінету Міністрів України № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».набула чинності з 25.11.2008 р.
В судовому засіданні 12 травня 2009 року представник позивача надав суду заяву щодо позовних вимог в якій просив суд визнати недійсними висновки в актах Прилуцької ОДПІ за № 251600239/23-200, № 251600238/23-200 ,та акті перевірки № 251600240/23-200 від 25.11.2008р. в частині встановлення порушень Постанови Кабінету Міністрів України № 957 від 30.10.2008р.(санкція в розмірі 1000 грн.), а п. 2 та 3 позовних вимог залишити відповідно до позовної заяви.
В судовому засіданні представник позивача позов та його мотиви підтримав повністю посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав та пояснив суду, що Закон України «Про Кабінет Міністрів України» категорично не визначає, що лише опублікування в «Офіційному віснику України» постанов Кабінету Міністрів України можуть вважатися офіційним опублікуванням. В даному випадку слід також керуватися Указом Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» від 10 червня 1997 року № 503, статтею 1 якого до офіційних друкованих видань віднесено «Офіційний вісник України» та газету «Урядовий кур'єр». Так, в газеті «Урядовий кур'єр» від 05.11.2009 року № 207 опубліковано Постанову Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» від 30.10.08р. № 957, яка набирає чинності через 10 днів з дня опублікування, а саме 15.11.2008 року. Тому працівниками Прилуцької ОДПІ правомірно застосували до СПД ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції розмірі 3000 грн. Крім того , представник відповідача зазначив , що в своїх діях керувались і роз'ясненнями листом від 08.07.2008 р. № 5928-0-33-08-34 Міністерства юстиції України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на слідуючих підставах.
Судом встановлено, що виконавчим комітетом Прилуцької міської ради Чернігівської області проведено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за адресою: Чернігівська область, АДРЕСА_1, перебуває на податковому облік в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції, як платник податків.
Отже, відповідач належним чином зареєстрований, як суб'єкт підприємницької діяльності та платник податків, а тому на нього поширюється дія законів та інших нормативно-правових актів, які регулюють здійснення підприємницької діяльності та сплату податків в Україні.
Як вбачається із матеріалів справи 25.11.2008 року працівниками Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції проведено перевірку:
зупиночного комплексу з торгівельним павільйоном по вул. Київська, 337-А м. Прилуки актом перевірки 25.11.2008 р. за №251600239/23-200, встановлено реалізацію 16.11.2008 р. двох пляшок горілки (z-звіт 1556 від 16.11.08 р.) «Благов», 0,5 л., 40 % по ціні 12,60 грн. за пляшку чим, вважає Прилуцька ОДПІ, було порушено Постанову КМУ №957, а відповідно й абзац 11 ч.2, ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995 р. На підставі даного акту за рішенням Прилуцької від 02.12.2008 р. №1689/2674203324/23-200 застосована штрафна санкція в розмірі - 1000 грн.;
відділу магазину «Ліцей» , по вул. Червоноармійська, 84 м. Прилуки актом перевірки від 25.11.2008 р. за №251600238/23-200, встановлено реалізацію 17.11.2008 р. двох пляшок горілки (z-звіт від 17.11.08 р. №1078) «Біленька», 0,5 л., 40 % по ціні 13,50 грн. за пляшку чим, вважає Прилуцька ОДПІ, було порушено Постанову КМУ №957, а відповідно й абзац 11 ч.2, ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових фобів» №481/95-ВР від 19.12.1995 р. На підставі даного акту за рішенням Прилуцької ОДШ від 02.12.2008 р. №1687/2674203324/23-200 застосована штрафна санкція в розмірі - 1000 грн.;
торгівельного павільйону по вул. Костянтинівська, 120а м. Прилуки актом перевірки від 25.11.2008 р. за №251600240/23-200, встановлено реалізацію 17.11.2008 р. двох пляшок горілки (z -звіт від 17.11.08 р. №1285) «Українська з перцем» 0,5 л., 40 % по ціні 12,40 грн. за пляшку чим, вважає Прилуцька ОДПІ, було порушено Постанову КМУ №957, а відповідно абзац 11 ч.2, ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995 р. На підставі даного акту за рішенням Прилуцької ОДПІ - 02.12.2008 р. №1688/2674203324/23-200 застосована штрафна санкція в розмірі - 1000 грн.
Як вбачається із актів перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій мова йде про, те що перевіркою було виявлено факт порушення фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 16 і 17 листопада 2008 року Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» № 957 від 30.10.2008р.
Статтею 57 Конституції України встановлено, що, закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Набрання чинності актами Кабінету Міністрів України врегульовано статтею 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 16 травня 2008 року N 279, якою визначено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
Частиною четвертою статті 55 Закону передбачено, що постанови Кабінету Міністрів України публікуються в «Офіційному віснику України.
Постанова від 30.10.2008, № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» (Постанова КМУ №957), відповідно п. 3 набирає чинності через 10 днів з дня опублікування, вказана постанова була опублікована 14.11.2008р. в «Офіційному віснику України», 2008, N 84, ст. 2827.
Виходячи із загального розуміння вертикальна структура законодавства України побудована таким чином: Конституція України, конституційні та звичайні Закони, Постанови Верховної Ради України, Укази Президента України тощо. Тобто за юридичною силою всі нормативні акти поділяються на законодавчі і підзаконні. Закон - це нормативно-правовий акт органу законодавчої влади держави або самого народу, який приймається та змінюється в особливому порядку, регламентує найважливіші суспільні відносини і має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів. Підзаконний акти - це правовий акт державного органу, виданий в межах його компетенції відповідно до закону або на його основі і на виконання.
Закон України «Про Кабінет Міністрів України» момент набрання чинності постановами Кабінету Міністрів України пов'язує саме з терміном «офіційне опублікування», що виключає можливість вважати офіційними інші способи доведення до відома населення змісту постанов Кабінету Міністрів України. На підставі вказаного суд приходить до висновку, що вказані дії позивача є порушенням лише з дня набрання законної сили Постановою Кабінету Міністрів України № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва тобто з 25.11.2008 року.
Згідно Конституції України єдиним органом законодавчої влади є парламент - Верховна Рада України, до повноважень якої належить прийняття законів. Стаття 106 Конституції України вказано що Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України. За вказаних обставин , суд прийшов до висновку , що згідно ст..55 Закону України « Про Кабінет міністрів України від 16.05.2008 р. визначений порядок набрання чинності постанов Кабінету міністрів України та вказано офіційне друковане видання « Офіційний вісник України» ,в даному випадку Указ Президента України № 503 який регламентує порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» не може застосовуватися , оскільки Закон України Про Кабінет Міністрів України в ст. 55 встановив цей порядок.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач при з'ясуванні питання чи набрала законної сили постанова Кабінету Міністрів повинен керуватися Законом. Крім того посилання відповідача на лист Міністерства юстиції України , як підставу для застосування у своїй діяльності , є сумнівним , оскільки в листі наведена думка Міністерства юстиції України, яка суперечлива . Закон України Про Кабінет Міністрів України»чітко визначає порядок набрання чинності Постанов з визначенням офіційного друкованого видання. Не дотримання вимог Закону України в даному конкретному випадку привело до різного визнання терміну набрання чинності Постанов Кабінету Міністрів України та звернення громадян за захистом порушених прав.
На підставі наведено суд вважає,. що доводи позивача про неправомірність викладених в актах перевірки висновків про встановлення порушень та прийнятих рішеннях про застосування штрафних санкцій на підставі виявлених порушень, знайшло своє підтвердження і позов підлягає задоволенню.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконними висновки в актах Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції за № 251600239/23-200, № 251600238/23-200 , № 251600240/23-200 від 25.11.2008 року в частини їх висновків щодо встановлення під час перевірки порушень по Постанові Кабінету Міністрів України № 957 від 30.10.2008 року (санкції у розмірі 1000 грн.).
Визнати нечинними рішення Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції за № 1689/2674203324/23-200, № 1687/2674203324/23-200, № 1688/2674203324/23-200 від 02.12.2008р. щодо застосування по кожному рішенню фінансової санкції в розмірі 1000 грн. та на загальну суму 3000 грн.
Стягнути за рахунок коштів Державного бюджету на користь суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 грошові кошти по фінансових санкціям Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції в розмірі 3000 грн. на р/р 26002116774, МФО 380805 в Райффайзен банк «Аваль»
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду в повному обсязі виготовлена 15 травня 2009 року.
Суддя Л. М. Гром