Справа № 2а-8828/09/2570
21 квітня 2009 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Ткаченко О.Є.,
при секретарі Маруфенко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Козелецькому районі Чернігівської області до Сираївського споживчого товариства про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
27 березня 2009 року Державна податкова інспекція в Козелецькому районі Чернігівської області (далі -ДПІ в Козелецькому районі) звернулась до суду з позовом до Сираївського споживчого товариства (далі - Сираївське СТ) та просить стягнути з відповідача штрафні (фінансові) санкції в сумі 1340,00 грн., мотивуючи тим, що під час перевірки, проведеної 17.03.2008 р., магазину № 93, який належить Сираївському СТ, розташованого за адресою: вул. Гагаріна, 11, с. Бобруйки, Козелецького району, встановлено наступні порушення: 1) роздрібна торгівля тютюновими виробами проводилась за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на вітчизняні та імпортні тютюнові вироби; 2) невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків, а саме за 16.11.2006 z звіт не був роздрукований.
В судове засідання позивач не з'явився надавши заяву, якою позовні вимоги підтримав, просив задовольнити дану позовну заяву та розглядати справу без участі представника позивача.
Представник відповідача через канцелярію суду подав письмові заперечення на позов, в яких позов не визнає, просить в його задоволенні відмовити, а також просить розглянути справу без участі представника відповідача. В своїх запереченнях відповідач посилається на те, що позивачем здійснено перевірку з численними порушеннями вимог податкового законодавства, перевіркою зазначено документально непідтверджені факти порушень. Також в своїх запереченнях відповідач зазначає, що фінансові санкції, передбачені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265 та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. № 481, є адміністративно-господарськими санкціями відповідно до статті 250 ГК України.
Вивчивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Сираївське СТ зареєстроване Козелецькою РДА Чернігівської області 25.11.1992 р., що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 100137 та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ № 182349.
17.03.2008 р. працівниками ДПІ в Козелецькому районі Чернігівської області було проведено перевірку магазину № 93, що належить Сираївському СТ, розташованого за адресою: вул. Гагаріна, 11, с. Бобруйки, Козелецького району.
За наслідками перевірки складено акт № 2508220/2333 від 17.03.2008 р. щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, в якому зафіксовано порушення статті 6 Декрету Кабінету Міністрів України «Про акцизний збір» від 26.12.1992 р. № 18-92, статті 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. № 481 та пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265.
На підставі акту перевірки від 17.03.2008 р. № 2508220/2333 ДПІ в Козелецькому районі винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 0000202333 від 26.03.2008р., яким зобов'язано відповідача сплатити у встановленому законодавством порядку штраф у розмірі 1000,00 грн. на підставі абзацу 13 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. № 481.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також рішенням ДПІ в Козелецькому районі № 0000192333 від 26.03.2008 р. визначено штрафні (фінансові) санкції в сумі 340,00 грн. за порушення пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265.
Фінансові санкції, накладені позивачем на відповідача, не визначені як податок або збір (обов'язковий платіж) і не відносяться до категорії податкового зобов'язання або податкового боргу, а є різновидом адміністративно-господарських санкцій.
Статтею 239 Господарського кодексу України передбачено, що однією з адміністративно-господарських санкцій може бути адміністративно-господарський штраф, який стягується з господарюючого суб'єкта до державного бюджету за порушення визначених законодавством України правил здійснення господарської діяльності.
Судом встановлено, що рішення ДПІ в Козелецькому районі про застосування до відповідача фінансових санкцій від 26.03.2008 р. № 0000202333 на суму 1000,00 грн. та № 0000192333 на суму 340,00 грн. прийняті на підставі акта перевірки від 17.03.2008 р. Тобто факт порушення норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» було встановлено податковим органом саме 17.03.2008 р.
Відповідно до статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків передбачених законом.
Оскільки день виявлення порушення співпадає з днем його вчинення (17.03.2008 р.), тому строк застосування вказаних адміністративно-господарських санкцій спливає 18.03.2009 р.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення 1340,00 грн. штрафних санкцій 27.03.2009 р., про що свідчить відбиток штампу канцелярії суду на першому аркуші позовної заяви (а.с. 2).
Тому суд приходить до висновку, що позивачем пропущено строки, протягом яких до господарюючого суб'єкта можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Державної податкової інспекції в Козелецькому районі Чернігівської області до Сираївського споживчого товариства про стягнення штрафних (фінансових) санкцій відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.Є. Ткаченко
Дата складання та підписання повного тексту постанови - 28 квітня 2009 р.