печерський районний суд міста києва
Справа № 757/51230/17-к
06 вересня 2017 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , розглянувши скаргу адвоката ОСОБА_2 , яка діє в інтересах ОСОБА_3 на бездіяльність прокурора прокуратури міста Києва, яка полягає у неповернення тимчасово вилученого майна,-
05 вересня 2017 року до суду надійшла вищевказана скарга адвоката ОСОБА_2 , яка діє в інтересах ОСОБА_3 в порядку ст.ст.303-304 КПК України на бездіяльність прокурора прокуратури міста Києва з неповернення майна, тимчасово вилученого під час обшуку 25.07.2017, яка передана слідчому судді 06 вересня 2017 року.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому розслідуванні може бути оскаржена бездіяльність слідчого та прокурора, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами ст.169 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.169 КПК України тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено: за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним; за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна; у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 171, частиною шостою статті 173 цього Кодексу; у разі скасування арешту.
Відповідно абз.2 ч.5 ст.171 КПК України у разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
Таким чином, при встановленні моменту вчинення бездіяльності, яка оскаржується, слідчий суддя виходить з того, що слідчий мав звернутись з клопотаннями про арешт тимчасового вилученого в ході обшуку 25.07.2017 майна відповідно до 27.07.2017, інакше таке майно повинно бути невідкладно повернуто володільцю. Таким чином, моментом вчинення бездіяльності є відповідно час після 27.07.2017.
Відповідно ч.1 ст.304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Відповідно ч.5 ст.115 КПК України при обчисленні строків днями та місяцями не береться до уваги той день, від якого починається строк, за винятком строків тримання під вартою, проведення стаціонарної психіатричної експертизи, до яких зараховується неробочий час та які обчислюються з моменту фактичного затримання, взяття під варту чи поміщення до відповідного медичного закладу.
Таким чином, останнім днем подання скарги до суду є відповідно 07.08.2017
Враховуючи те, що скарга подана через канцелярію суду 04.09.2017, слідчий суддя приходить до висновку, що скаргу подано після закінчення строку, встановленого для її подання, з заявою про поновлення строку представник не звернувся.
При цьому, згідно ст.304 КПК України відсутні підстави врахувати при обчисленні строку зазначенні в скарзі обставини звернення адвоката ОСОБА_4 , який діяв в інтересах ОСОБА_3 з відповідним клопотанням до прокурора 21.07.2017 щодо повернення майна, оскільки відповідно до положень ст.304 КПК України строк починається з моменту вчинення бездіяльності, а не з моменту коли особа дізналась чи повинна була дізнатись про її вчинення. Такі обставини можуть слугувати підставою для поновлення пропущеного строку, разом з тим відповідною заявою скаржник не звернувся.
Відповідно до п.3 ч.2 вказаної статті скарга повертається, якщо скарга подана після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або слідчий суддя за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.
Оскільки, як зазначено вище, з клопотанням про поновлення строку заявник не звернувся, виходячи з принципів змагальності та диспозитивності кримінального процесу, передбачених ст.7 КПК України та наведених вище положень ст.304 КПК України, у слідчого судді відсутні повноваження для вирішення питання про поновлення строку з власної ініціативи без відповідного клопотання.
Відтак, скарга підлягає поверненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 304, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-
Скаргу адвоката ОСОБА_2 , яка діє в інтересах ОСОБА_3 на бездіяльність прокурора прокуратури міста Києва, яка полягає у неповернення тимчасово вилученого майна, - повернути особі, яка її подала.
Роз'яснити особі право звернення до суду з даною скаргою з заявою про поновлення строку її подання.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1